پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
سه‌شنبه ۲۸ فروردين ۱۴۰۳ - 2024 April 16
کد خبر: ۳۵۵۸۷۲
تاریخ انتشار : ۳۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۴
دکتر کامران ندری گفت: فردی باید مدیر بانک مرکزی شود که تسلیم خواسته‌های بازار سرمایه یا زیاده خواهی‌های نظام بانکی کشور نشود. مدیر بانک مرکزی باید راهکار‌های لازم برای مطالبات مردم یعنی کاهش تورم را پیدا و اجرا کند؛ بنابراین انتخاب مدیر بانک مرکزی از بین مدیران سابق بازار سرمایه اشتباه است چرا که به احتمال زیاد از عهده وظیفه اصلی بانک مرکزی که کنترل بازار تورم است برنخواهند آمد.
شعار سال: مهمترین و بیشترین مطالبه‌ی مردم از نامزد‌های ریاست جمهوری موضوعی که نه در این دوره ریاست جمهوری، بلکه همواره اصلی‌ترین دغدغه مردم بوده است کنترل نرخ تورم است. کنترل نرخ تورم و ریاست بانک مرکزی، استقلال بانک مرکزی و مسائلی که در این نهاد پولی رقم می‌خورد از جمله موضوعات مهمی است که قطعا کار رئیس جمهور را برای انتخاب رئیس بانک مرکزی یا از آن مهمتر برای پاسخ دادن به مطالبه مردم و کاهش نرخ تورم سخت‌تر می‌کند. بی تردید عدم کاهش نرخ تورم، موفقیت‌های اقتصادی دولت را زیر سوال برده و جایی برای موفقیت دولت در عرصه اقتصاد و افزایش امید و اطمینان مردم به کارایی دولت باقی نمی‌گذارد، از این رو انتخاب رئیس بانک مرکزی از چند بعد حائز اهمیت است. کامران ندری اقتصاد دان و عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق نظر خود را درباره ویژگی‌های رئیس بانک مرکزی با رادار اقتصاد در میان گذاشته است

کامران ندری اقتصاددان و عضو پژوهشکده پولی و بانکی به مهمترین نیاز‌های اصلاحاتی بانک مرکزی و شایستگی‌های رئیس انتخابی این نهاد پولی - مالی پرداخت و در این باره گفت" بانک مرکزی یک نهاد تخصصی است، طبیعتا هر کسی نباید در راس بانک مرکزی قرار داده شود. بلکه فردی باید به عنوان مدیر و رئیس کل بانک مرکزی انتخاب شود که با اقتصاد پولی، نظریات پولی، مسائل و مشکلات نظام پولی و بانکی آشنایی داشته باشد درغیر این صورت مثل این می‌ماند که شمایی که قصد ساخت یک ساختمان را دارید کار ساختن یک ساختمان چند طبقه مجهز را به فردی بدهید که کمترین سررشته‌ای از کار ساختمان سازی ندارد، لذا وقتی ساختن ساختمان به مهندسان و معماران و اهل فن داده نمی‌شود ساختمانی بالا نمی‌رود که امن و قابل زندگی کردن باشد.

وی دراین باره خاطر نشان کرد: اولین ترجیح برای انتخاب رئیس کل بانک مرکزی این است که اقتصاددان باشد. یعنی از پختگی لازم برای اداره این نهاد مهم و تاثیر گذار در اقتصاد کشور برخوردار باشد. در واقع افراد خیلی جوان که تجربه کافی در حوزه پول و بانک ندارند طبیعتا اگر به عنوان رئیس کل بانک مرکزی معرفی شوند حتما با مشکلات عدیده‌ای مواجه می‌شوند لذا ویژگی‌هایی چون، اقتصاد دان بودن، داشتن تجربه کافی و رسیدن به مرحله پختگی برای مدیر بانک مرکزی که صاحب رای و استقلال رای باشد برای مدیریت درست بانک مرکزی بسیار حائز اهمیت است.

کامران ندری اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق با تاکید براهمیت استقلال و اقتدار رئیس بانک مرکزی برای اداره این نهاد مالی گفت: اگر فردی رئیس بانک مرکزی شود و به سرعت تسلیم خواسته‌های حوزه مالی دولت شود، یعنی دولتی که با چالش کسری به بانک مرکزی برای چاپ پول و استقراض فشار می‌آورد اگر رئیس بانک مرکزی، تسلیم شود و مطابق با خواسته‌های دولت یا نظام بانکی برای استقراض و چاپ پول عمل کند، طبعا در رسیدن به اهداف مورد نظر خود موفق نمی‌شود لذا تصورم این است که فردی باید برای ریاست بانک مرکزی انتخاب شود که به لحاظ تجربی پخته و آشنا به سیاست گذاری پولی باشد. فردی که در این زمینه‌ها مطالعات کافی داشته باشد و فرصت تامل و تعمق در آموخته‌ها را پیدا کرده باشد، چرا که صرف داشتن مدرک کفایت نمی‌کند بلکه فردی باید برای ریاست بانک مرکزی انتخاب گذاشته باشد که برای آشنایی با مسائل و مشکلات نظام پولی و بانکی کشور وقت زیادی گذاشته باشد.
 
ندری: بانک مرکزی آدم اهلش را می‌خواهد، نه مدرک و اسم

کامران ندری در پاسخ به این سوال که آیا مدیران بازار سرمایه می‌توانند انتخاب‌های خوبی برای اداره بانک مرکزی باشند گفت: کسی که در بازار‌های مالی مثل بورس مدیر بوده نمی‌تواند مدیر خوبی برای بانک مرکزی باشد، به علت تعارض منافع. یعنی اصولا چنین مدیری تصمیماتی می‌گیرد که به ضرر اقتصاد و به نفع بازار سرمایه است. سیاست‌هایی که در نهایت منتج به تورم قابل ملاحظه‌ای می‌شود. تورم ایجاد شده نیز منجر به افزایش قیمت سهام می‌شود، بنابراین تورم ایجاد شده، به بازار سرمایه کمک می‌کند، در حالی که بانک مرکزی موظف به کاهش تورم است دو موضوعی که با هم سازگاری ندارند واصلا شبیه به هم نیستند، لذا اگر کسی بخواهد سکاندار بانک مرکزی شود و به بازار سرمایه توجه کند طبعا نمی‌تواند ماموریت اصلی خود را در اقتصاد کلان به سرانحام برساند.

وی در این باره خاطر نشان کرد: اتفاقا باید فردی در راس مدیریت بانک مرکزی قرار بگیرد که ضد تورم است و می‌داند چگونه باید تورم را کنترل و مهار کند. کسانی که سابقه کار بانکداری یا دربازار سرمایه دارند برای ریاست بانک مرکزی مناسب نیستند، بازهم به خاطر تعارض منافع. چرا که منافع بانک‌ها و منافع بازار سرمایه با منافع عمومی مردم در تعارض است. مدیری که در بازار سرمایه کار کرده، منافع سهامداران را درنظر می‌گیرد یعنی منافع مردم نادیده گرفته می‌شود در حالی که بانک مرکزی یک نهاد عمومی است و مسوولین بانک مرکزی موظف به حمایت از بازار سرمایه و بانک‌ها نیستند بلکه کنترل تورم، ایجاد ثبات قیمتی مهمترین وظیفه آن‌ها در قبال عموم جامعه است.

عضو هیئت علمی دانشگاه اقتصاد تاکید کرد: لذا نظر شخصی من این است که از دو طیف نامبرده مدیر به خاطر تعلق خاطری که بدان اشاره شد برای ریاست بانک مرکزی، مدیر انتخاب نشود. بلکه فردی باید مدیر بانک مرکزی شود که تسلیم خواسته‌های بازار سرمایه یا زیاده خواهی‌های نظام بانکی کشور نشود. مدیر بانک مرکزی باید راهکار‌های لازم برای مطالبات مردم یعنی کاهش تورم را پیدا و اجرا کند؛ بنابراین انتخاب مدیر بانک مرکزی از بین مدیران سابق بازار سرمایه اشتباه است چرا که به احتمال زیاد از عهده وظیفه اصلی بانک مرکزی که کنترل بازار تورم است برنخواهند آمد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از رادار اقتصاد، تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۴۰۰، کدخبر: ۱۹۰۹۶، www.radareghtesad.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین