پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۳۷۷۷۱
تاریخ انتشار : ۲۶ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۷
هر هفته در سال دست‌کم یک روز جهانی برای توجه مردم کره زمین به یک مساله یا یک شیء مهم تعیین شده است. اما در این میان بعضی از این روز‌ها همچون روز جهانی حبوبات باعث تعجب شده و برخی را بر آن داشته تا پیشنهاد نام‌گذاری روز جهانی بادمجان یا دلمه و حتی سمبوسه بدهند!
شعار سال: تا لحظه تهیه این گزارش ۱۵۰ روز از سوی نهاد‌های جهانی به ویژه سازمان ملل متحد به یکی از مسائل و دغدغه‌های جهانی اختصاص داده شده‌اند. در این میان بعضی از این روز‌ها همچون روز جهانی حبوبات باعث تعجب شده و برخی را بر آن داشته تا پیشنهاد نام‌گذاری روز جهانی بادمجان یا دلمه و حتی سمبوسه بدهند!


برخی از جالب‌ترین این روز‌ها عبارت‌اند از:


۱۰ فوریه: روز جهانی حبوبات

سازمان جهانی غذا و کشاورزی سازمان ملل متحده نظر به اهمیت حبوبات (لوبیا، عدس، نخودفرنگی، نخود و لپه) در تغذیه جهانی این روز را معین کرد.


۲۱ مارس: روز جهانی جنگل‌

مجمع عمومی سازمان ملل متحد ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲ این روز را به تصویب رساند. هدف از این اقدام بالا بردن آگاهی جهانی نسبت به انواع مختلف درختان داخل و خارج از جنگل‌ها برای آیندگان و نسل‌های بعدی است.


۵ آوریل: روز جهانی وجدان

این روز در تاریخ ۲۵ جولای ۲۰۱۹ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تصویب رسید تا مساله وجدان بشری در جهان جاودان شود.


۳۰ آوریل: روز جهانی موسیقی جاز

این روز از سوی سازمان آموزش، علوم و فرهنگ سازمان ملل متحده در سال ۲۰۱۱ برای توجه بیشتر به موسیقی جاز و نقش آن در دیپلماسی وحدت بخشیدن به مردم سرتاسر جهان معین شد.

۲ مه: روز جهانی ماهی تن

مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای تاکید بر اهمیت محافظت از ذخایر ماهی تن و با توجه به تکیه بسیاری از کشور‌های جهان به منابع ماهی تن برای تضمین امنیت غذایی خود و کمک این ذخایر در به‌حرکت درآوردن چرخ‌های توسعه اقتصادی، اشتغال و درآمدزایی و پیشبرد زندگی و فرهنگ، این روز را چنین نام‌گذاری کرد.

۱۶ مه: روز جهانی نور

سازمان ملل متحد نظر به نقشی که نور در علوم، فرهنگ، هنر، آموزش و توسعه مستدام در بخش‌های مختلف نظیر پزشکی، ارتباطات و انرژی ایفا می‌کند چنین نامی بر این روز گذاشت.

۲۰ مه: روز جهانی زنبور

سازمان ملل متحد این روز را به خاطر افزایش آگاهی‌بخشی نسبت به اهمیت گرده‌افشانی که نقش مهمی در حل مشکلات مربوط به تامین غذای جهانی و از بین بردن گرسنگی در کشور‌های در حال توسعه ایفا می‌کند به زنبور‌ها اختصاص داد.

۲۱ مه: روز جهانی چای

جهان این روز را با هدف توسعه تدابیر اجرایی فعالیت‌های حمایت از تولید و مصرف مستمر چای گرامی می‌دارد. تعیین این روز با هدف آگاهی‌بخشی بیشتر نسبت به اهمیت چای در مبارزه با گرسنگی و فقر و با هدف جلب توجه دولت‌ها و افراد به تاثیر جهانی تجارت چای بر کارگران و کشاورزان صورت گرفته است.

۳ ژوئن: روز جهانی دوچرخه

سازمان ملل متحد در مصوبه ۱۲ آوریل ۲۰۱۸ خود این روز را به دوچرخه اختصاص داد تا فواید متعدد اجتماعی استفاده از آن برای حمل‌ونقل و تفریح مورد توجه همگان قرار گیرد و جوامع با مزایا و استفاده‌های مختلف دوچرخه به عنوان وسیله نقلیه‌ای ساده، در دسترس، پاک و مناسب برای محیط‌زیست آشنا شوند.

۱۶ ژوئن: روز جهانی حواله‌های مالی خانوادگی

سازمان ملل متحد این روز را به منظور ارج نهادن به سهم ۲۰۰ میلیون نفر از مهاجرانی که می‌کوشند تا زندگی ۸۰۰ میلیون فرد دیگر از اعضای خانواده‌شان را در وطن خود بهبود بخشند و آینده امیدوارکننده‌ای برای کودکان‌شان رقم بزنند بدین صورت نام‌گذاری کرده است.

۱۹ نوامبر: روز جهانی دستشویی

از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۳ این روز را صرفاً سازمان جهانی دستشویی گرامی می‌داشت، اما از ۲۰۱۳ سازمان ملل متحد هم با هدف بردن توجه جهانی به سمت مسائل مربوط به فاضلاب و بهداشت عمومی این روز را رسماً مصوب کرد.

۱۱ دسامبر: روز جهانی کوه‌

از سال ۲۰۰۳ مجمع عمومی سازمان ملل متحد به این روز رسمیت بخشید و آن را مصوب کرد. این سازمان جامعه جهانی را تشویق کرد تا در این روز مراسم گوناگونی را در سطوح مختلف با هدف نشان دادن اهمیت کوه‌ها در رشد پویا ترتیب دهند.


شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از اعتماد آنلاین، تاریخ انتشار: ۲۶فروردین ۱۴۰۰، کد خبر: etemadonline.com، ۴۷۵۴۵۶
اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین