پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
شنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۱ - 2022 September 24
کد خبر: ۳۸۲۵۳۸
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار : ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۹
بانک مسکن اعلام کرد که هیچ دستورالعمل و بخشنامه‌ای مبنی بر صدور اجراییه برای دریافت جریمه توسط این بانک وجود ندارد. اما هنوز اثر این مصاحبه به بار ننشسته بود که بانک مسکن در تازه‌ترین اقدام و گویا بخشنامه خود و با ارسال پیامک به مشتریان اعلام کرد که اگر برای اقساط عقب افتاده به ضامنین مراجعه و اقدامات قانونی را به طور جدی دنبال خواهد کرد. به نظر می‌رسد بازگشت و بازپرداخت اقساط این روز‌ها برای بانک‌های دولتی به خصوص بانک مسکن به یک معضل بزرگ تبدیل شده و این بانک ها، آسانترین راه را برای دریافت مطالبات در پیش گرفته است. با وجود قائل شدن حق مطالبه اقساط برای بانک مسکن، منتظر دریافت توضیحات هستیم . بررسی های مستند و میدانی شعار سال در سه ماه اخیر، اندکی با گزارشات سایت تحلیل بازار ، تفاوت داته و مستندات در انتهای خبر در قالب سه تصویر از سه ماه عملکرد بانک منعکس شده است.
شعار سال: در هفته گذشته تیم رسانه‌ای و روابط عمومی بانک مسکن در واکنش به انتشار خبری مبنی بر اینکه بانک مسکن برای هر قسط عقب‌افتاده ۸۰۰ هزار تومان جریمه صادر می‌کند، تلاش کرد با تکذیب این خبر و مصاحبه های مدیران بانک، اثرات منفی خبر پخش شده را تا حدودی تلطیف و کم اثر کند.

بانک مسکن در مصاحبه با «مالک آزادیان» معاون حقوقی و وصول مطالبات بانک ، اعلام کرد که هیچ دستورالعمل و بخشنامه‌ای مبنی بر صدور اجراییه برای دریافت جریمه توسط این بانک وجود ندارد. این مطلب اگر چه به صورت گسترده به رسانه‌ها ارسال شد، اما گویا هنوز قطعیتی از عدم وجود بخشنامه دریافت جریمه ۸۰۰ هزار تومانی نیست. آزادیان در برنامه تهران ۲۰ با اشاره به انتشار خبری از سوی برخی رسانه‌ها مبنی بر صدور اجراییه برای مشتریانی که تعداد سه قسط آن‌ها معوق شده؛ ضمن تکذیب این موضوع اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین اهداف و ماموریت‌های بانک مسکن کمک به خانه دار شدن آحاد جامعه به ویژه دهک‌های پایین است. وی ادامه داد: تبلور این اهداف در مسکن مهر، مسکن جوانان و به ویژه همراهی گسترده بانک در نهضت ملی مسکن مشهود است.

معاون حقوقی و وصول مطالبات بانک مسکن افزود: خبری که در خصوص صدور اجراییه منتشر شد از چند وجه قابل بررسی است؛ نخست اینکه پیرو تاکیدات مدیرعامل بانک باتوجه به افزایش هزینه‌های جاری مردم، وصول مطالبات همراه با تأنی، مدارا و با کمترین هزینه در بانک مسکن پیگیری می‌شود. پیگیری وصول مطالبات یکی از وظایف ذاتی تمام موسسات اعتباری از جمله بانک مسکن است. یکی از روش‌های متعارف و البته کم هزینه در پیگیری وصول مطالبات اطلاع رسانی از طریق پیامک است؛ پیامک‌های بانک مسکن نیز صرفا از طریق سامانه پیامکی مسکن بانک قابل تایید می باشد.

اما هنوز اثر این مصاحبه به بار ننشسته بود که بانک مسکن در تازه‌ترین اقدام و بخشنامه خود و با ارسال پیامک به مشتریان اعلام نمود که وصول اقساط عقب افتاده با رجوع به ضامنین و اقدامات قانونی دنباله گیری خواهد کرد. اگر چه بانک مسکن در گذشته نیز پیامک‌هایی به مشتریان خود که اقساط عقب افتاده داشتند با این مضمون که «مشتری گرامی به منظور عدم تعلق خسارت دیرکرد نسبت به پرداخت اقساط خود اقدام کنید» ارسال می‌کرد، اما این بار شرایط پیامک‌ها تا حدودی تهدید آمیزتر از قبل شده و اقدامات قانونی و مراجعه به ضامنین اضافه گردیده است.

روز پنج شنبه هفته گذشته نیز در تماس با یکی از شعب بانک مسکن در خیابان انقلاب تهران و پرس و جو از دستورالعمل‌های جدید بانک مسکن برای دریافت مطالبات خود نکات جالبی بدست آمد. رئیس یکی از شعب بانک مسکن در خیابان انقلاب تهران در پاسخ به این پرسش که عقب افتادن اقساط چه بخشنامه‌ای دارد و برای مشتریان بانک مسکن آیا جرایمی در نظر گرفته شده است؟ گفت: هم جریمه و هم اخطار در بخشنامه پیش بینی شده است. وی در پاسخ به این پرسش که آیا صحت دارد که به تازگی در تماس با مشتریانی که اقساط عقب افتاده دارند اعلام می‌کنید که برای هر قسط عقب‌افتاده ۸۰۰ هزار تومان جریمه صادر خواهد شد؟ گفت: جریمه روزانه که برای عقب افتادن اقساط شامل حال مشتریان بانک مسکن خواهد بود. این مدیر شعبه بانک مسکن ادامه داد: در سیستم بانک مرکزی نیز رتبه مشتریان کاهش می‌یابد و از امسال نیز هر مشتری که بخواهد تسهیلات دریافت کند روند پرداخت اقساط در بانک مرکزی ثبت خواهد شد و بشکل سراسری امتیاز داده خواهد شد و کسی که اقساط عقب افتاده داشته باشد و رتبه آن پایین باشد و ریسک آن بالا باشد هیچ بانکی به او وام پرداخت نخواهد کرد و شوخی بردار هم نخواهد بود. وی افزود: سعی کنید در تاریخ مقرر اقساط را پرداخت کنید تا جدای از جریمه روزانه این موارد هم اضافه شده است. اما در مورد این مبلغ ۸۰۰ هزار تومانی که می‌فرمایید هر وامی یک جریمه روزانه دارد که طبق آن جریمه دریافت می‌شود. با قطعیت نمی‌توان گفت که این جریمه ۸۰۰ هزار تومان خواهد شد.

چندی پیش مسئول اداره حقوقی و اجرایی یکی از شعب بانک مسکن گفته بود که بانک مسکن به تازگی در تماس با مشتریانی که اقساط عقب افتاده دارند اعلام می‌کند که برای هر قسط عقب‌افتاده ۸۰۰ هزار تومان اجراییه صادر کرده؛ فرقی هم نمی‌کند مبلغ قسط چقدر باشد! اگر ظرف ۲۴ ساعت از اعلام بانک مبنی بر صدور اجراییه، اقساط پرداخت شود، هزینه اجراییه نیز حذف می‌شود! بنظر می‌رسد بیشتر از آنکه اقدام اخیر بانک مسکن تاثیری در کاهش مطالباتش داشته باشد جنگ اعصابی باشد برای مشتریان خُرد که اکثراً از قشر متوسط و ضعیف جامعه هستند که اتفاقا طبق آمار جزء خوش حساب‌ترین مشتریان بانکی می باشند. بر اساس توضیحات ارایه شده، به نظر می‌رسد بازگشت و بازپرداخت اقساط این روز‌ها برای بانک‌های دولتی به خصوص بانک مسکن به یک معضل بزرگ تبدیل شده و این بانک ،یکی از آسانترین راه ها را برای دریافت مطالبات در پیش گرفته است.
 
مراجعه به ضامنین و استفاده از ظرفیت‌های قانونی برای وصول مطالبات
نمونه پیامک های تند و تهدید آمیز تیرماه 1401 ( تعداد اقساط معوق را نمی دانیم)
 
 
مراجعه به ضامنین و استفاده از ظرفیت‌های قانونی برای وصول مطالبات
نمونه پیامک های دارای باز تهدیدآمیز در مردادماه 1401
 
 
مراجعه به ضامنین و استفاده از ظرفیت‌های قانونی برای وصول مطالبات
نمونه پیامک های اخیر شهریور ماهی در بانک مسکن ( محترمانه شدن)
برخلاف گزارش پایگاه تحلیل بازار بنظر می رسد که از شدت سطح تهدید در پیام ها کاسته شده ، اما ارسال بی موقع پیامک ها ( روز و ساعت ارسال) هنوز ادامه دارد. همچنین بنظر می رسد که من بعد بانک مسکن با توجه به واکنش رسانه ها آنهم بشکلی فراگیر ، می بایست دقت بیشتری در جمله بندی پیام های ارسالی داشته باشد. این موارد ، گلایه هایی بود که از سالیان دور توسط پایگاه تحلیلی خبری شعار سال ، بر عملکرد این بانک مطرح می شد.  

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از تحلیل بازار، تاریخ انتشار:۲۹ مرداد ۱۴۰۱، کدخبر:۱۶۹۳۷۱، www.tahlilbazaar.com / سایر منابع .
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۰
0
1
بانک مسکن بیشتر داره به بی خانمان شدن مردم کمک میکنه تا خانه دارشدنشون!
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۰
0
1
داستان این بانک مسکن خیلی باحاله. یک سوم پول خود ما رو از اول می گیره تا به ما وام با سود 15 درصد بده. صدای کسی هم در نمی یاد اسمش هم بانکداری اسلامیه. جمع کنید بابا این بازی های نخ نما رو
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۲
0
0
خیلی خوب و مستند نوتید ممنون از زحمات تان حرف دلمان را زدید . بی طرف و غیر مخرب
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۶
0
0
خیلی بده
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین