پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۷۶۸۳
تاریخ انتشار : ۲۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۹
یازدهمین سفر استانی رئیس‌جمهور و هیئت دولت به لرستان در حالی به اتمام رسید که ۵۰ وعده شیرین رئیسی و وزرا، مردم استان را امیدوار به تحول و خروج از بحران بیکاری کرده است.

شعار سال: پس از مدت‌ها چشم‌انتظاری بالاخره مردم لرستان توانستند شاهد سفر رئیس جمهور به این خطه شهید‌پرور و انقلابی باشند و میزبان آیت‌الله سید‌ابراهیم رئیسی و برخی اعضای هیئت دولت در سفر به لرستان باشند.

در این سفر وزرای نیرو، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، جهاد کشاورزی، ورزش و جوانان، صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی و معاون توسعه روستای و مناطق محروم معاون اول رئیس جمهور، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده و برخی معاونان وزرا و رؤسای سازمان‌های مختلف کشوری آیت‌الله رئیسی را در یازدهمین سفر استانی همراهی کردند.

وزیر راه و شهرسازی با حضور در شهرستان خرم‌آباد، وزیر نیرو با حضور در شهرستان خرم‌آباد و بازدید از سد معشو‌ره کوهدشت، وزیر صنعت، معدن و تجارت با حضور شهرستان بروجرد، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در شهرستان‌های ازنا و دورود، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم در الیگودرز، وزیر جهاد کشاورزی در شهرستان‌های سلسله و دلفان، وزیر ورزش و جوانان در شهرستان‌های کوهدشت و رومشکان و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با حضور در شهرستان پلدختر به‌عنوان نماینده معین رئیس جمهور سعی کردند در این بازدید‌ها کلیه مشکلات هر شهرستان را به‌صورت دقیق رصد نمایند تا به رئیس جمهور در نشست شورای اداری جهت اتخاذ تصمیمات لازم ارائه دهند.

مهمترین محور‌های سخنان، وعده‌ها و دستورات رئیس‌جمهور و وزرا در سخنرانی‌ها، بازدید‌ها و دیدار‌ها در سفر به استان لرستان به‌صورت تیتروار در زیر آمده است:

گزیده‌ای از بازدید‌ها و سخنرانی‌های آیت الله رئیسی رئیس جمهور و وزرا در شهر‌های مختلف استان لرستان را در ادامه مرور می‌کنیم:

دستاورد‌های یازدهمین سفر رئیسی و هیئت دولت به لرستان

لرستان از بیکاری رنج می‌برد

رئیس جمهور در بدو ورود به خرم‌آباد در گفت و گویی کوتاه در فرودگاه شهدای خرم آباد با بیان اینکه ظرفیت‌های بسیاری در این استان وجود دارد، اظهار داشت: در این استان پسران و دختران تحصیل کرده زیادی داریم که بیکاری آن‌ها را رنج می‌دهد.

وی در مورد محور برنامه‌های سفر خود به استان لرستان، گفت: در این سفر موانع ومشکلات را بررسی می‌کنیم و پیگیری می‌شود تا از بیکاری در استان بکاهیم و ظرفیت‌های استان بکارگیری شود.

 

دستاورد‌های یازدهمین سفر رئیسی و هیئت دولت به لرستان

افزایش پنج‌برابری ظرفیت کارخانه یخچال‌سازی

وی سپس در بازدیدی سرزده در جریان مسائل و مشکلات کارخانه یخچال سازی بوژان قرار گرفت.

وی با اشاره به مشکلات مطرح‌شده از سوی مدیران کارخانه یخچال‌سازی بوژان مبنی بر اینکه با یک‌پنجم ظرفیت فعالیت می‌کنند، عنوان کرد: این مجموعه از تمام ظرفیت‌های لازم برخوردار است و لازم است مسئولین استان با جدیت پیگیری کنند تا ظرفیت این کارخانه به طور کامل فعال شود.

دستاورد‌های یازدهمین سفر رئیسی و هیئت دولت به لرستان

آزادسازی حریم قلعه فلک‌الافلاک برای ثبت جهانی

رئیس جمهور همچنین از قلعه تاریخی فلک الافلاک بازدیدی جامع داشت، وی در این بازدید بر ضرورت آزادسازی حریم قلعه فلک‌الافلاک به منظور آماده شدن جهت ثبت جهانی به عنوان یکی از مشکلات این مجموعه تاریخی- فرهنگی تاکید کرد و گفت: قلعه فلک‌الافلاک از آثار تمدنی و مدنیت مردم این خطه است و باید به خوبی نگهداری و معرفی شود.

وی خاطرنشان کرد: دولت برای ترمیم و نگهداری آثار تاریخی اعتبار مناسبی در نظر گرفته است و با توجه به اینکه میراث تاریخی و فرهنگی گنجینه‌های پرارزشی هستند، لذا باید برای نسل‌های آینده به خوبی نگهداری شوند.

دستاورد‌های یازدهمین سفر رئیسی و هیئت دولت به لرستان


رفع مشکلات کادر درمان

پس از آن رئیسی به‌مناسبت روز پرستار با حضوری سرزده از بیمارستان شهید رحیمی در دیدار با کادر درمان بر اهتمام دولت نسبت به حل و فصل دغدغه‌ها و مشکلات کادر بهداشت و درمان تاکید کرد.

کار سد معشوره فوراً آغاز شود

رئیس جمهور در برنامه‌ای فشرده نشستی تخصصی با کشاورزان و دامداران لرستان نیز داشت، در این نشست با اشاره به اهمیت احداث سد معشوره در رشد و توسعه کشاورزی لرستان، گفت: از جمله کار‌هایی که حتما باید در سطح استان به اتمام برسد احداث این سد است؛ البته بسیار زودتر از این‌ها باید این اقدام انجام می‌شد و امروز وظیفه داریم عقب‌ماندگی موجود در این زمینه را با سرعت جبران کنیم

ایجاد صنایع تبدیلی

وی ضمن تأکید بر اینکه موانع رشد و توسعه کشاورزی استان لرستان باید برطرف شود، ایجاد صنایع تبدیلی را مهم ارزیابی کرد و در این باره گفت: امروز در مناطق مختلف کشور از جمله لرستان نیازمند راه‌اندازی صنایع تبدیلی هستیم تا از خام‌فروشی جلوگیری کرده و ارزش افزوده زیادی برای کشاورزان تامین شود و در این زمینه مسئولین مربوطه موظف هستند حمایت‌ها و پشتیبانی لازم را به عمل آورند.

رئیس جمهور با اشاره به صحبت یکی از کشاورزان در زمینه مکانیزه کردن مزارع، گفت: دولت قصد دارد از این کار به نوعی حمایت کند که مکانیزه کردن مزارع توسط خودِ کشاورزان، دامداران و کارآفرینان انجام شود

لزوم فعال‌کردن صنایع تعطیل و نیمه‌تعطیل لرستان

رئیسی گفت: باید نسبت به فعال کردن این واحد‌ها اقدام شود تا بخشی از مشکل بیکاری استان برطرف شود.

رییس جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود، با تاکید بر اینکه نگرانی جدی در لرستان موضوع اشتغال است، باید شغل ایجاد کرد و در این راستا باید همه ظرفیت‌های استان باید پای کار بیایند.

تغییر نگاه به امکانات لرستان

وی افزود: باید یک بازنگاهی در نوع بهره‌برداری از امکانات استان شود و در این زمینه هم فرهیختگان و هم اهل نظر استان کمک کنند تا این بازنگاه باعث یک تحول شود

رئیسی همچنین در دیدار با اقشار مختلف در مورد اهمیت توجه به صنعت سنگ در لرستان گفت: در زمینه این صنعت باید یک پژوهشکده خاص داشته باشیم تا از خام فروشی جلوگیری شود

رئیس جمهور افزود: این استان زمینه خوبی هم در گردشگری دارد و در این صنعت باید سرمایه گذاری شود.

دستاورد‌های یازدهمین سفر رئیسی و هیئت دولت به لرستان

اولویت‌بندی پروژه‌ها

رئیس جمهور در شورای اداری لرستان با اشاره به پروژه‌های نیمه تمام در کشور افزود: ما در کشور قریب به ۵۰ سال پروژه نیمه تمام داریم در این زمان هیچ راهی به جز تعیین اولویت نداریم.

رئیسی با مهم دانستن وظیفه‌ای که بر دوش مسئولان است، اظهار داشت: خواسته‌های مردم در زمینه مسکن و شغل به حق است و مدیران باید در برخورد با مردم آستانه تحمل خود را بالا ببرند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه استان لرستان ظرفیت‌ها و امکانات خوبی دارد و باید از آن‌ها به درستی استفاده شود، خاطرنشان کرد: مدیران نباید برای حل مشکلات فقط ناظر باشند و اگر همانند دفاع مقدس همه بخش‌ها و مسئولان پای کار نیایند، نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود

کلاس‌های درس باید نوسازی و مقاوم‌سازی شوند

رئیسی گفت: مسکن از صنایع پیشران است و بسیاری از مشاغل را فعال می‌کند، در اشتغال باید برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت باشد و مسئله بیکاری در استان محور مشکلاتی است که مشکلات دیگر در پرتو این ایجاد شده است.

وی بیان کرد: مسئله ریل و راه آهن تا ۱۰ روز آینده زمانبندی آن اعلام می‌شود، چون خواسته مردم است. رئیس جمهور عنوان کرد: کلاس‌های درسی که باید مقاوم سازی و نوسازی شوند جزء اولویت‌ها است. وی با اشاره به برخی روستا‌های فاقد دهیاری، تصریح کرد: نیاز است که دو سه روستا یک دهیار داشته باشد.

استمهال وام‌های سیل‌زدگان

رئیسی با تاکید بر لزوم استمهال وام‌های سیل‌زدگان، گفت: این خواسته به حقی است، این بندگان خدا مشکل دارند و هنوز زندگیشان راه نیفتاده است و این فشاری است به مردم که ما بگوییم وام پرداخت کنید، ما باید مشکل آن‌ها را حل کنیم، باید به افرادی که توان بازپرداخت وام خود را ندارند، مهلت داده شود.

درآمد گیاهان دارویی بالاتر از نفت

رئیس جمهور بیان کرد: امروز در جلسه‌ای یکی از جوانان گفت دو هزار و ۴۰۰ نفر با کشت گیاهان دارویی مشغول به کارند و می‌توانیم به ۳۰ هزار تا هم افزایش شغل داشته باشیم و اگر میدان دهیم به جوانان اینگونه است تا جایی که درآمد ما از گیاهان دارویی می‌تواند از نفت بالاتر رود.

تکمیل بیمارستان‌های نیمه‌تمام

وی خاطر نشان کرد: بیمارستان‌هایی که پیشرفت فیزیکی بالایی دارند باید سریعا کارش انجام شود و به نتیجه برسد، در بخش گردشگری زمینه‌های بکری برای کار گردشگری و اقتصادی هست و هزینه بالایی نیاز ندارد و یکی از اولویت‌های ما گردشگری است.

اقتصاد دیجیتال

رئیس جمهور با تاکید بر اقتصاد دیجیتال، گفت: اقتصاد کشاورزی باید مد نظر باشد، وقتی اقتصاد برای روستایی صرف نمی‌کند مهاجرت می‌کند و باید اقدامات لازم ماندگار روستایی در روستا شود البته بعد از انقلاب کار‌های زیادی انجام شد در روستا‌ها و باید کاری کرد که روستا را به کارخانه بزرگ تولیدی تبدیل کرد و تلاش شود روستایی بماند وگرنه حاشیه نشینی مشکلاتی را ایجاد می‌کند

بیکاری مشکل جدی لرستان است

رئیسی با اشاره به مصوبات سفر استانی به لرستان گفت: بیکاری مشکل جدی در استان است و همه طرح‌ها و پروژه‌ها در لرستان باید در راستای ایجاد اشتغال و رفع بیکاری باشد، اما ایجاد اشتغال فقط وظیفه وزارت کار نیست و همه دستگاه‌ها و نهاد‌ها باید پای کار بیایند.

عدم پرداخت حقوق کارگران شهرداری به‌علت ارتباطات ناسالم است

وی بیان کرد: اگر تسهیلات به مشاغل روستایی داده شود، محصولش تضمینی خرید شود قطعا مهاجرت صورت نمی‌گیرد. رئیس جمهور با اشاره به وضعیت شهرداری‌ها گفت: نسبت به شهرداری‌ها نگران کننده است و برخی حقوق نگرفته اند و این بررسی نیاز دارد، برای این‌ها فکری شود و این محصول ارتباطات ناسالم است که افرادی را وارد شهرداری کنند و در پولش می‌مانند، گاهی با رفاقت و پارتی عده‌ای را وارد شهرداری کردند و حالا هم خودشان مانده و هم کارگر و پول هم ندارند.

رئیسی بیان کرد: این سیسم چانه‌زنی است که "امروز به حرف من کاری را انجام بده تا روزی که کارت افتاد کارت انجام دهم".

رئیس جمهور برنامه‌های خود را با حضور خود در لرستان را با حضور در نشست خبری با خبرنگاران رسانه‌های مختلف استان به پایان رساند.

در این نشست خبری رئیس جمهور بر فعال کردن ظرفیت‌های استان لرستان با محوریت و اولویت رفع بیکاری و ایجاد اشتغال تاکید کرد و گفت: دولت مصمم است مشکلات استان لرستان را به طور خاص رسیدگی و حل و فصل کند

خصوصی‌سازی غلط عامل تعطیلی برخی کارخانه‌های لرستان

وی در خصوص صنایع نیمه تعطیل و تعطیل شده استان لرستان تصریح کرد: ایجاد صنایع در استان زحمات فراوانی در پی دارد، اما زمانی زیرساخت وجود دارد و نیاز به رفع مشکلات آن است در اولویت خواهد بود.

رئیس جمهور با تأکید بر ضرورت حل مشکلات کارخانه‌های تعطیل و نیمه تعطیل اظهار داشت: در استان متأسفانه برخی خصوصی سازی‌هایی به غلط انجام شده و همین امر موجب تعطیلی کارخانه شده است در همین راستا کارگروهی با همکاری استاندار و وزارت صمت تشکیل شود و ضمن بررسی کارخانه‌ها هر چه سریعتر به تولید بازگردند که این موضوع نقش ارزنده‌ای را در اشتغالزایی خواهد داشت

لزوم حمایت از زنان سرپرست خانوار در دلفان

رئیس جمهور با اشاره به مسئله معیشت مردم تصریح کرد: براساس گزارشات رسیده از دلفان باید نسبت به بانوان سرپرست خانوار فعالیت‌های سریعی صورت گیرد، این افراد باید مورد حمایت مالی و شغلی قرار گیرند.

آیت الله رئیسی اظهار داشت: ما برای نگاه‌های فرهنگی و اجتماعی اعتبار در نظر گرفته و مسؤول مشخص کرده ایم تا پیگیری‌های لازم را انجام دهند.

دستاورد‌های یازدهمین سفر رئیسی و هیئت دولت به لرستان

ازسرگیری فعالیت عظیم‌خودروی بروجرد به‌زودی

رئیسی گفت: در مورد از سرگیری فعالیت کارخانه عظیم خودرو بروجرد تصمیم‌گیری‌های لازم اتخاذ شده و فعالیت این کارخانه آغاز خواهد شد.

وی افزود: با رئیس کل دادگستری لرستان هماهنگ شده و نامه حل مشکلات این کارخانه به امضای اینجانب رسیده و از سرگیری فعالیت این کارخانه محتمل است

حمایت جدی دولت از استان لرستان

وی عنوان کرد: استان لرستان باید مورد حمایت جدی از طرف دولت قرار گیرند، اگر استاندار و مدیران این استان از سوی دولت حمایت لازم را دریافت نکنند این وظایف رخ نخواهد داد، حمایت از استان لرستان وظیفه ما است.

رئیس جمهور تصریح کرد: در ارتباط با مسئله اشتغال موضوعی خاص و ویژه است، مشکلات بیکاری در استان حل خواهد شد به گونه‌ای که مهاجرت معکوس صورت گیرد در خصوص روستا‌ها نیز اگر اقتصاد آن‌ها فعال شود این روستا‌ها به کارخانه بزرگ تولیدی تبدیل خواهند شد

وی با بیان اینکه معاونت اجرایی ریاست جمهوری مسئولیت پیگیری مصوبات استانی را بر عهده دارد گفت: دولت همچنین مصمم است طرح‌های صنعتی نیمه تمام و گا‌ها تعطیل شده استان را با توجه به نقش این مجموعه‌های صنعتی در اشتغال و رفع بیکاری فعال کند.

وعده‌های معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور در لرستان

سید امیرحسین مدنی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشوردر شورای اداری لرستان اظهار داشت: در بحث آب تنش آبی ۵۰۰ روستا دیده می‌شود که با تدبیر این مشکل حل شود.

وی افزود: در وضعیت راه روستایی مشکل داریم به‌طوری که ۱۵ هزار کیلومتر اولویت راه روستایی وجود دارد که با تکمیل این‌ها با همکاری قرارگاه خاتم می‌توان سالی چهار هزار کیلومتر انجام داد که طی چهار سال بتوان کار پیش رود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشورعنوان کرد: روستا‌های استان لرستان در کلاس درس مقاوم‌سازی شده وضعیت از نرمال کمتر است، همچنین در بحث گاز ۹۰ درصد روستایی انجام شده، ولی در ذلقی مشکل داشتند و جزء مصوبات است.

وی بیان کرد: مشکل شهرستان الیگوردر ۹۹ روستای آسیب‌دیده از انتقال آب قمرود به استان‌های دیگر که این روستا‌ها جزء مصوبات سفر است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور ابا بیان اینکه اعتباری برای گازرسانی به شهر شول‌آباد، تیتکان و بزنوید در نظر گرفته می‌شود، عنوان کرد: اعتبارات خوبی برای زیرگذر الیگودرز به شول‌آباد نیز اعتبارات خوبی در نظر گرفته شده است، هم‌چنین اعتباری نیز جهت تکمیل طرح لاستیک‌سازی بارز که از طریق تأمین اجتماعی و شستا انجام می‌شود در نظر گرفته شده است.

مدنی اظهار داشت: مشکلات معلمان خرید خدمتی، بهرورزان و هم‌چنین احداث منطقه ویژه اقتصادی الیگودرز و احداث جاده حرم به حرم بخش ززو‌ماهرو را پیگیری خواهیم کرد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور عنوان کرد: احداث مجتمع کشت و صنعت دامپروری ۵ هزار رأسی، اختصاص اعتبار قابل توجه برای ادامه عملیات محور الیگودرز به داران، مطالعه احداث تونل گردنه گله بادوش و انجام ماده ۲۳ احداث جاده الیگودرز به گلپایگان، گردشگری سد حوضیان و تکمیل شبکه‌های این سد از جمله مصوبات این سفر است برای آن اعتبارات و اقدامات لازم انجام می‌شود

وعده‌های وزیر راه و شهرسازی در لرستان

رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در بازدید از طرح راه‌آهن لرستان با بیان اینکه راه‌آهن خرم‌آباد ـ دورود ـ اندیمشک است مطالبه‌ای مردمی و ملی است، افزود: این پروژه برای کشور بسیار مهم است و اعتباری برای آن پیش‌بینی شده است تا سرعت بگیرد و هر چه سریع‌تر راه‌اندازی شود

قاسمی با بیان اینکه پیمانکار این طرح قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا است، عنوان کرد: بنا شده ظرف ده روز آینده یک برنامه زمانبندی اجرایی برای آن مشخص شود و پیش‌بینی ما این است که این پروژه ظرف سه تا چهار سال به اتمام برسد.

ساخت ۸۰ هزار واحد مسکونی ظرف چهار سال

وزیر راه و شهرسازی در مراسم کلنگ‌زنی ۷۵۰۰ طرح مسکن ملی لرستان عنوان کرد: ۸۰ هزار واحد تا چهار سال باید در استان لرستان ساخته شود این طرح یکی از موضوعات جدی ما متقاضی محور است که ۴۰ هزار واحد در فاز اول ساخته شود، تعداد ثبت نام شدگان ۹۳ هزار نفر است که امروز هفت هزار و ۵۰۰ واحد آغاز شد.

پرواز‌های فرودگاه خرم‌آباد افزایش می‌یابد

قاسمی در بازدید از فرودگاه خرم آباد گفت: پرواز‌ها در استان کم است و متقاضی زیاد، متقاضیان پرواز‌ها به تهران ومشهد زیاد است و با توجه به این که فرودگاه لرستان دارای مجوز مرزی است هم برای حج و عتبات باید برنامه ریزی شود که در حوزه ناوگان اقدام شود و حتما پراز‌های لرستان را افزایش می‌دهیم.

وی با اشاره به بازدید از فرودگاه، تصریح کرد: بر اساس بازدیدی که از فرودگاه داشتیم حداکثر تا بیست و دوم بهمن ماه پروژه فرودگاه نیز به اتمام خواهد رسید.

پیش‌بینی بیش از ۱۲۰۰ میلیارد تومان بودجه برای راه‌های لرستان

وی با اشاره به این که ۸ هزار کیلومتر راه در استان وجود دارد اظهار داشت: بخشی آزادراه، بزرگراه و راه‌های بین شهری و روستایی است، در بخش آزاد راه وقتی تکمیل می‌شود که خرم آباد – بروجرد – اراک و تهران باشد که زمان مسافت و امنیت جاده را ایجاد می‌کند و تصادفات کم شود و در گام بعدی قطعه بروجرد اراک در دستور کار است.

قاسمی گفت: ۲۰۰ کیلومتر چهار خطه در حال احداث داریم که مبادی ورودی استان لرستان است که بخشی تا پایان سال آینده و بخشی تا پایان دولت به اتمام می‌رسد، هم‌چنین مسیر خرم‌آباد پلدختر که بخشی از راه تخریب شده و در طرح جدید سه پیمانکار مشغول شدند و اعتبار پیش‌بینی شده است.

وعده‌های معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده در لرستان

انسیه خزعلی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در جلسه بررسی مسائل و مشکلات زنان کار دلفان، با بیان اینکه بسیار ناراحت شدیم از رنج و سختی که زنان کار متحمل می‌شوند، اظهار داشت: امید داریم با تلاش و پیگیری خانم‌ها و حمایت دولت شاهد این باشیم که هرچه سریعتر وضعیت زنان لرستان و به‌خصوص زنانی که در میادین برای یافتن کار حضور پیدا می‌کنند با عزت و سربلندی برطرف شود و وضعیت خوبی را در سال‌های آینده برای آن‌ها شاهد باشیم.

وی با اشاره به انتشار کلیپی از زنان کار در خبرگزاری تسنیم، گفت: این کلیپ در عین اینکه درناک بود، اما منجر به حس غرور شد چرا که نشان می‌داد زنان ما حاضر نیستند دست جلوی کسی دراز کنند و با غرور و عزت نفس روی پای خود می‌ایستند و از دسترنج خود بهره می‌برند.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: ایجاد کسب و کار‌های پایدار خانواده محور در دستور کار است و در اولین قدم لرستان را پایلوت این طرح قرار داده ایم و شهرستان دلفان مرکز اجرای این طرح خواهد بود.

وعده‌های وزیر جهاد کشاورزی در لرستان

سید جواد ساداتی‌نژاد در بازدید از پروژهد‌های حوزه جهاد کشاورزی خرم آباد اظهار داشت: در این سفر برای حمایت از عشایر، جلوگیری از زوال جنگل‌های زاگرس، آبزی پروری و شهرک‌های کشاورزی، اعتبارات خوبی پیش‌بینی شده است.

وی افزود: آبخیزداری در استان لرستان باید توسعه یابد چرا که توسعه آبخیزداری در لرستان برای جلوگیری از سیلاب و تقویت آب‌های زیرزمینی ضروری است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به ظرفیت استان در بخش کشاورزی، عنوان کرد: با توجه به پتانسیل استان، لرستان قطب کشاورزی و دامپروری کشور است که با توسعه صنایع تبدیلی می‌توان از خام فروشی جلوگیری کرد.

ساداتی نژاد در سفر به شهرستان الشتر خاطر نشان کرد: الشتر منطقه مستعدی است، ولی از محرومیت‌هایی رنج می‌برد و با نگاه رئیس جمهور محترم که نگاه عدالت محور در استان‌ها است، پیگیری‌هایی صورت می‌گیرد

استان لرستان بهشت گیاهان دارویی در کشور است

وی اظهار داشت: در حوزه گیاهان دارویی، این منطقه بهشت گیاهان دارویی کشور است و ۳۵ میلیارد تومان برای زیر ساخت در نظر گرفته شده است.

وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: ۱۰۰ میلیارد به‌دلیل ظرفیت‌های بی‌نظیر دیم و ایجاد باغات اختصاص یافت تا رونق یابد، در پرورش ماهی ۲۰۰ میلیارد تومان برای ایجاد زیر ساخت‌ها، در آبیاری‌های نوین و سایر بخش‌ها ۲۲۰ میلیارد تومان، در آبخیزداری ۱۲۰ میلیارد تومان، در جنگل زاگرس ۲۰ میلیارد اختصاص یافت.

وی بیان کرد: حوزه دامپروری صنعتی در استان لرستان دچار ضعف است که ۱۵۰۰ میلیارد برای سرمایه گذاری در نظر گرفته شد.

وعده‌های وزیر ورزش در لرستان

سید حمید سجادی وزیر ورزش در شورای اداری استان لرستان با اشاره به انتقال آب از سد سیمره افزود: ۶ هزار نفر از جوانان رومشکان به دیگر استان‌ها به‌ویژه تهران مهاجرت کرده‌اند که اگر مشکل کشاورزی منطقه برطرف شود کشاورزان به منطقه بازمی‌گردند.

وی که به‌عنوان نماینده رئیس‌جمهور به شهرستان‌های رومشکان و کوهدشت سفر کرده بود با اشاره به مشکلات فاضلاب روباز رومشکان خواستار ساماندهی این وضعیت شد.

وی بیان کرد: بانوان در بازدید از شهرستان‌های رومشکان و کوهدشت خواستار احداث پارک بانوان بودند.

سجادی گفت:هزار و ۳۰۰ پروژه ورزشی نیمه‌تمام داریم که ۱۳ عدد از این پروژه‌ها در کوهدشت ۱۳ وجود دارد، اگر بخواهیم با استفاده از منابع دولتی این پروژه‌ها را تکمیل کنیم ۵۴ سال طول می‌کشد؛ نباید در وزارتخانه‌ها به امید منابع دولتی نشست.

وعده‌های وزیر ارشاد در لرستان

مهدی اسماعیلی وزیر ارشاد در شورای اداری لرستان اظهار داشت: در سفر امروز برای تالار مرکزی خرم‌آباد با ۲۰۰ میلیارد تومان به تصویب رسید، ۶۰ میلیارد برای کتابخانه‌های مرکزی خرم‌آباد، نورآباد، بروجرد و الشتر و ۲۰ میلیارد هم برای هنرستان بروجرد و ۴۰ میلیارد برای تکمیل مصلا‌ها و مساجد تصویب شد.

وی افزود: در سفر به شهرستان پلدختر اعتباری برای مزار پاک شهدای پلدختر که نیاز به بودجه داشت در نظر گرفته شد و برای کتابخانه این شهرستان نیز دو میلیارد تومان اعتبار مصوب شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به آثار هولناک سیل لرستان در سال‌های گذشته تصریح کرد: یک مسیر جاده‌ای که از بین رفته بود در چهار قطعه در حال تکمیل است و نیاز به بودجه تکمیل دارد و ۸۰ میلیارد طلب پیمانکار است و ۱۰۰ میلیارد تومان هم باید شارژ شود تا کار پیش رود.

اسماعیلی بیان کرد: نیاز به دیوار‌ها حفاظتی در پلدختر و معمولان داریم تا مشکلات قبلی دوباره تکرار نشود، هم‌چنین پمپاژ واشیان آماده بهره‌برداری بود و سیل به آن آسیب زد به طوری که اگر این پروزه به ثمر می‌رسید هزار و ۴۰۰ هکتار اراضی دیم را به آبی تبدیل می‌کرد و ۲۰۰ میلیارد نیاز دارد که مجدد راه‌اندازی شود

وعده‌های وزیر نیرو به مردم لرستان

علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو ظهر جمعه ۱۹ ام آبان ماه در جریان سفر به شهرستان کوهدشت و بازدید از سد معشوره اظهار داشت: مطالعاتی در جهت تأمین مالی سدمعشوره صورت گرفت چرا که به تأمین مالی قابل توجهی احتیاج دارد و در نهایت روش‌های مختلفی در نظر گرفته شد، به یاری خدا با مصوبه سفر استانی بتوانیم سرعت بیشتری به اجرای این پروژه ببخشیم.

وی افزود: شش هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است که تا پایان دولت شاهد بهره‌برداری سد معشوره باشیم و این اعتبار را از دو محل ماده ۵۶ و بخشی هم که به روش‌های غیر اعتبارات بودجه است پیگیری و حمایت می‌کنیم.

وی در جلسه شورای اداری استان نیز عنوان کرد: پست و خطوط انتقال ۱۳ پروژه در دست اجراست که با سرمایه‌گذاری هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان پیش‌یبنی شده ۵۰ درصد آن در سال آینده به بهره‌برداری برسد، هم‌چنین ظرفیت انتقال به وضعیت قابل قبولی خواهد رسید.

وی بیان کرد: در برق رسانی روستایی استان لرستان فقط ۲۱ روستا باقی مانده که تا پایان سال به اتمام می‌رسد و روستای بالای پنج خانوار بدون برق نخواهیم داشت.

محرابی گفت: در استان لرستان کمتر از سه هزار روستا داریم که ۵۰۰ روستا در تنش شدید آبی هستند و قراردادی هفته قبل براساس قوانین بودجه امضا شد که برای استان ۳۶۰ میلیارد تومان و پیش‌بینی کردیم.

وزیر نیرو اظهار داشت:هشت سد هم در حال ساخت در لرستان است که از پیشرفت ۱۰ تا ۸۸ درصد برخوردار هستند که با تکمیل سدها، آب کشاورزی، شرب و صنعت تا حد قابل توجهی مهار می‌شود.

وی با اشاره به پیک برق در تابستان ۱۴۰۱ تصریح کرد: پیش بینی شده حدود ۶ هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور افزوده شود که از این آمار ۴ هزار ۵۰۰ مگاوات مربوط به نیروگاه‌های حرارتی، گازی و بخار است.

محرابیان درخصوص نیروگاه سیکل ترکیبی خرم آباد عنوان کرد: سرمایه‌گذاری این نیروگاه توسط بنیاد مستضعفان صورت گرفته که کار بسیار بزرگی است، بهره‌برداری از ۲ واحد گازی پیش از این صورت گرفته و واحد بخار آن از سری برنامه‌های است که تا تابستان عملی خواهد شد.

وعده‌های وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در لرستان

حجت عبدالملکی در جلسه شورای اداری لرستان اظهار داشت: آنچه در نظر داریم این است که تا پایان سال آینده ۴۰ هزار فرصت شغلی ایجاد شود و اگر مدیران خوب عمل کنند این عدد تا ۶۰ هزار نفر افزایش دهیم البته دو راهبرد اساسی در اشتغال که یکی پیگیری فعال سازی واحد‌های تعطیلی و نیمه تعطیل و نیمه ساخته است.

وی افزود: ۴۰۰ واحد سنگبری در استان لرستان داریم، اما معادن این استان تعطیل هستند و این‌ها جزء برنامه است و دومین راهبرد تمرکز بر صنایع تکمیلی کشاورزی و دستی است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: در شهرستان ازنا اگر دوهزار و ۸۰۰ هکتار زمین در این منطقه زیر آب رود و آبیاری شود می‌تواند از مهاجرت جلوگیری کند.

عبدالملکی افزود: پروژه کنارگذر یا کمربندی دورود، تصفیه خانه فاضلاب، بیمارستان گهر و تعداد دیگری از طرح‌ها را دیده ایم و تصمیماتی گرفته شد که در جلسه شورای اداری استان هم مطرح و در زمان کوتاهی این پروژه‌ها تکمیل شود.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: راهبرد قطعی ما برای حل مسئله بیکاری و کاهش آن در شهرستان دورود به حرکت درآوردن صنایع راکد این شهرستان خواهد بود

وی گفت: البته طرح‌های توسعه‌ای دیگری مانند فاز چهار کارخانه سیمان دورود وجود دارد که امیدواریم ظرف دو سال تکمیل شود و منابع مورد نیاز اختصاص شده است.

وعده‌های وزیر صمت در لرستان

سید رضا فاطمی امین در شورای اداری لرستان ابراز کرد: ۱۲ طرح با سه‌هزار و ۵۰۰ شغل که ۷۸۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری جدید بوده که برای استان لرستان در نظر گرفته شده است و با اجرای این پروژه‌ها تحول قابل‌توجهی در استان خواهیم داشت.

وی افزود: از پنج واحد صنعتی بزرگ بروجرد بازدید کردم که با حمایت از یکی از سرمایه‌گذاران، سامان کاشی احیا و اشتغال ۴۰۰ نفری ایجاد می‌کند و مبلغی حدود ۵۰ میلیارد تومان جزء سفر آوردیم که تا پایان سال احیا شود.

وزیر صمت عنوان کرد: تصمیم‌های خوبی برای شهرک‌های صنعتی، پست‌های برق و تأمین آب و زمین گرفته شد، ۵۲ میلیارد تومان فقط برای احداث و تکمیل شهرک‌ها در نظر گرفته شد.


شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازخبرگزاری تسنیم، تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۴۰۰، کد خبر: ۲۶۲۴۰۴۳ / tasnimnews.com

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین