سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
آیت الله فاضل لنکرانی :

برای رسیدن به تمدن اسلامی باید با یهودیت و مسیحیت گفتگو کرد

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع)، اقامه دین، حرکت به سوی جهانی شدن دین و امر به معروف و نهی از منکر را راه های رسیدن به وحدت و تمدن نوین اسلامی عنوان کرد و گفت: تمدن اسلامی نمی تواند مسأله یهود و نصاری را نادیده بگیرد، چون این ها بخش وسیعی از بشر را تشکیل می دهند. و باید با گفتگو و استدلال مسأله را مطرح کرد.
حجت الاسلام طبسی:

به مقدسات مذاهب توهین نکنیم

محقق و پژوهشگر سیره اهل بیت(ع) گفت: مبلغان فاطمیه باید مطالب مستند را برای مردم از بطن قرآن کریم و سیره نبوی استخراج کرده و برای آنها تبیین کنند تا حقایق روشن شود.
گفت‌وگو با دکتر قربان بهزادیان‌نژاد؛

شکوفایی دانش پزشکی یونانی در سایه تمدن اسلامی

«نوسازی پزشکی و بهداشت عمومی در دوره قاجار» و «نوسازی پزشکی در کشورهای شرقی» دو عنوان از تألیفات دکتر هرمز ابراهیم‌نژاد است که با ترجمه دکتر قربان‌ بهزادیان‌نژاد یکی از سوی پژوهشکده تاریخ اسلام و دیگری از سوی انتشارات مؤسسه اطلاعات اخیراً به بازار آمد.
حمله به مکه ؛

ماجرای به آتش کشیدن کعبه توسط یزید

سوم ربیع‌الاول سال 64 هجری، لشکریان شام به دستور یزید، کعبه را با منجنیق مورد حمله قرار دادند.
حجت الاسلام قادری پاسخ داد؛

چرا جنگ نابرابر ۷۲ نفر در برابر ۳۰ هزار نفر یک روز طول کشید؟

یک روز نبرد ۷۲ نفر در برابر ۳۰ هزار نفر، تحلیل درست این واقعه می تواند نگاه ما را به حادثه کربلا تصحیح کند و کربلا را از نو برای ما به تصویر بکشد.
حماسه کربلا؛

سرنوشت شوم قاتلان امام حسین (ع) پس از واقعه کربلا

قاتلان امام حسین (ع) و یاران ایشان پس از واقعه کربلا دچار سخت‌ترین بلاها شدند و به سزای اعمالشان رسیدند.
نماینده ولی فقیه در سپاه؛

حماسه کربلا مستندترین واقعه تاریخ است

نماینده ولی فقیه در سپاه با بیان اینکه تعبد، ولایتمداری و تابعیت از امام باید در همه شئون زندگی نمود یابد، عنوان کرد: مقام عظمای ولایت با علم بر عمق مسائل می‌فرمایند برای حمایت از تولید داخل از اجناس خارجی‌ای که مشابه داخلی دارند خریداری نشود یا امر به توجه و عمل به اقتصاد مقاومتی و درون‌زا می‌دهند، تعبد حقیقی حکم می‌کند بی چون و چرا به آن عمل شود زیرا همه اینها آزمون تعبد است.
توضیح حشمت الله قنبری درخصوص روز مباهله ؛

علت طرح موضوع مباهله چه بود؟

حشمت الله قنبری استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ جهان اسلام درخصوص روز مباهله و رخدادهای اجتماعی، سیاسی آن گفت:مباهله یک رفتار سیاسی پیچیده بود، نصارای نجران وقتی موضوع مباهله را مطرح کردند بر اساس یک حادثه و تعصب نبود، آنها با 60 نفر از اکابر نصارای نجران، آمده بودند که در عاصمه قلمروی اسلامی پیامبر اکرم (ص) شبهه ای را در دامنه اسلام پهن کنند. درواقع نفس طرح موضوع مباهله برای ترک انداختن به اعتقادات مردم بود. چرا که آنها می دانستند پیروزی و یا شکست در مباهله از چهار حالت خارج نیست. یا نفرین هر دو قوم مستجاب می شود و یا یک قوم پیروز میدان خواهد بود و یا دیگری شکست دو طرف را در پی داشت. این یک اقدام متاثر از ریسک هوشمند بود، چون در سه حالت پیروزی با نصارای نجران است، اگر پیامبر نفرین کند و مستجاب نشود و آنها نفرین کند و مستجاب نشود جامعه عرب است و دین اسلام و پیامبر اکرم (ص) زیر سوال می رود.
استاد برجسته تاریخ اسلام ؛

سطحی نگری و تئوریزه کردن نافرمانی از ولایت، غدیر را به غیبت ختم کرد

ریشه اینکه ولایت، یک روز در غدیر در راس و بالای دست رسول خدا(ص) بود و امروز به جایی می رسد که نمی تواند در جامعه حاضر باشد در «سطحی نگری جامعه» است؛ و نیز عدم درک این واقعیت که رسول خدا(ص) و بنیانگذار اسلام یک پیام و آرمان داشت...
تشیع ؛

وجه تمایز شیعه علوی و جعفری در چیست؟

در نگاهی تاریخی شیعه علوی و جعفری هر دو پرچمدار اسلام ناب محمدی هستند، اما با نگاه و تمایزهای مخصوص به خود.
با حضور صاحب نظران حوزوی و دانشگاهی؛

اخلاق کاری اسلامی و پروتستان بررسی تطبیقی می شود

کرسی ترویجی «بررسی تطبیقی اخلاق کاری اسلامی و پروتستان» در پردیس فارابی دانشگاه تهران برگزار می شود.
نقد داریوش رحمانیان به سید جواد طباطبایی؛

نمی‌توان تک عاملی تاریخ را فهم کرد

دکتر داریوش رحمانیان، استاد تاریخ دانشگاه تهران، معتقد است که دکتر سیدجواد طباطبایی متفکری است که هدفش تأسیس نظریه‌ای مدرن برای فهم ایران، آن هم به شکل تاریخی است اما او حواسش نیست که تک عاملی نمی‌توان تاریخ یک جامعه و منطق تحولات آن را فهم کرد.
رجبی‎دوانی مطرح کرد؛

«مصحف» و «لوح» فاطمۀ زهرا(س) چیست و وارث آنها کیست؟

عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین(ع) با اشاره به «مصحف» و «لوح» حضرت زهرا(س) به عنوان دو ذخایز امامت گفت: این دو در هنگام ظهور توسط حضرت مهدی(عج) نمایان خواهد شد.
رجبی دوانی:

مصیبت روز ساباط ۱۰ سال به طول انجامید/ ۷ شرط امام حسن(ع) در قرارداد صلح با معاویه

محمدحسین رجبی دوانی استاد تاریخ اسلام گفت: امام حسن(ع) ۱۲ هزار نفر را به فرماندهی پسرعمویش جدا کرد تا از پیشروی معاویه جلوگیری کنند، اما او در قبال پیشنهاد رشوه یک میلیون درهمی معاویه که نیمی از آن نقد بود، سست شد.

حضرت آدم چند سال عمر کرد؟

آدم(ع) بیم این را داشت که بعد از مرگش، قابیل به جان یکی دیگر از پسرانش سوء قصد کند.
همراه با کاروان امام حسین(ع) تا کربلا؛

مؤمنانی که به عهد خود صادقانه وفا کردند / خبر شهادت مسلم و هانی

وقتی خبر شهادت مسلم بن عقیل و عروة بن هانی به امام حسین(ع) رسید، این آیه را تلاوت فرمودند: «مِنَ الْمُؤْمِنینَ رِجالٌ صَدَقُوا ما عاهَدُوا اللّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضى‏ نَحْبَهُ وَ مِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ وَ ما بَدَّلُوا تَبْدیلاً.»
حجت الاسلام والمسلمین رضایی:

عید غدیر بزرگترین روز در تاریخ اسلام است

حجت الاسلام والمسلمین رضایی با تأکید بر اینکه عید غدیر بزرگترین روز در تاریخ اسلام محسوب می شود، از مهر تأییدی که قرآن بر اعلام ولایت در این روز بزرگ زده، سخن گفت.
وضعیت مسلمانان شبه قاره؛

اسلام شبه قاره معتدل و عارفانه است

اسلام شبه قاره هند یک اسلام معتدل و عارفانه است که نزدیکی های بسیاری با اسلام ایرانی دارد. هند و پاکستان هریک با جمعیت حدود ۱۸۰ میلیونی مسلمان بعد از اندونزی بیشترین جمعیت مسلمان را دارند.
آیت‌الله صافی گلپایگانی:

مهم‌ترین موضوع در عقد اخوت

موضوعی که در این صحنه‌ مودت‌ساز و محبت‌آفرین جالب و با اهمیت بود، انتخاب حضرت علی(ع) توسط پیامبر(ص) به برادری خود بود، پیامبر(ص) همه را با هم برادر کرد و افرادی را که هم‌طراز و هم‌رتبه بودند، برادر قرار داد.
ظهور اسلام از میان فرهنگ جاهلیت نشانه ای از اعجازی؛

مولفه های جامعه سازی دینی در سیره پیامبر(ص)

ظهور اسلام از میان فرهنگ جاهلیت نشان از اعجازی دارد که بی تردید شخصیت رسول مکرم اسلام و سیره ایشان در این تحول بزرگ فرهنگی و اجتماعی نقش بزرگی ایفا نموده است.
صفحه  از ۲
نظرات و گلایه ها