پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
شنبه ۰۸ مهر ۱۴۰۲ - 2023 September 30
کد خبر: ۳۶۵۶۸۴
تاریخ انتشار : ۲۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۹
مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: درحال حاضر فقط ۳۰ درصد قانون مناطق آزاد در کشور اجرا می‌شود و فعالان اقتصادی در این خصوص دغدغه دارند.
شعار سال: سعید محمد روز پنجشنبه در نشست با نخبگان، معتمدان و اعضای شورای اداری شهرستان چابهار که در محل سالن اجلاس سازمان منطقه آزاد چابهار برگزار شد اظهار داشت: فعالیت‌های گسترده‌ای انجام دادیم و قطعا اگر تامین مالی به موقع انجام شود بسیاری از طرح‌ها سریع به بهره‌برداری می‌رسد، بحث فرودگاه چابهار به سرعت پیگیری شد و به زودی مشکلات پیش روی این طرح رفع خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه ارتباطات بین‌المللی منطقه آزاد چابهار باید تقویت شود گفت: همزمان با تکمیل حوزه‌های ترانزیت، راه‌های پسکرانه، اصلاح پایانه‌های مرزی و شناسایی مزیت‌ها شاهد پیشرفت و توسعه مورد نظر در چابهار خواهیم بود.
او بیان داشت: مناطق آزاد در دنیا محبوبیت خاصی دارند و در توسعه تجارت، صادرات، تولید، انتقال فناوری و اشتغال‌آفرینی نقش بی‌بدیلی را در دنیا بازی می‌کنند و کشور‌های بزرگی را می‌بینیم که از طریق همین مناطق آزاد توانستند ارزش افزوده بسیار بالایی را ایجاد کنند.

سعید محمد گفت: کشوری مثل چین ۷۵ درصد تجارتش از طریق منطقه آزاد در حال انجام است، کشور‌هایی را داریم که شاید به اندازه یک پنجم منطقه آزاد چابهار مساحت دارند، اما توانستند که ظرفیت‌هایی را از طریق تجارت بین‌المللی در مناطق آزادشان ایجاد کنند و وضعیت بسیار خوبی برای مردمشان فراهم کنند، اما ما در ایران به شاخصه‌هایی که مد نظرمان بوده هنوز نرسیدیم و کل مناطق آزاد ما که شامل هشت منطقه آزاد فعال است و درمجموع، ۲ درصد از صادرات کشور در این مناطق انجام می‌شود که باید گفت عدد بسیار پایینی است.

وی تصریح کرد: آسیب‌شناسی کردیم و نگرانی‌هایی است که باید همه این مشکلات را برطرف و راهبرد‌های مشخص و الزاما طرح تحولی را در مناطق آزاد طراحی کنیم.
 
تنها ۳۰ درصد قانون مناطق آزاد در کشور اجرا می‌شود

دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد کشور با بیان اینکه آشنایی خوبی از منطقه آزاد چابهار دارم گفت: از لحاظ صادراتی، دیپلماسی اقتصادی با کشور‌های همسایه، مرز‌های زمینی و هوایی، شیلات و صیادی، صنایع تبدیلی در کار‌های کشاورزی و شیلات و فولاد نشان می‌دهد که ظرفیت‌های چابهار بسیار بالا است، البته مشکلاتی است که باید برطرف شود تا به پیشرفت برسیم.

محمد افزود: آن چیزی که به عنوان شاخص هدف‌گذاری شده است، سقف یک و نیم میلیارد دلاری که صادرات به کشور‌های همسایه شرقی است باید به سقف پنج میلیارد دلار برسد و این یعنی این که باید تولید را بیشتر کنیم، مشکل ترانزیت حل شود، مشکل راه آهن برطرف شود و باید ببینیم در کجا‌ها مزیت رقابتی داریم و می‌شود توسعه صادرات کنیم و یک کار همزمان و چند وجهی رقم بخورد تا شاهد آن توسعه مدنظر در چابهار باشیم.

وی در خصوص موانع داخلی گفت: مشکلات داخلی کمی نداریم، بحث ماده ۶۵ (چگونگی اداره مناطق آزاد) که نوع حکمرانی در مناطق آزاد را بیان می‌کند امروزه دچار چالش جدی است و تنها ۳۰ درصد این قانون در حال اجرا است و فعالان اقتصادی به شدت نگران این موضوع هستند، امسال بحث مالیات بر ارزش افزوده صادر شد که این نه تنها خلاف قانون است بلکه خلاف شرع هم است.

او تصریح کرد: درخواست ما این است که باید از همه ظرفیت‌ها استفاده شود، بخشی از اقدامات در حوزه منطقه آزاد است که ما انجام می‌دهیم و بخش دیگری هم در اختیار سه قوه است و به حکمرانی نیاز دارد و آن مسائل راهم ما پیگیری می‌کنیم و در این مسیر به کمک افرادی که در مجلس شورای اسلامی هستند هم نیاز داریم و هیچ فاصله‌ای بین ما و استاندار سیستان و بلوچستان نیست و حقیقتا خودمان را یک مجموعه می‌دانیم و در راستای حل مشکلات مردم به کمک هم می‌آییم.

سعید محمد بیان کرد: دغدغه‌ای به نام مسائل فرهنگی و اجتماعی وجود دارد که برای آن برنامه‌ریزی‌هایی کرده‌ایم و قطعا جلساتی را با نخبگان و فعالان اقتصادی خواهیم داشت و در راستای یک تحول اساسی حرکت خواهیم کرد، زیرساخت‌های منطقه چابهار باید بررسی و حل شود.

وی افزود: در کشور‌هایی مثل امارات ۲ و نیم میلیارد دلار هزینه زیر ساخت شده است و بعد از آن جهش اتفاق افتاد. بعد از چند دهه ما هنوز در منطقه آزاد کیش با مشکل برق مواجه هستیم و فعال اقتصادی هم نمی‌تواند اعتماد کرده و سرمایه‌گذاری کند.

مشاور رییس جمهوری اضافه کرد: با سرمایه‌گذاران صحبت کردیم و درخصوص حل مشکل آب چابهار با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شده است حداکثر تا شهریورماه سال آینده مشکل آب آشامیدنی چابهار حل خواهد شد.

وی همچنین اظهار داشت: هنرستان پتروشیمی در منطقه آزاد چابهار راه‌اندازی خواهد شد و تمامی نیرو‌های مورد نیاز مجتمع پتروشیمی در این هنرستان آموزش می‌بینند.

دکتر محمد در رابطه با موضوع حاشیه‌نشینان چابهار بیان کرد: از وضعیت حاشیه‌نشینان بازید کردم و می‌گویم که با برنامه‌ریزی و طرح‌هایی که ایجاد شده است، زمین‌هایی که به منطقه آزاد تعلق دارد و در اختیار راه و شهرسازی قرار گرفته است باید منتقل شود و اگر این انتقال، اتفاق بیفتد و اجازه فعالیت در این زمین‌ها به منطقه آزاد داده شود، بدون اینکه یک ریال از جایی دریافت کنیم طی مدت سه سال موضوع حاشیه‌نشینی را برطرف می‌کنیم و برنامه مشخص و خوبی را در این راستا تنظیم کرده‌ایم. به هر صورتی که شده و در توانمان باشد سعی می‌کنیم مشکلات مهم را از بین ببریم.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایرنا، تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۴۰۰، کد خبر: ۸۴۵۴۷۰۲۳، www.irna.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین