پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
سه‌شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - 2024 March 05
کد خبر: ۳۸۱۸۹۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۷
یکی از علت‌هایی که ما در کشور در بخش مالیات و سایر حوزه‌ها و شاخصه‌های درآمدی مشکل داریم، این است که اطلاعات مرتبط و کاملی در هیچ بخشی نداریم و به همین دلیل شاخص عدالت در این حوزه‌ها هنوز واقعی نیست.
شعار سال: استفاده از ظرفیت‌های علمی و نوآوری‌های الکترونیکی در فرآیند‌های مالی اقدامی موثر محسوب می‌شود. یکی از مشکلاتی که ما در طول تاریخ در حوزه مالیات‌ها در کشور همواره با ان دست به گریبان بوده ایم، عدم شفافیت مالی بوده است. سیستم مالیاتی در کشور ما به دلیل ساختار سنتی و قدیمی خود از تعداد مودیان و میزان درآمد آن‌ها ناآگاه است. اینکه، هر فرد در کجا و به چه میزان درآمد دارد؟ چه میزان مالیات می‌پردازد؟ با ایجاد سامانه هوشمند و یکپارچه مالیاتی به صورت آنلاین همه این موارد بررسی و به طور شفاف و واضح از آن‌ها مالیات اخذ می‌شود.

به طور کلی، سامانه هوشمند مالیات، تمام اقدامات مودیان را در یک اتاق شیشه‌ای قرار می‌دهد. همه از فراریان از پرداخت مالیاتی و ابر بدهکاران مالی هم در این اتاق شیشه‌ای به صورت واضح دیده و شناسایی می‌شوند. هنگامی که مقابل این افراد که مشغول دور زدن قانون هستند، توسط این سامانه ایستادگی شود، افرادی هم که درصدد شانه خالی کردن از پرداخت مالیات و سو استفاده از برخی ظرفیت قانونی در این خصوص هستند، از این اقدامات منصرف می‌شوند و در نهایت نیز فضای ناعادلانه در پرداخت مالیات‌ها شکسته می‌شود.

سامانه مودیان مالیاتی به مرور زمان سوءاستفاده‌ها را از بین می‌برد و دست افرادی که با رانت در این بخش فعالیت می‌کنند را می‌بندد. در واقع این سامانه، بسیاری از برنامه‌های دولت که قرار بوده با دریافت مالیات انجام شود را محقق می‌کند. مالیات ستانی عادلانه و درست می‌تواند برای دولت یک درآمد پایدار و ثابت باشد و بودجه دستگاه‌ها را به موقع و کامل برای تحقق برنامه‌ها و خدمات به مردم پرداخت کند.

هم اکنون بین تولید ناخالص ملی و درآمد مالیاتی ما تعادل وجود ندارد، اما اگر در مجموع سازوکار‌های طراحی شده اجرا و عملیاتی شود قطعا این تعادل بیشتر برقرار می‌شود. ما در حال حاضر اطلاعات صحیحی از اینکه چه میزان این تعادل بین تولید ناخالص داخلی و درامد مالیاتی برقرار است، نداریم.

به طور کلی، یکی از علت‌هایی که ما در کشور در بخش مالیات و سایر حوزه‌ها و شاخصه‌های درآمدی مشکل داریم، این است که اطلاعات مرتبط و کاملی در هیچ بخشی نداریم و به همین دلیل شاخص عدالت در این حوزه‌ها هنوز واقعی نیست.

در این شرایط، به طور کلی هدف از راه اندازی سامانه مودیان مالیاتی کاهش نقش ممیز‌های مالیاتی در فرآیند اخذ مالیات است. اگر سازمان امور مالیاتی از نقش ممیز‌های مالیاتی نکاهد، قطعا در این بخش موفق نخواهد شد. یکی از مشکلاتی که در کشور ما وجود دارد سیستم ممیز محور فرآیند اخذ مالیات است. با استفاده از این شیوه افراد بر اساس اظهار نظر شخصی و علی الراس اقدام به تعیین مالیات کرده و در این بین امضا‌های طلایی و رانت برای خودشان به وجود آورده اند. عدم اجرای صحیح قانون، سلیقه‌ای برخورد کردن و بی عدالتی در فرآیند اخذ مالیات همه از مشکلاتی است که ناشی از سیستم ممیز محور مالیاتی است و باید این شیوه برچیده شود که نتیجه آن ایجاد شفافیت اقتصادی در کشور خواهد بود.

به هر میزان برای هوشمند کردن نظام مالیاتی بیشتر تلاش و مودیان مالیاتی را به طور کامل شناسایی کنیم، به سمت ایجاد درآمد پایدار برای دولت گام برمی داریم. وقتی ما یک قدم در این سامانه برداریم ۱۰ قدم به ایجاد درآمد پایدار برای دولت نزدیک می‌شویم، زیرا مالیات اخذ شده با پیش بینی‌های ما از این پشت صحنه درست از آب نمی‌آید!

به طور کلی، در واقع خطای انسانی، عدم شفافیت، سوء استفاده‌های مالی، فساد مالی، رانت، نفوذ دولتی‌ها در سیستم و توصیه‌های تلفنی در کشور منجر به شکل گیری اقتصاد زیرزمینی شده است. اما وقتی مالیات در کشور شفاف شود و دولت به درآمد‌های پایدار برسد می‌تواند برای سال بعد در بودجه پیش‌بینی مناسبی از درآمدی که می‌تواند وصول کند داشته باشد.
 
 
شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از جامعه خبری تحلیلی الف، تاریخ انتشار:۱۲ مرداد ۱۴۰۱، کدخبر:۴۰۱۰۵۱۲۰۵۵، www.alef.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۳
0
0
موانع کسب و کار چیزیبرای اقتصاد ایران نگذاشتند که
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین