پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۵۱۴۶۴
تاریخ انتشار : ۲۹ تير ۱۴۰۰ - ۲۳:۵۵
ناصر چمنی گفت: در دولت قبل، طرحی به نام حمایت از تولید ارائه و اعلام کردند کسانی که بتوانند اشتغال ایجاد کنند حتی در کارگاه‌های کوچک وام به آن‌ها تعلق می‌گیرد، ولی چون نظارت نبود و قانون‌گریزی شد و کسانی که مسئول اجرای دقیق این قانون بودند از آن سوء استفاده کردند، نتیجه این شد که این وام‌ها از بخش‌هایی مثل ساخت و ساز سردرآورد و میلیارد‌ها هزینه صورت گرفت بدون آنکه در رشد اقتصادی اثرگذار باشد.
شعار سال : ناصر چمنی با اشاره به تصویب سیاست‌های تشویقی حمایت از کارآفرینان اظهار کرد: تصویب این قانون خوب است، ولی اگر بخواهیم اجرا کنیم شاید نتیجه ندهد، چون در مسیر اجرای آن به قدری آیین نامه‌های مختلف یا افراد قانون گریز قرار می‌گیرند که مثل طرح مناطق آزاد به نتیجه نمی‌رسد.
 
 
 
از طرح حمایت از تولید سؤاستفاده شد
 
وی ادامه داد: اگر این سیاست‌ها به درستی اجرا نشود یا کسانی باشند که بخواهند از آن سودجویی کنند یا قانون را دور بزنند یقینا به ثمر نمی‌رسد و اهداف پیش بینی شده در آن محقق نمی‌شود لذا اجرای این قانون مهم است تا کارآفرینان دلگرم شوند.

این فعال حوزه کار افزود: سیاست‌های مذکور، امتیازات خوبی است و ما مناطق آزاد را بر مبنای همین دیدگاه در برخی از نقاط کشور ایجاد کردیم که تولید کننده بتواند از معافیت گمرکی و مالیاتی برخوردار شود، ولی دیدیم اکثر مناطق آزاد ما به بازار خرید تبدیل شدند.

چمنی خاطرنشان کرد: ما قوانین خوبی در کشور داریم، ولی مشکل اجرای قانون است. بار‌ها گفته ایم که قانون کار یکی از بهترین و پیشرفت‌ترین قوانین در کشور ما و حتی دنیا است، ولی از آن به درستی استفاده نمی‌کنیم، چون مشکل ما این است که قانون را اجرا نمی‌کنیم.

وی با طرح این پرسش که چرا این قانون باید در آخرین روز‌های دولت تصویب و ابلاغ شود؟ اظهار کرد: اگر این طرح، طرح خوبی است و توانایی اجرای آن را داشتند چرا در این دولت اجرا نکردند؟ ما می‌گوییم، چون هر روز به فکر دغدغه‌های مردم بودند به آخر دولت افتاد.

چمنی گفت: در دولت قبل، طرحی به نام حمایت از تولید ارائه و اعلام کردند کسانی که بتوانند اشتغال ایجاد کنند حتی در کارگاه‌های کوچک وام به آن‌ها تعلق می‌گیرد، ولی چون نظارت نبود و قانون‌گریزی شد و کسانی که مسئول اجرای دقیق این قانون بودند از آن سوء استفاده کردند، نتیجه این شد که این وام‌ها از بخش‌هایی مثل ساخت و ساز سردرآورد و میلیارد‌ها هزینه صورت گرفت بدون آنکه در رشد اقتصادی اثرگذار باشد.

چمنی تصریح کرد: انتظار داریم وقتی مبلغ هنگفتی از خزانه به اسم کمک به کارآفرین یا اقتصاد داده می‌شود، نهاد‌های نظارتی به وظیفه خود عمل کنند و خروجی کار نشان بدهد که چقدر اشتغال ایجاد شده و چه تعداد به بیمه شدگان اجباری اضافه شده است؟

به گفته این فعال حوزه کار هنگامی که وامی داده می‌شود، ولی نظارت و مدیریتی بر روند پرداخت آن صورت نمی‌گیرد، طبیعی است که ندانیم این منابع چطور هزینه شده یا در اختیار تولیدکنندگان و کارآفرینان قرار گرفته است؟

شعار سال، بااندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه خبری تحلیل گسترش، تاریخ انتشار:۲۹ تیر ۱۴۰۰، کدخبر:۱۸۷۴۵۲، www.gostaresh.news
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین