پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
سه‌شنبه ۰۸ فروردين ۱۴۰۲ - 2023 March 28
کد خبر: ۳۸۷۱۱۰
تاریخ انتشار : ۲۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۷:۲۴
عرضه خودرو در بورس را نباید یک اشتباه مدیریتی ، بلکه باید بعنوان یک فساد مورد بررسی قرار داد. مگر می شود که شرکتی در بورس باشد و محصول همان شرکت هم در بورس عرضه شود و حوزه فعالیتی شان هم شبه انحصاری باشد؟ کدام عقل سلیم این برنامه را پذیرا هست؟ منوچهر منطقی در این خصوص توجیهاتی ارایه نموده که شنیدن آن خالی از لطف نیست. وی همچنین بیان داشته است که متوسط افزایش قیمت‌ خودروها در سال آینده حدود ۳۰ تا ۷۰ درصد خواهد بود.

شعارسال: منوچهر منطقی در نشستی خبری در خصوص وضعیت عرضه خودرو در بورس کالا، گفت: ابتدا عرضه خودرو در بورس از طریق مجلس منتفی شد و شورای رقابت هم حذف عرضه در بورس را اعلام کرد بنابراین فعلاً بحث عرضه خودرو در بورس مطرح نیست.

عرضه خودرو در بورس منتفی شد

وی در مورد عرضه خارج از ضابطه خودرو توسط ایران‌خودرو نیز به ارائه توضیحاتی پرداخت و افزود: ایران‌خودرو هر ۳ یا ۴ سال به پرسنل خود خودرو می‌دهد، اما در وضعیت فعلی که همه در صف هستند بهتر بود این موضوع را به تعویق می‌انداخت. معاون وزیر صمت در مورد حذف قرعه‌کشی خودرو، نیز گفت: در سیستم قرعه‌کشی این گونه بود که ۲۰ هزار خودرو عرضه می‌شد و باید به‌صورت قرعه‌کشی میان متقاضیان منتخب توزیع می‌شد.

وی توضیح داد: در شیوه نوبت‌دهی، سیاست این گونه است که همه متقاضیان با یک مبلغ پایه تقاضای خرید خودرو را ثبت می‌کنند و به‌صورت رندوم از طریق سیستم، نوبت‌دهی انجام می‌شود و از این طریق زمان دریافت خودروی متقاضیان مشخص می‌شود.

معاون وزیر صمت در پاسخ به سؤال خبرنگار در مورد افزایش قیمت خودرو در سال آینده گفت: متوسط افزایش قیمت‌ها در سال آینده حدود ۳۰ تا ۷۰ درصد خواهد بود. وی در خصوص اینکه خودرو با چه قیمتی به متقاضیان طرح عرضه ۵۰۰ هزار خودرو تحویل داده خواهد شد، اظهار داشت: در طرح عرضه ۵۰۰ هزار خودرو محصول با قیمت تعیین شده به مشتری تحویل داده خواهد شد و اگر کسی قصد انصراف داشت جریمه نخواهد شد.

منطقی افزود: در این طرح پیش فروشی نداریم بلکه خرید توسط متقاضیان واقعی انجام خواهد شد. البته عرضه این خودرو‌ها نیز از طریق همان سامانه خودرو‌های وارداتی انجام خواهد شد. در طرح عرضه ۵۰۰ هزار خودرو به هیچ وجه قرعه کشی نداریم و اگر تقاضا بیشتر از عرضه بود، نوبت دهی انجام می‌شود و اگر در سال ۱۴۰۲ توان پاسخگویی را نداشتیم، تحویل به سال ۱۴۰۳ موکول می‌شود.

منطقی اضافه کرد: با توجه به وضعیت فعلی خودرو و تقاضای بیشتر آن در مقایسه با عرضه، از نظر شورای رقابت خودرو دارای بازار انحصاری است و به همین منظور در مقوله قیمت گذاری آن ورود می‌کند. شورای رقابت در این زمینه مبنای کار را سازمان حمایت قرار می‌دهد و قیمت‌های پیشنهادی سازمان حمایت را (که آن هم بر مبنای صورت‌های مالی شرکت‌ها است) دریافت و مصوب می‌کند. منطقی خاطرنشان کرد: بر این اساس اگر افزایش در قیمت خودرو‌ها داشته باشیم بر مبنای صورت‌های مالی شرکت‌های تولیدکننده است و شورای رقابت این قیمت‌ها را صحت سنجی می‌کند.

*عرضه تندر ۹۰ پیشرفته از فروردین ۱۴۰۲ با همکاری روس‌ها

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت معدن و تجارت در ادامه با اشاره به برگزاری نمایشگاه اتومبیلی ۲۰۲۲ مسکو و حضور خودروسازان و قطعه‌سازان ایرانی افزود: در این نمایشگاه ۷۰۰ میلیون یورو تفاهم نامه بین دو طرف ایرانی و روسی منعقد شد که تا امروز ۵۰ میلیون یورو آن به قرارداد تبدیل شده است و دلیل اصلی کندی کار نیز بروکراسی و سیستم اداری روسیه است که مسائل را زمان بر می‌کند.

وی گفت: در زمینه تولید مشترک مقرر شد محصولی همچون ال ۹۰ که در هر دو کشور تولید می‌شد و هر دوی ایران و روسیه به خودکفایی ۵۰ درصدی در آن رسیده بودند، احیا شود. قوای محرکه این خودرو در اختیار هیچ یک از دو طرف ایران و روسیه نبود که مقرر شد موتور‌ ای سی ۵ یا همان تی یو ۵ پلاس در آن استفاده شود.

وی خاطر نشان کرد: این خودرو در ایران در شرکت پارس خودرو و همچنین در روسیه تولید خواهد شد و عملاً پایان فروردین ماه رونمایی از این محصول را خواهیم داشت. در توافق با روس‌ها مقرر شد علاوه بر صادرات خودرو کامل به این کشور، خط تولید تارا در روسیه راه‌اندازی شود. سال آینده واردات بخشی از نیاز بازار را تأمین خواهد کرد که مطابق برنامه ریزی تا ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو وارد خواهد شد.

پایگاه خبری تحلیلی شعارسال با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت گیل خبر، تاریخ انتشار: 23اسفند1401،کدخبر: 485884،gilkhabar.ir

اخبار مرتبط
برچسب ها: افزایش قیمت خودرو ، افزایش قیمت خودرو در سال 1402 ، افزایش 70درصدی قیمت خودرو ، منوچهر منطقی ، وضعیت عرضه خودرو در بورس کالا ، عرضه خودرو در بورس کالا ، حذف عرضه خودرو در بورس ، عرضه خارج از ضابطه خودرو توسط ایران‌خودرو ، حذف قرعه‌کشی خودرو ، افزایش قیمت خودرو در سال آینده ، طرح عرضه ۵۰۰ هزار خودرو ، تحویل خودروهای ثبت نامی ، پیش فروش خودرو ، قرعه کشی خودرو ، قیمت گذاری خودرو ، عرضه و تقاضای خودرو ، عرضه تندر ۹۰ پیشرفته از فروردین ۱۴۰۲ ، قطعه‌سازان ایرانی ، تولید مشترک خودرو ، تولید مشترک خودرو توسط ایران و روسیه ، واردات خودرو ، گرانی خودرو ، منتفی شدن عرضه خودرو در بورس ، علل و ریشه های عرضه خودرو در بورس ، توجیهات منوچهر منطقی درباره حذف عرضه خودرو در بورس ، فساد عرضه خودرو در بورس ، رانت و عرضه خودرو در بورس ، افزایش 30-70 درصدی قیمت خودرو در سال آینده ، اثرات خبر افزایش قیمت خودروی صفر در سال آینده روی بازار خودرو ، تناقضات در سیاستگذاری فروش خودرو ، عرضه و فروش خودرو در بورس یا نوبت دهی ، بهمن خودرو و فروش خودرو در بورس ، حامیان پشت پرده بهمن خودرو ، مونتاژ خودروی چینی و فروش به قیمت طلا ، سهامدار عمده بهمن خودرو کیست ، چرا بهمن خودرو اینقدر آزادی عمل دارد ، شناخت مافیای خودرو ، نمایشگاه اتومبیلی ۲۰۲۲ مسکو ، نمایشگاه خودرو ۲۰۲۲ مسکو ، موتور ای سی 5 ، موتور ای سی 5 یا تی یو 5 پلاس ، خط تولید تارا در روسیه ، وعده های خودرویی منوچهر منطقی ، وعده های هواپیمایی منوچهر منطقی ، پشت پرده حامیان حصور منوچهر منطقی ، علل حمایت از منوچهر منطقی توسط جریان پشت پرده ، چهره منطقی منوچهر منطقی ، چهره منطقی منوچهر منطقی و همگرایی ها ، منوچهر منطقی و داستان های قدیمی دوستان صمیمی
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین