سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
وزیر نیرو:

سالانه حدود ۴.۳ میلیارد متر مکعب پساب در کشور تولید می‌شود

وزیر نیرو با بیان اینکه از محل هفت و نیم میلیارد متر مکعب آب مصرفی در بخش شرب و بهداشت سالانه چیزی حدود ۴.۳ میلیارد متر مکعب پساب تولید می شود، گفت: این میزان تولید پساب، سرمایه ارزشمندی است که باید مورد استفاده قرار بگیرد.
دختران را همه در جنگ و جدل با مادر/ پسران را همه بدخواه پدر می بینم

شعر خوانی کنایه دار پیرمرد طبسی برای وزیر کشاورزی

پیرمرد کشاورز اهل طبس شعر جالبی را درباره اوضاع کنونی کشور در حضور وزیر جهاد کشاورزی می‌خواند و سپس می‌رود.این پیرمرد که در مقام یک ناصح پاک‌باخته، فواصل طبقاتی سیاسی را به هیچ گرفته بعد از خواندن شعرش می‌گوید: «خودتان می‌دانید و آن مملکتتان... خداحافظ ...»
حسین آخانی در یادداشتی عنوان کرد؛

زنگ پایان سد‌سازی‌ و انرژی برقابی

یکی از تأثیرگذارترین و معتبرترین مجلات علمی دنیا (PNAS) اخیرا مقاله‌ای به قلم 5نفر از دانشمندان دانشگاه ایالتی میشیگان تحت عنوان «پایداری انرژی برقابی در قرن 21» منتشر کرده است. در این مقاله با اشاره به اینکه در حال حاضر 71درصد انرژی تجدیدپذیر جهان از طریق سدهای برقابی تأمین می‌شود توضیح می‌دهد که در موج سد‌سازی‌ بین سال‌های 1920 تا 1970 میلادی هزاران سد در اروپا و آمریکای شمالی ساخته شد. با این حال از دهه 70 قرن بیستم ساخت سدهای بزرگ در کشورهای توسعه‌یافته متوقف شده است. در آمریکای شمالی و اروپا شمار سدهایی که هر سال برچیده می‌شوند از سد‌های ساخته‌شده بیشتر است. در آمریکا به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین کشورهای سدساز جهان، میزان استحصال انرژی برقابی به 6درصد کاهش پیدا کرده است. در کشورهای اروپایی سوئد، اسپانیا، پرتغال، فرانسه، سوئیس و بریتانیا 3450 سد و در آمریکا نیز در فاصله سال‌های 2006 تا 2014 میلادی، 546 سد برچیده شده‌اند.
مشکلات صنعت خوراک دام و طیور؛

رشد صنعت خوراک دام در گرو تبادل فناوری و سرمایه‌گذاری است

کارشناسان صنعت دام، طیور و آبزیان بر این باورند که با توجه به تأمین یارانه ارزی واردات نهاده‌ها از سوی دولت، می‌توان تولید و اشتغال در این صنعت را با جذب سرمایه داخلی و خارجی رونق بیش‌تری داد. امسال دولت با اصلاح سیاست نظام ارزی متعهد شد نهاده‌های دام و طیور را با ارز چهار هزار و 200 تومان وارد کند تا هزینه‌های تولید کاهش یابد. صنعت خوراک دام، طیور و آبزیان با ظرفیت اسمی 23 میلیون تن تولید سالانه می‌تواند در ارتقای تولید، اشتغال و ارزآوری نقش به‌سزایی داشته باشد.
نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی؛

رمز گشایش مشکلات جامعه، تولید است

نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی گفت: رمز گشایش مشکلات جامعه، تولید است و برای رهایی از مشکلات اقتصادی و سامان یافتن معیشت مردم باید چرخ تولید در جامعه در گردش باشد و با تولید، تورم کنترل می‌شود و با تأمین معیشت مردم استقلال حفظ و از عزت پاسداری می‌شود؛ زیرا تولید با این نگاه یک عبادت است.
معاون اول قوه قضائیه :

استقلال پایدار هر کشور با کشاورزی توانمند امکان پذیر است

حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای ،معاون اول قوه قضائیه گفت:کشاورزی برای هر کشوری از جمله کشور ما مساله مهمی است و استقلال پایدار هر کشور بدون کشاورزی قوی امکان پذیر نیست.
چالش های حیات وحش؛

حیات‌وحش، ازاحیا تا فرار گورها

طرح انتقال گور‌ها از پارک ملی توران به پارک ملی کویر، نقطه ابهام دیگری به پرونده حیات‌وحش کشور اضافه کرد. قرار بود 10گورخر از سایت تکثیر گورها در پارک ملی توران با هدف احیا و تکثیر این گونه روبه‌انقراض به پارک ملی کویر منتقل شوند، ولی با تلف‌شدن 5 گورخر پیش از رسیدن به مقصد، این ماجرا رنگ تراژدی به ‌خود گرفت. ماجرای گورها اما به همینجا ختم نشد؛ هنوز خبر تلف‌شدن 5 گورخر نقل محافل زیست‌محیطی بود که خبرگزاری مهر دوشنبه گذشته خبر فرار 5 گورخر جان به‌در برده از طرح انتقال را منتشر کرد.
خیانت در حق سلامتی؛

تولید شیر با روغن پالم

ببینید از روغن پالم چقدر راحت شیر درست می کنن!
وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد:

رکورد شکنی احداث گلخانه در کشور؛ ۱۴۰۰ هکتار در شش ماه

محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی گفت:در شش ماه اول امسال بیش از ۱۴۰۰ هکتار گلخانه در کشور احداث شده است که رکورد شکنی محسوب می شود.
توسط اشرار؛

تخریب باغستان نوده فاراب

تخریب باغستان روستای نوده فاراب توسط برخی افراد شرور
وزیر جهاد کشاورزی:

زنان روستایی کنشگران فعال در تولید و افزایش امنیت غذایی هستند

وزیر جهاد کشاورزی، زنان روستایی و عشایری را کنشگران فعال در عرصه تولید، توسعه و افزایش امنیت غذایی خواند و بر ارایه خدمات آموزشی، ترویجی و مالی به آنان تاکید کرد.
در ۶ ماهه نخست سال؛

تولید بیش از ۲ میلیارد گیاه زینتی گلدانی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان دارویی و قارچ خوراکی معاونت امور باغبانی امروز شنبه در حاشیه بازدید خبرنگاران از پروژه تکثیر اندام گیاهی موسوم به کواکل در منطقه پاکدشت تهران با اعلام این مطلب گفت: نیاز سالانه کشور به بوته، نشاء و پیاز وارداتی برای تولید گل و گیاه گلدانی ۶۰ میلیون عدد بوده که امروز این عدد با توجه به تولید نشاء در داخل به نصف رسیده است.
سهم یک درصدی ایران از شیرین‌سازی آب دریا؛

تولید هر مترمکعب آب شیرین دریا یک دلار هزینه دارد

سیستم‌های آب شیرین کن یکی از راهکارهای کلیدی تأمین آب شرب در کشورهایی است که از منبع مطمئن و پایداری مثل دریا برخوردارند. به خصوص آن‌که اگر کشوری اقلیم خشک و کم آبی داشته باشد. به همین خاطر امروزه اغلب کشورهای حاشیه خلیج فارس از این ابزار برای تأمین آب مصرفی در بخش شرب و صنعت بهره می‌برند. اما ایران با وجود سال‌های خشک پیاپی، هنوز سهم اندکی از این فرآیند را به خود اختصاص می‌دهد. سهمی در حدود یک درصد از شیرین‌سازی آب دریا در دنیا!
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری :

عملیات آبخیزداری راهکار حل مشکلات کمبود آب و خطرات سیل در کشور

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: عملیات آبخیزداری حلال بسیاری از مشکلات در کشورهایی است که با کمبود آب یا خطرات سیل مواجه هستند.
مرگ عجيب پدر كشاورزي ارگانيك؛

مرگ عجیب جرمی رودال در برنامه تلویزیونی

مرگ عجیب جرمی رودال پدر کشاورزی ارگانیک در یک برنامه تلویزیونی
دکتر محمد فاضلی/استاد جامعه شناسی دانشگاه شهید بهشتی:

آسیب‌شناسی سیستم‌‌های‌‌ آبرسانی مدرن در ایران

«امر بومی» یعنی، آن چیزی که محدود به یک حدودی است. این حدود هم در گستره‌ تاریخ، جغرافیا، مناسبات و نهادهای اجتماعی، سیاسی، تجربه‌ محلی، ارزش‌ها، نگرش‌ها و... قرار می‌گیرد. در این معنا، «محدود» معنی ارزش‌گذارانه ندارد و مقصود، دانش ناقص یا اندک نیست؛ بلکه دانشی است که توانایی خود را در محدوده‌ خاصی و با رسمیت شناختن یک عقلانیتی ثابت کرده است. این «دانش محدود» به ما این امکان را می‌دهد که هم «دانش بومی سنتی» و هم «دانش بومی مدرن» داشته باشیم. قدیمی یا سنتی بودن هیچ فضلی برای این دانش ایجاد نمی‌کند. بنابراین، بومی به معنای دانش محدود امروز هم می‌تواند تولید شود و الزامی ندارد که از یک سنت و از یک گذشته آمده باشد. بنابراین «دانش بومی» می‌تواند با ابزارهای پژوهش مدرن و در دانشگاه‌های امروزی هم تولید شده باشد.
جسد انسان برای طبیعت مضر است؛

جسد انسان چه بلایی بر سر طبیعت می‌آورد؟

جسد انسان مانند همه موجودات، پس از مرگ وارد چرخه طبیعت شده و تأثیرات خاص خود را بر محیط اطراف می‌گذارد. در این میان سوزاندن جسد و دفن به همراه تابوت به عنوان مخرب‌ترین روش‌های تدفین شناخته می‌شوند.
امروز در نشست مدیران و تشکل های عشایری عنوان شد؛​

تخصیص ۵۸۰ میلیارد تومان اعتبار به عشایر

­­کرمعلی قندالی­­ در نشست مدیران و تشکل های عشایری که امروز سه شنبه با حضور وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد گفت: ​­از سال ۹۳ تاکنون ۱۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار در قالب های ملی، استانی و خشکسالی مصوب­ شده ­که ­­از این میزان ۵۸۰ میلیارد تومان به عشایر و تشکل های عشایری کشور تخصیص یافته است.
فرهنگ گمشده؛

احترام به درختان، احترام به زندگیست

تفاوت رفتار با درختان در چهارگوشه جهان و در ایران!
توسعه زیست بانک؛

راه اندازی بانک نگهداری نمونه های ژنتیکی زیستی دریایی

دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی اظهار داشت: اخیراتوانستیم در کنار سایر نمونه هایی که در زیست بانک ذخیره می شود، نمونه های زیستی دریایی در بخش میکروبیوم دریاها را نیز ذخیره سازی کنیم
صفحه  از ۸
نظرسنجی
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها