پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۲۰۰۷
تاریخ انتشار : ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۸
علی اصلانی فعال حوزه کار ادعا نموده که ۷۵ درصد رانندگان تاکسی‌های اینترنتی دارای تحصیلات عالیه و بالای فوق لیسانس هستند. او نتیجه گیری کرده که این مسئله به عدم فرهنگ سازی در حوزه کار و بها ندادن به مشاغل نشات گرفته است. شاید بتوان از زاویه دیگری و متفاوت از زاویه دید علی اصلانی نیز به مسئله نگریست. آیا فرهنگ سازمانی ما صلاحیت حضور نیروی تحصیل کرده و متخصص را دارد؟ آیا بخش خصوصی توان استفاده از این نیرو‌ها را دارد؟ چقدر کم خاصیت و بی خاصیت در بخش دولتی چپاندیم که دیگر جایی برای نیرو‌های تخصصی باقی نمانده است؟
شعار سال: علی اصلانی، بر لزوم فرهنگ‌سازی در حوزه مشاغل تاکید کرد و گفت: برای پیشرفت تولید و صنعت داخلی باید به آموزش و فرهنگسازی در حوزه کار روی بیاوریم و دانش آموزان را از دوران ابتدایی استعدادیابی و به سمت مشاغل مورد علاقه هدایت کنیم.

وی افزود: در گذشته پدران شغل آبا اجدادی خود را به فرزندان منتقل می‌کردند و این شغل نسل به نسل و شاید ۳۰ سال ادامه می‌یافت، ولی به تدریج این رویه تغییر یافت و تمایل به ادامه شغل پدری کمرنگ شد، چون به فرهنگ کار بها ندادیم.

چرا جوان تحصیلکرده دوساعت کار با پراید را ترجیح می‌دهد؟
این فعال حوزه کار با بیان اینکه ۷۵ درصد رانندگان تاکسی‌های اینترنتی دارای تحصیلات عالیه و بالای فوق لیسانس هستند، اظهار کرد: متاسفانه، چون در زمینه مشاغل فرهنگ سازی نمی‌کنیم و مطابق با علم روز و مشاغل جدید پیش نمی‌رویم، در همان مشاغل سنتی باقی مانده‌ایم.

ادعای تحصیلات بالای فوق لیسانس ۷۵ درصد رانندگان تاکسی‌های اینترنتی؟
اصلانی تصریح کرد: چرا یک جوان تحصیلکرده با مدرک لیسانس و فوق لیسانس حاضر نیست با ماهی ۴ میلیون تومان حقوق در خط تولید کار کند و دو ساعت کار با پراید را ترجیح می‌دهد؟ چون آموزش نداده‌ایم و فرهنگسازی نکرده‌ایم در نتیجه شغل‌هایی که ثبات ندارند و غیرمولد هستند در جامعه رونق گرفته است در حالی که باید به تمام شغل‌ها ارزش قائل شویم.

قهرمان سازی در فیلم‌ها را به سمت مشاغل کاذب بردیم
وی بر ضرورت نقش رسانه در آموزش و ترویج فرهنگ کار تاکید کرد و گفت: قهرمان سازی در فیلم‌ها را به سمت شغل‌های کاذب بردیم در حالی که یک کشاورز یا تراشکار هم می‌تواند قهرمان باشد، وقتی یک خانه ۵۰۰۰ متری و ماشین خارجی نشان می‌دهیم و زندگی ایده‌آل را تبلیغ می‌کنیم جوانان تحصیلکرده هم توقع دارند و دنبال پشت میزنشینی می‌روند.

اصلانی در پایان گفت:امروز سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در حال تعریف استاندارد‌های شغلی متناسب با مشاغل آینده است، چون بازار کار ما در حال پوست اندازی است و از ظهور مشاغل جدید تاثیر می‌پذیرد.
 
شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری خبرآنلاین، تاریخ انتشار:۱۵ مرداد ۱۴۰۱، کدخبر:۱۶۵۹۱۲۶، www.khabaronline.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین