پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۹۳۲۰۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۲۸ آذر ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۶
گروهی رانت طلب ویژه خواه سلیقه گرای ظاهرا هم متعهد ، بشدت متمایل هستند که حوزه های اقتصادی- مدیریتی و حتی سیاسی کشور را در موقعیت محفل بازی و رفاقتی، رانت زایی و رانت جویی و در کل فساد پنهان منجر به تامین منافع گروهی و شخصی قرار دهند. پست پخش کنی می کنند و برای حضور بعضی ها سینه می زنند و سینه چاک می کنند، به انواع شیوه ها کسب امتیاز نموده و با منت گذاشتن برای خدمت و بشکلی بی صدا گوش بری و جیب بری می کنند و از عالم و ادم هم طلبکارند. شاید بنا به هر دلیلی تاکنون موفق بودند، اما گام دوم انقلاب ، مسلما ریشه نداشته و سفره حرام این کثافت خوارهای حاشیه ساز را جمع خواهد کرد. برای نمونه، به رانت نهاده های دامی توجه کنید. آیا همین وضعیت را در صنعت خودرو، فروش نفت و گاز و فراورده های پتروشیمی ، فروش فولاد و مواد معدنی و غیره نمی بینید؟ واقعا چرا؟

شعارسال: گزارش اقتصادی امروز ، پرونده‌ای است درباره مسائل رخ‌داده در جریان واردات نهاده‌های دامی؛ این نوع تخلفات که منجر به فساد هم می‌شود، مسئله امروز و دیروز نیست. تا زمانی که دولت درصدد است وام‌های ارزان بدهد و ارز‌های ترجیحی پرداخت کند و تمام توان خود را برای نظارت بر توزیع دولتی و سپس قیمت‌گذاری صرف می‌کند، این روند همچنان ادامه دارد و زیاد می‌شود که کمتر نخواهد شد. ماجرا بسیار روشن است. تورم کشور طی مدت مطالعه این گزارش یعنی چهار سال حدود ۱۳۰ درصد بوده است، ولی تورم قیمت گوشت و مرغ در همین مدت بیش از ۱۶۰ درصد بوده است. به عبارت دیگر، تمام تخفیف‌های کلانی که بابت واردات نهاده‌های دامی با ارز ۴۲۰۰ تومانی پرداخت شده، یک‌جا به جیب واردکنندگان و واسطه‌ها یا حتی تولیدکننده رفته است و مردم و مصرف‌کننده از آن نصیبی نبرده‌اند. این سیاستی به نام ملت؛ ولی به کام افراد سوءاستفاده‌چی است.

نهاده‌های دامی ،مشتی برای خروارها موقعیت رانتی و فساد + از ماست که بر ماست

این مسئله نه‌تن‌ها به کام مردم نیست، بلکه نظام اداری کشور را مستهلک و فاسد می‌کند و متاسفانه همچنان با تمام قوت ادامه دارد.

پرسشی که هر فرد عاقلی با اندکی تأمل می‌تواند مطرح کند، این است که رشد اقتصادی کشور در چند سال اخیر به نسبت قابل‌توجه بوده، هرچند تا رقمی که بتواند مشکلات را کم کند، فاصله زیادی دارد، ولی همین رشد حدود ۱۵ درصدی در مجموع چهار سال گذشته، نصیب مردم نشده است. حتی دولت نتوانسته حقوق و دریافتی کارمندان و کارگران را به اندازه تورم افزایش دهد تا سفره آنان کوچکتر نشود، درحالی‌که اگر واقعاً رشد اقتصادی وجود می‌داشت باید افزایش حقوق بیش از تورم باشد و حداقل رشد اقتصادی را به مردم نیز برساند. پس چرا با این وضع مواجه هستیم؟ پاسخ روشن است. یکی از علل آن فرار سرمایه از کشور است که از طریق همین نوع سیاستگذاری نادرست اقتصادی انجام می‌شود. کالا‌های وارداتی را بعضاً دو برابر قیمت بین‌المللی خریداری و وارد می‌کنند و مابه‌التفاوت آن قیمت از کشور خارج می‌شود. علت دیگر فساد گسترده‌ای است که متأثر از این سیاست‌گذاری است. دنبال افراد فاسد نگردید. هرچه بیابید و هر چه مجازات کنید، باز هم کسان دیگری جای آنان را پر خواهند کرد، زیرا این سیاست‌ها فسادزا هستند؛ چه در دولت پیش و چه اکنون، هرچند در این دولت به علل گوناگون افزایش هم یافته است؛ بنابراین و به‌طور خلاصه باید گفت، کشور نیازمند یک جراحی جدی در سیاستگذاری اقتصادی و اصلاحات اساسی در سیاست‌های اقتصادی است و تا هنگامی که این مهم انجام نشود، هیچ بهبودی را شاهد نخواهیم بود.

شعارسال با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت هم میهن، تاریخ انتشار: 28آذر1402، کدخبر: 10973، hammihanonline.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۳۰
0
0
خر مشهدی رجب رو شبانه دزدیدن! صبح شب، صدای مشهدی بالا رفت و اهالی روستا جمع شدن! یکی گفت: تقصیر معماره که دیوار رو کوتاه ساخته تا دزد به راحتی بیاد تو!

اون یکی گفت: مقصر نجاره که در طویله رو محکم نساخته! یکی دیگه گفت: تقصیر قفل سازه که قفل ضعیفی ساخته! نفر بعدی گفت: مقصر خود الاغه که سر و صدا نکرده تا مشهدی رجب بفهمه!

یکی گفت: مقصر مشهدی رجبه! باید روزها می خوابیده، شب ها می رفته پیش الاغش! خلاصه؛ همه مقصر بودن به جز آقای دزد! حالا شده حکایت ما که هر چی میشه، مردم مقصرن!
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین