پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۳۸۹۰۷
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۳
طرحی مملو از مشکل با هدف کاهش آلودگی هوا بنام طرح ترافیک را تصویب و اجرا کردند. طرحی که از ابتدای اجرا تاکنون، صدای اعتراض هزاران هزار شهروند را در آورده و گروههای مختلف اقدام به تشریح و تحلیل ایرادات آن نموده اند. طرحی که در نگاه برخی از شهروندان حتی تنزل به نوعی خفت گیری شده است. سوال اینجاست که دور زدن این طرح و پلاک پوشی، حق طبیعی مردم برای مقابله با طرحی است که صدایشان را نمی شنود یا باید جرم انگاری نمود؟ در خصوص کرونا و محدودیت های آن، داستان اندکی متفاوت است.
شعار سال: با توجه به اعمال محدودیت‌های ترددی توسط ستاد ملی مبارزه با کرونا از اول آذر ماه، تردد خودرو‌ها از ساعت مشخصی توسط پلیس راهور و مسئولان مرتبط ممنوع اعلام شد، محدودیتی که دست بسیاری از افراد را برای انجام تخلف بازگذاشته و البته از یدک کشیدن اسم متخلف هم عبایی ندارند؛ اما قضیه از چه قرار است؟ متاسفانه برخی از شهروندان برای انجام و اجرای محدودیت‌ها چه از نوع ترددی و چه از لحاظ رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی سلامتی خود و اطرافیانشان را دور می‌زنند و احساس می‌کنند که با این کار به نوعی پیروزی دست پیدا می‌کنند.

دور زدن قانون از چه طریقی؟ پلاک خودروی خود را به طور کامل می‌پوشانند و یا بخشی از آن را دستکاری می‌کنند؛ دستکاری و مخدوش کردن غیرقانونی پلاک خودرو در عین آن که جرم تلقی می‌شود مشکلاتی را هم برای دیگران ایجاد و حقوق افراد دیگر را ضایع می‌کند، زیرا اقدام آنان موجب صدور قبض جریمه برای فرد دیگری می‌شود، همچنین متخلفان برای فرار از قانون روش‌های مختلفی برای ناخوانایی پلاک استفاده می‌کنند که می‌توان به پخش روغن‌های تیره بر روی پلاک، گلی و خاکی کردن پلاک، استفاده از اسپری‌های مخصوص، استفاده از کاور‌های پلاستیکی تیره اشاره کرد.
 
مجرمین نقاب‌دار به قیمت پایمال کردن حق‌الناس قانون را دور می‌زنند تا تفریح کنند

 برای خودرو‌هایی که در پارکینگ قرار دارند، پیامک جریمه ارسال شده

به گفته برخی مسئولان؛ تغییر غیرقانونی و مخدوش کردن پلاک خودرو از جمله جرایمی است که در سال‌های اخیر به ویژه در شهر‌های بزرگ افزایش یافته و افرادی که اقدام به این عمل می‌کنند علاوه بر فرار از قانون، جریمه اعمال غیرقانونی خود را به حساب دیگر شهروندان می‌گذارند، در این راستا سردار سیدکمال هادیانفر رییس پلیس راهور ناجا معتقد است «افرادی که به طور آگاهانه اقدام به این عمل کنند دیگر یک تخلف رانندگی مرتکب نشده و بلکه مرتکب جرم و تخلف توامان شده‌اند و قانونگذار نیز برای مجرم، مجازاتی علاوه بر جریمه رانندگی در نظر گرفته است و طبق قانون هر فردی در ارقام و مشخصات پلاک وسایل نقلیه موتوری زمینی، آبی یا کشاورزی تغییر داده یا پلاک وسیله نقلیه موتوری دیگری را به آن الصاق کند، برای آن پلاک تقلبی به کار برد یا چنین وسایلی را با علم به تغییر یا تعویض پلاک تقلبی مورد استفاده قرار دهد به حبس از شش ماه تا یک سال محکوم خواهد شد.»

با این حال، باز هم شاهد گلایه از شهروندانی هستیم که ادعا دارند در آن ساعت هیچ گونه ترددی نداشتند، اما پیامک اعمال جریمه برای آن‌ها ارسال شده که موجب نگرانی و نارضایتی آن‌ها از این طرح شده است؛ با این وجود برخی می‌گویند حتی برای خودرو‌هایی که در پارکینگ قرار دارند، پیامک جریمه ارسال شده و همین مساله شائبه رندوم و تصادفی بودن ارسال این پیامک‌ها را ایجاد کرده است، درباره این مشکل سرهنگ محمدباقر سلیمی رئیس پلیس ترافیک شهری راهور ناجا بر این باور است که «سامانه‌های هوشمند پلاک خودرو‌های متخلف را شناسایی می‌کنند، اما در برخی مواقع بر اساس شرایط نامناسب جوی، محدودیت‌های دید دوربین یا محل نصب دوربین با زاویه پلاک و در مواردی دستکاری پلاک خودرو توسط برخی افراد باعث می‌شود در گام اول فرآیند شناسایی تخلف و اعمال قانون، شماره پلاک دریافت شده با خودروی اصلی مغایرت داشته باشد.

اما سوال اینجاست که آیا پیامک‌های خطا اصلاح می‌شود؟ سرهنگ سلیمی در این خصوص اظهار کرد: «در گام سوم که چک اپراتوری گفته می‌شود، اطلاعاتی که از سامانه‌ها دریافت می‌شود با تصویر و پلاک اولیه تطبیق داده می‌شود. اگر خطایی در تشخیص باشد در مرحله چک اپراتوری تخلف حذف می‌شود و وارد فاز بعدی که اعمال قانون است، نمی‌شود.»؛ البته رانندگان عزیز بهتر بدانند که برای اطمینان بیشتر اخیرا پلیس راهور یک ربات رایانه‌ای را طراحی کرده که قابلیت تطبیق سریع شماره پلاک با مشخصات خودرو را داراست و تاکنون اطلاعات بیش از۷۵۰ هزار دستگاه خودرو را بدون خطا تطبیق داده است. علاوه بر این عامل انسانی و کارشناسان هم در مرحله‌ای دیگر بر این روند‌ها نظارت دارند؛ با توجه به چنین دغدغه‌ای لازم است کمی فکر کنیم و ببینیم آیا تردد و تفریح ما ارزش انتشار بیش از پیش این ویروس و سردرگم‌کردن بسیاری از افراد با این سوال که من تخلفی نداشته‌ام پس چرا جریمه شدم؟ را دارد؟

تعداد ۲۴۳۱ راننده متخلف که تخلف پوشش پلاک انجام داده بودند مورد اعمال قانون قرار گرفتند
 
مجرمین نقاب‌دار به قیمت پایمال کردن حق‌الناس قانون را دور می‌زنند تا تفریح کنند

اقدامات پلیس برای مقابله با این متخلفان تنها به اینجا ختم نشد و روز گذشته سرهنگ سید ابوالفضل موسوی پور جانشین پلیس راهور تهران بزرگ طی اطلاع‌رسانی عمومی اعلام کرد که «پلیس راهور تهران بزرگ در دو مرحله صبح‌ها و در ساعات طرح ترافیک و هنگام اعمال محدودیت‌های شبانه کرونایی و در ساعات منع تردد، با رانندگانی که اقدام به مخدوشی پلاک می‌کنند برخورد قانونی کرده و علاوه بر اعمال قانون و توقیف، تشکیل پرونده داده و به مراجع قضایی و دادسرا معرفی می‌کند.»
 
همچنین وی تاکید کرد «در اجرای این طرح تعداد ۲۴۳۱ راننده متخلف که تخلف پوشش پلاک انجام داده بودند مورد اعمال قانون قرار گرفتند و تعداد ۳۹ خودرو نیز در بحث مخدوشی پلاک ضمن اعمال قانون به پارکینگ منتقل و به مراجع قضایی معرفی شدند.»

معلوم نیست تا چه زمانی جامعه درگیر این ویروس منحوس است، اما نکته مهم این است که باید تا جای ممکن در این روز‌ها تسکین دهنده حال یکدیگر باشیم و دغدغه جدید برای خود و هم نوعانمان ایجاد نکنیم، حال با توجه به اقدام نادرست برخی افراد برای راحتی و رسیدگی به امور روزمره خود از طریق دور زدن قانون انتظار می‌رود که مسئولان ذیربط مجازات این افراد را از بیان به عمل تبدیل کنند تا برای آن‌ها چنین تخلفی درس عبرت شود؛ امید است روزی برسد که تمام مردم بتوانند به راحتی و با آرامش کامل البته بدون فرار از قانون در شهر‌های مختلف تردد کنند تا اصلا نیازی به اعمال جریمه هم نباشد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از باشگاه خبرنگاران جوان، تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰، کدخبر: ۷۷۳۳۵۴۴، www.yjc.news
اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۲
0
0
انقد مردم رو تحت فشار گذاشتن در همه زمینه ها که مجبور شدن قانون رو هم دور بزنن
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین