پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۷۷۰۹۲
تاریخ انتشار : ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۳
آقای مرتضوی (رئیس محترم کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران) چنان از افزایش چهار برابری نرخ نان حرف می‌زند، انگار که الان صنف محترم نانوا‌ها در حق مردم اجحاف نمی‌کنند! نان بربری پر کنجد در تهران پنج هزار تومان به فروش می‌رسد، چرا؟ واقعا چرا نباید جلوی این حجم اجحاف و تخلف گرفته شود؟ کیفیت نان در حد افتضاح، بل هم پائین‌تر است. دولت هم باید در این راستا، فکری برای جماعت شصت درصدی شهروندان زیر خط فقر کند. نه این شیوه، شیوه نانوایی است و نه آن شیوه، شیوه دولت داری. متاسفیم برای جفت جماعت تان از شدت ناکارآمدی و کارنابلدی.
شعار سال: اعلام رسمی قیمت گندم برای صنف و صنعت، پیش‌بینی‌ها درخصوص رشد قیمت محصولات وابسته به آرد را تأیید کرد. روز گذشته نایب‌رئیس بنیاد ملی گندمکاران از قیمت ۱۲ هزار تومانی هر کیلو گندم برای اصناف و صنایع وابسته به گندم خبر داد.

نرخ تعیین شده برای گندم، قیمت هر کیلو آرد را برای صنایع و اصناف مصرف‌کننده این محصول تا کیلویی ۱۶ هزار تومان افزایش می‌دهد. رقمی که به‌گفته کارشناسان، قیمت ماکارونی را تا ۲ برابر و قیمت نان را تا ۴ برابر افزایش خواهد داد.

سال ۱۴۰۰ آرد ۳‌نرخی بود و اصناف و صنایع این محصول را با نرخ‌های متفاوتی دریافت می‌کردند. نانوایی‌های یارانه‌ای، آرد را کیلویی ۶۶۵ تومان، نانوایی‌های فانتزی ۹۰۰ تومان و صنایع آرد را کیلویی ۲.۷۰۰ تومان از دولت تحویل می‌گرفتند و این در شرایطی بود که هر کیلو گندم از کشاورزان با قیمت ۵ هزار تومان خریداری می‌شد.

امسال، اما خرید تضمینی هر کیلو گندم از کشاورزان برای دولت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان هزینه داشته و این افزایش ۲ برابری قیمت اگرچه به سود کشاورزان است، اما به‌طور قطع با رشد هزینه تولید محصولات وابسته به آرد همراه خواهد شد.

به‌گفته رئیس کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران، به‌دنبال افزایش نرخ فروش گندم دولتی صنف و صنعت از کیلویی ۲۷۰۰تومان به کیلویی ۱۲هزار تومان، قیمت آرد نیز روند صعودی به‌خود گرفته و به کیلویی ۱۶هزار تومان رسیده است.

محمدرضا مرتضوی با اشاره به تبعات افزایش نرخ گندم بر محصول ماکارونی، افزود: اگر ماکارونی کیلویی ۱۲ هزار تومان باشد با تغییر نرخ گندم، قیمت آن به کیلویی ۲۵ هزار تومان می‌رسد.

افزایش ۲ برابری قیمت ماکارونی در حالی است که قیمت برنج نیز در ۶‌ماه گذشته ۲ برابر شده و به‌نظر می‌رسد افزایش قیمت نان نیز با توجه به رشد قیمت آرد، حتمی خواهد بود.

رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران با بیان اینکه قیمت آرد اصناف هنوز ابلاغ نشده، گفت: تا امروز آرد حاصل از گندم ۶۶۵ تومانی نانوایی‌های یارانه‌ای کیلویی ۸۰۰ تومان و آرد حاصل از گندم ۹۰۰ تومانی برای دیگر نانوایی‌ها کیلویی یک‌هزار و ۲۰۰ تومان تمام می‌شد، حالا با قیمت جدید گندم، برآورد‌ها نشان می‌دهد که قیمت آرد حاصل از گندم ۱۱ هزار تومان کمتر از ۱۵ تا ۱۶ هزار تومان نیست.

به‌گفته بیژن نوروز مقدم، این رقم‌های هزینه تولید و در نتیجه قیمت نان را تا ۴ برابر بالا خواهد برد، به‌طور مثال، هزار و ۶۰۰ تومان فقط به واسطه قیمت آرد به قیمت نان لواش اضافه خواهد شد.
 
شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از سایت تحلیلی خبری عصرایران، تاریخ انتشار: ۱ اردیبهشت ۱۴۰۱، کد خبر: ۸۳۶۲۹۵، www.asriran.com
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین