پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۹۳۵۶۱
تاریخ انتشار : ۲۷ دی ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۸
با فرا رسیدن روز‌های سرد سال، باز هم کشور با معضل تکراری ناترازی یا به‌عبارت دقیق‌تر کمبود گاز مواجه شده است. گرچه دولتمردان تلاش دارند تمام قصور را متوجه مصرف‌کنندگان بدانند و مصرف بالا را عامل کمبود معرفی کنند، اما به اعتقاد نرسی قربان، کارشناس ارشد حوزه انرژی، تولید ناکافی و عدم سرمایه‌گذاری هستند که در کنار مصرف بیش از حد منجر به ناترازی گاز در ایران شده‌اند. ورای تحلیل‌های درست نرسی قربان، موضوع سکوت ایشان درخصوص کم توانی مدیریتی و ضعف عملکردی در یک کشور گاز پایه، برایمان جای سوال دارد. توصیه می‌کنیم در گفتگو و یاداشتی جداگانه به سه گانه شایسته سالاری در انتصابات- عملکردگرایی و توان برنامه ریزی و در نهایت وضعیت نظارت و بازرسی در این شرکت معظم، بپردازند. نامعادله شرایط حاضر تا حد زیادی، گره‌های درون سازمانی خود را نشان می‌دهد. وقتی در برخی موارد شاهد حضور مدیرانی با انتظار دریافت فیش‌های کم و بیش نزدیک به ۵۰ و ۱۰۰ (پشت و رو) ماهیانه هستیم و ضعف نظارت هم داریم، چه کسی به کار و تحول و خلاقیت فکر می‌کند؟ گور بابای خلاقیت. مگه نه روابط عمومی محترم شرکت ملی گاز؟ شما را بخدا در ارسال جوابیه حداقل چند کلمه استدلال قوی و جامعیت نگاه، ارایه دهید تا ما هم اندکی از شما بیاموزیم. ما دشمن شما نیستیم، حافظان منافع ملی و حقوق اساسی شهروندان هستیم. ما ناظران داوطلب، حرفه‌ای و نیابتی (رکن چهارم دموکراسی) بر کارتان هستیم. ما همه در یک طرف میز نشسته ایم.

شعارسال: ایران با داشتن دومین ذخایر گازی جهان علاوه بر رشد فزاینده مصرف با محدودیت تولید مواجه بوده و از همین روست که طی سال‌های اخیر با بحران ناتزاری انرژی دست به گریبان است.

۳ دلیل ناترازی گاز در ایران،از تولید و سرمایه‌گذاری ناکافی تا کم توانی مدیریتی و ضعف عملکردی که نرسی قربان، درباره اش سکوت کرد

ایران از نظر شدت مصرف انرژی با حدود ۲۸ کشور اتحادیه اروپا برابری می‌کند که نشان می‌دهد یکی از بدمصرف‌ترین کشور‌های دنیاست. به همین دلیل ضروری است که سیاست‌گذاری در بخش مصرف یک برنامه میان‌مدت برای اصلاح الگوی مصرف و یا حتی تجدیدنظری جدی در قیمت‌گذاری واقعی در بخش خانگی و تجاری داشته باشد.

البته ابن تمام ماجرا نیست و مراجع دولتی هستند که بیشتر علاقه دارند انگشت اتهام را به سمت مصرف‌کننده بگیرند. چراکه قبل از مصرف، تولید و سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی است که به حد کافی و مورد نیاز نرسیده و کشور را با بحران مواجه ساخته است.

۳ دلیل ناترازی گاز

نرسی قربان، کارشناس حوزه انرژی، با بیان اینکه ناترازی گاز از سه دلیل ناشی می‌شود گفت: دلیل اول؛ عدم سرمایه‌گذاری در صنایع گاز است. همان طور که اخیرا وزیر نفت اعلام کرد، ایران به ۸۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در صنایع گاز و ۲۰ میلیارد دلار در صنایع نفت و پتروشیمی نیاز دارد.

وی افزود: ایران ۲.۵ برابر آمریکا ذخایر گازی در اختیار دارد، ولی یک‌چهارم این کشور تولید دارد؛ بنابراین در جایی که توان افزایش تولید وجود داشت، این مهم اتفاق نیفتاد.

او در تشریح دلیل دوم بروز ناترازی گاز، توضبح داد: دلیل دوم ناترازی، مصرف بیش از حد گاز در تمامی بخش‌های کشور است. اکثر انرژی مصرفی به سمت گاز سوق پیدا کرده است که رقمی حدود ۷۵ درصد را شامل می‌شود. در نتیجه فشار روی گاز افزایش پیدا کرده و از سویی سرمایه‌گذاری کافی در این صنعت صورت نگرفته است.

قربان آخرین علت را هم این‌گونه تشریح کرد: علاوه بر اینکه تولید کم است و سرمایه‌گذاری کافی صورت نگرفته و مصرف نیز به شدت بالاست، بهینه‌سازی مصرف نیز انجام نگرفته است. ناترازی گاز حل‌شدنی نیست مگر اینکه هر سه مورد بیان شده و یا حداقل یکی از موارد کاملا محقق شود.

اهمیت ذخیره‌سازی گاز

این کارشناس حوزه انرژی با تاکید بر اهمیت ذخیره‌سازی گاز، اظهار کرد: برای اینکه صنایع کشور تشویق به ایجاد مخازن ذخیره گاز شوند دولت باید تسهیلات ارزان‌قیمت در اختیار آن‌ها قرار دهد. کشور در فصل گرم سال با مازاد تولید مواجه است که در این صورت با ایجاد مخازن ذخیره می‌تواند این میزان مازاد را برای فصل سرد سال ذخیره‌سازی کند یا می‌توان به صورت گاز‌های مایع در اختیار واحد‌های صنعتی قرار داد.

وی ادامه داد: مصرف گاز خانگی در فصل زمستان به‌قدری افزایش پیدا می‌کند که حتی گاز صنایع را قطع و به بخش خانگی اختصاص می‌دهند. حتی در قرارداد‌های تامین گاز به صنایع عنوان می‌شود که طی ماه‌های پاییز و زمستان تامین گاز امکان‌پذیر نخواهد بود. مصرف بخش خانگی و تجاری شامل همه چیز می‌شود. به عبارتی از واحد‌های مسکونی تا نیروگاه‌ها.

قربان در پایان خاطرنشان کرد: متاسفانه نرخ گازی که از برخی صنایع مانند پتروشیمی دریافت می‌کنند با قیمت گازی که در آمریکا به واحد‌های تولیدی به فروش می‌رسانند، برابری می‌کند که این امر نیز می‌تواند بحران‌زا باشد.

شعارسال با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت تجارت نیوز، تاریخ انتشار: 26دی1402، کدخبر: 895463، tejaratnews.com

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین