پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۵۹۱۶۹
تاریخ انتشار : ۲۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۴
مدیرعامل بانک مسکن گفت: طرح پرداخت وام یک میلیاردی مسکن یکی از طرح‌های بانک مسکن است که یک طرح سپرده محور است.
شعار سال: چندی پیش مدیرعامل محمود شایان مدیرعامل بانک مسکن در نشستی خبری از افزایش سقف وام مسکن جوانان به یک میلیارد تومان در تهران خبر داد. او همچنین خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط تورمی و افزایش قیمت مسکن از سال گذشته برای افزایش وام مسکن جوانان به بانک مرکزی درخواست افزایش سقف اعتبار داشتیم که در گام نخست وام مسکن جوانان به ۴۰۰ میلیون تومان در تهران افزایش یافت. با توجه به رشد مجدد قیمت‌ها در بخش مسکن، به بانک مرکزی پیشنهاد افزایش وام جوانان را دادیم که نهایتاً با مصوبه شورای عالی پول و اعتبار موفق به اخذ مجوز برای افزایش یک میلیاردی وام مسکن جوانان شدیم.

این صحبت‌های مدیرعامل بانک مسکن موجی از نگرانی کارشناسان را در پی داشت. برخی از کارشناسان بر این باور بودند که اعطای این وام موجب آشفتگی بازار مسکن و رشد فزاینده قیمت‌ها در این بازار خواهد شد.

روز گذشته و در حاشیه مراسم افتتاحیه بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان در همین زمینه گفتگویی با محمود شایان مدیرعامل بانک مسکن ترتیب داده شد که در ادامه مطالعه خواهید کرد. با گسترش نیوز همراه باشید.

شایگان در ابتدای این گفتگو به بیان راهکار‌های نجات بازار مسکن از شرایط کنونی پرداخت و گفت: در حال حاضر بهترین راهکار برای تغییر وضعیت کنونی بازار مسکن جدا کردن حوزه سرمایه گذاری از حوزه مصرف در این بازار است. خوشبختانه وزارت راه و شهرسازی دولت سیزدهم نیز همین رویه را در پیش گرفته و در تلاش است که متقاضیان واجد شرایط را از صف بازار عمومی خارج کرده و کمک کند تا توانمندی مصرف کنندگان واقعی بازار مسکن به حدی برسد که بتوانند به این بازار ورود کنند.

محمود-شایان-بانک-مسکن
وی افزود: این موضوع بستگی به توان اقتصادی و دهک درآمدی متقاضیان واجد شرایط دارد. در همین رابطه دهک‌های بالاتر با کمک و حمایت دولت که در قالب تسهیلات ارزان قیمت و سایر امتیازات است می‌توانند وارد بازار مسکن شوند و با اعطای زمین رایگان و امتیازاتی از این قبیل و مجموعه کمک‌های حمایتی دولت از دهک‌های پایین‌تر نیز می‌توان توانمندی این قشر برای ورود به بازار مسکن را افزایش داد.

پرداخت وام یک میلیاردی مسکن

مدیرعامل بانک مسکن در بخش دیگری از صحبت‌های خود به پرداخت وام یک میلیاردی مسکن توسط این بانک اشاره کرد و گفت: این طرح به هیچ عنوان تحت حوزه وزارت راه و شهرسازی و مسکن حمایتی نیست. طرح پرداخت وام یک میلیاردی مسکن یکی از طرح‌های بانک مسکن است که یک طرح سپرده محور است. به عبارتی می‌توان گفت متقاضی به مدت پانزده سال سرمایه گذاری می‌کند و پس از آن نتیجه سرمایه گذاری خود را در قالب دریافت وام یک میلیاردی دریافت خواهد کرد.

شایگان در ادامه و در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا اعطای این تسهیلات منجر به افزایش قیمت مسکن نخواهد شد؟ گفت: خیر. همان طور که پیش‌تر گفته شد، زمان پرداخت این تسهیلات پانزده سال بعد است؛ بنابراین نمی‌توان از امروز پانزده سال بعد را پیش بینی کرد و تاثیرگذاری آن را مورد سنجش قرار داد. این طرح مانند تمام طرح‌های پس اندازی دیگر بانک ها، یک طرح سرمایه محور است و ارتباطی به طرح‌های حمایتی دولت ندارد.

تاثیر برگزاری نمایشگاه صنعت ساختمان بر بازار مسکن

مدیرعامل بانک مسکن در بخش پایانی صحبت‌های خود به برگزاری بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان در تهران اشاره کرد و گفت: برگزاری این گونه نمایشگاه‌ها به شدت موثر است و به نوعی موجب تشویق و ترغیب فعالان این حوزه برای رشد بیشتر به شمار می‌رود. امروزه با توجه به شرایط صنعت ساختمان در کشور و نیازی که در این صنعت وجود دارد تمرکز روی صنعتی سازی برای پیدا کردن شیوه‌های جدید مقاوم سازی و ارزان سازی مسکن بیش از پیش احساس می‌شود و در همین راستا برگزاری رویداد‌های نمایشگاهی برای تسریع در نیل به این اهداف نقش بسیار موثری دارند.

شعار سال، بااندکی تلخیص و اضافات برگرفته از گسترش، تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۴۰۰، کدخبر: ۲۰۰۴۷۷، www.gostaresh.news
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین