پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۵۳۸۸
تاریخ انتشار : ۲۵ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۹
اصطلاح دستکاری شاخص کل موضوعی است که فعالان بورسی از آن گلایه‌مندند. اما آیا شاخص کل بورس واقعا دستکاری می‌شود؟

شعار سال:پیام الیاس‌کردی، کارشناس بازار سهام گفت: ‌‎در یک مثال ساده، بازار سهام اتاق سردی است که مسئولان زیر دماسنج آن (شاخص کل) فندک گرفتند و برای اثبات دمای مطلوب، به آن استناد می‌کنند!
 
وی ادامه داد: شاخص کل ما متشکل از شاخص قیمت به علاوه بازه نقدی است. فرمول محاسبه شاخص کل مربوط به شاخص وزنی است. هر سهمی که بزرگ‌تر است در تعیین شاخص کل سهم بیشتری دارد. به این ترتیب زمانی که بازار منفی است دولت با استفاده از سهم‌های بزرگ شاخص کل را مثبت نگه می‌دارد یا معاملات بلوکی انجام می‌دهد. به این ترتیب شاخص کل مثبت است اما بازار منفی است.
 
این کارشناس عنوان کرد: در این شرایط مسئولان برای گزارش عملکرد به چنین شاخص کلی رجوع می‌کنند. برای مثال وزیر اقتصاد و دارایی در آخرین جلسه خود با مجلسی‌ها در حالی از رشد شاخص کل خبر داد که همه ما می‌دانیم وضعیت بازار در واقع خوب نیست. در این مواقع شاخص هم‌وزن معیار بهتر و واقعی‌تری برای نشان دادن وضعیت بازار است.
 
الیاس‌کردی گفت: این که شاخص کل مستقیما دستکاری شود قابل استناد نبوده و احتمالا حقیقت ندارد. اما اینکه دولت با استفاده از سهم‌های بزرگ شاخص کل را برای مثبت نشان دادن بورس رشد می‌دهد اتفاق می‌افتد.
 

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری تجارت نیوز  ، تاریخ انتشار:  25 آبان1400، کدخبر: ،www.tejaratnews.com

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین