سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
چالش صنعت زنبورداری ؛

پای زنبورداران در منجلاب مشکلات

بیش از 1/5 میلیون تن عسل از حدود 81 میلیون کلنی (کندو) در جهان به دست می‌آید. ایران یکی از 10 کشور فعال در زمینه زنبورداری، به لحاظ تعداد کلنی زنبور عسل و تولید عسل مرغوب در جهان است. زنبورهای عسل یکی از مفیدترین، مولدترین و شگفت‌انگیزترین مخلوقات خداوند هستند. این حشرات کوچک از عوامل تنوع زیستی در جهان به شمار می‌روند. برخی معتقدند بدون زنبور عسل، حیات هستی به خطر می‌افتد و زندگی در کره زمین بسیار دشوار خواهد شد؛ به دلیل آن‌که زنبورهای عسل نقش بسیار مهمی در عمل گرده افشانی دارند. عمل گرده‌افشانی در گیاهان و درختان به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. گرده‌افشانی به وسیله حشرات و مخصوصاً زنبورعسل، مهم‌ترین روش لقاح گیاهان است؛ به عنوان مثال90 درصد بارورسازی درختان میوه همچون سیب و گیلاس توسط زنبورعسل انجام می‌شود، درحالی که در مورد درخت بادام عمل گرده‌افشانی فقط توسط زنبورعسل انجام می‌شود.
تولیدِ خرمای کشور، ۵ برابر افزایش یافت؛

سود دسترنج ۳ میلیون نخلدار در جیب ۱۰۰ دلال!

خرما تنها محصولی‌ است که با حمایت دستگاه‌های ذی ربط، قادر به رفع بسیاری از مشکلات اقتصادی شهر‌های جنوبی و توسعه صادرات غیرنفتی کشور خواهد بود.
بحران کم آبی؛

ترسالی بعد از خشکسالی ۳۰ساله مبنای علمی ندارد

«خشکسالی در ایران دوره‌های ۳۰‌یا‌۲۰‌ساله دارد و بعد از گذر از این دوره، کشور به ترسالی می‌رسد.» این ازجمله ادعاهایی است که چند وقت یک‌بار در فضای مجازی و حتی برخی رسانه‌ها مطرح می‌شود اما رئیس سازمان هواشناسی کشور آن را «غیرعلمی» اعلام کرد و گفت: جامعه علمی جهان، «دوره‌ای بودن» خشکسالی را تأیید نمی‌کند اما متأسفانه در کشور ما برخی به جای پذیرش شرایط کم‌آبی کشور و سازگاری با اقلیم خشک و نیمه‌خشک ایران، این نظرات غیرعلمی را مطرح می‌کنند.
سازگاری با کم‌آبی چگونه امکان‌پذیر است؟؛

هنوز کم‌آبی را جدی نگرفته‌ایم

در کشور پرآبی سکونت نداریم و باید خود را با آنچه داریم سازگار کنیم. رویکردی در سیستم مدیریت حل بحران آب کشور وجود دارد که می‌گوید برای حل مشکلی مانند کم‌آبی، باید به‌دنبال تأمین منابع آب جدید رفت. به‌عنوان عضوی از کارگروه سازگاری با کم‌آبی وزارت نیرو، ما هدف را بر این قرار دادیم که افرادی از وزارتخانه‌های مختلف گرد هم بیایند تا هرآنچه در این کارگروه تصمیم‌گیری می‌شود را با همکاری یکدیگر اجرایی کنند. اما به‌نظر می‌آید با وجود تشکیل کارگروه‌ها، به اجرا رساندن تصمیم‌های اتخاذ‌شده به زمان زیادی نیاز دارد؛ زیرا ما هنوز در قالب توسعه عمل می‌کنیم و به‌نظر می‌آید تا رسیدن به کارگروهی که بتواند اقدامات عملی برای سازگاری با کم‌آبی را تعیین و اجرا کند، فاصله زیادی داریم.
محمد درویش:

اگر گورخرها را رها می‌کردند که خودشان بروند تلفات کمتری داشت!

یک فعال محیط زیست می‌گوید بی توجهی و عدم آموزش و مهارت‌های لازم به پرسنل سازمان محیط زیست باعث اتفاق ناگوار تلف شدن گورخرها شد و مقصر این مسئله رئیس معاونت طبیعت سازمان است.
محمدعلی طهماسبی اعلام کرد؛

رسیدگی فوری به وضعیت خسارت دیدگان از سیل شمال کشور

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی بر لزوم اقدام اساسی برای جلوگیری از بحران های طبیعی و رسیدگی فوری به وضعیت خسارت دیدگان از سیل اخیر شمال کشور تاکید کرد.وی با بیان این که سردهنه های زراعی هم متحمل خسارت زیادی شدند که باید فورا ترمیم و بازسازی شوند،خاطرنشان کرد:فرصت های شغلی و سرمایه گذاری که توسط این گونه بحران ها از بین می روند نیز جزو خسارت های وارده به این بخش هستند و عوارض اجتماعی نیز دارند.
کشاورزانی که ماه‌هاست مطالبات خود را دریافت نکرده‌اند؛

شوش، قطب کشاورزی کشور در گیر و دار مشکلات

شهرستان شوش در استان خوزستان یکی از مهم‌ترین قطب‌های کشاورزی در کشور است. این شهرستان در سالیان اخیر رتبه نخست تولید گندم در کشور را به خود اختصاص داده و از دیرباز نیز قطب تولید یک محصول استراتژیک دیگر، یعنی چغندر قند بوده است. با این حال، هنوز پس از گذشت ماه‌ها از برداشت گندم و چغندر قند، باقی‌مانده پول کشاورزان از پرداخت نشده و آن‌ها از تابستان تاکنون نتوانسته‌اند به مطالبات خود برسند. کشاورزان شوش علاوه بر این، ابتدای کشت پاییزه امسال با مشکلات دیگری نیز دست و پنجه نرم می‌کنند
لبخند تلخ پسته ؛

حسرت پسته های خندان بر دل کشاورزان

خراسان جنوبی با تولید ۱۵ هزار تن پسته رتبه ششم کشور را در تولید این محصول دارد اما امسال آفات و نوسانات دمایی تولید این محصول را ۴۵ درصد کاهش داده و حسرت پسته های خندان سالیان قبل بر دل کشاورزان منطقه مانده است.
حفر چاه در هفت چشمه قلعه‌تل باغملک؛

گرفتاری قلعه‌تلی‌ها در حصار کم‌آبی

به گفته اهالی، وضعیت آب آشامیدنی 11 هزار نفر از شهروندان قلعه تل در معرض خطر قرار دارد، چرا که آب چاه چیت‌خار، یکی از دوچاه تأمین آب شرب شهر قلعه تل به کمترین میزان خود رسیده و تنها منبع آب شهر چاه دوم در کوه مُدبق است.
«مهمان‌کشی» از شمال تا جنوب؛

سیاهچاله پرندگان مهاجر بزرگتر می‌شود

در حالی که صید انبوه پرندگان مهاجر در شمال کشور به دغدغه اول فعالان حیات وحش در آغاز فصل پاییز بدل شده، فعالان محیط زیست از گسترش صید غیرمجاز پرندگان مهاجر در جنوب کشور خبر می‌دهند.آن‌گونه که اسماعیل کهرم، پرنده‌شناس و مشاور سازمان حفاظت محیط زیست می‌گوید از حدود ۴.۵ میلیون پرنده که حدس می‌زنیم به طور متوسط هر سال وارد کشور می‌شود، یک میلیون پرنده تنها در شمال کشور در منطقه فریدون‌کنار، سرخرود و ازباران از بین می‌رود؛ اما حالا تنها شمال کشور نیست که قتلگاه پرندگان شده است. سیاهچاله‌ی پرندگان مرزهایش را تا خوزستان گسترانیده است!
بانک کشاورزی به کشاورزان خدمت درستی نمی دهد؛

بی توجهی بانک کشاورزی به بخشنامه جهانگیری

گزارش از استان ها حاکی است که مصوبه معاون رئیس جمهور درباره« بخشودگی سود، کامزد و جرایم وامهای سررسیدشده خسارت دیدگان بخش کشاورزی ناشی از حوادث غیر مترقبه در بانک های کشاورزی استانها اجرا نمی شود.
مشکلات بخش کشاورزی؛

برنامه‌ای برای ۱۰ سال آینده کشاورزی و روستاهای کشور نداریم

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشاورزی کشور علمی مدیریت و سیاستگذاری نمی‌شود گفت: نمی دانیم که ۱۰ سال آینده وضعیت کشاورزی و روستاهای کشور چگونه است.وی با اشاره به اینکه موسسه سرم سازی راضی 90 سال در کشورمان قدمت دارد، گفت: با وجود قدیمی بودن این موسسه که در زمان تأسیس آن هنوز کره جنوبی چنین امکاناتی نداشت اما امروزه این موسسه تحقیقاتی هب درستی به وظایف خود عمل نمی‌کند.
«مهمان‌کشی» از شمال تا جنوب؛

سیاهچاله پرندگان مهاجر بزرگتر می‌شود

در حالی که صید انبوه پرندگان مهاجر در شمال کشور به دغدغه اول فعالان حیات وحش در آغاز فصل پاییز بدل شده، فعالان محیط زیست از گسترش صید غیرمجاز پرندگان مهاجر در جنوب کشور خبر می‌دهند.
یادداشت محمدرضا جمشيدي؛

حلقه مفقوده ديدارهاي فعالان صنايع غذايي با مسوولان

در اكثر كشورهاي مترقي دنيا با توجه به اهميت غذا و پوشاك معافيت‌هاي مالياتي بسيار براي اين دو بخش در نظر گرفته مي‌شود، به‌راستي پس از اين همه جلسه و تائيد ضمني مسؤولان آيا برنامه‌اي براي كاهش حتي 2 درصدي ماليات بر ارزش افزوده براي صنعت غذا وجود دارد؟!
بررسی وضعیت فعلی صنعت پرورش شتر مرغ ؛

نوسانات ارزی دامن شترمرغ‌ها را هم گرفت

متأسفانه در شرایط فعلی نوسانات ارزی و افزایش قیمت نهاده‌ها تأثیر منفی خود را بر این صنعت همانند سایر صنایع تولیدی گذاشته است و تولیدکنندگان فعال در این حوزه را با مشکلاتی جدی مواجه ساخته است.
آنچه در سال جاری بر پسته کرمان گذشته؛

چشم «امید» پسته‌کاران به «تدبیر» مسئولان

افت ۹۰ درصدی تولید پسته در کرمان موجب افزایش بیکاری به‌ویژه در فصل برداشت محصول شده؛ به‌طوری‌که به وضوح بسیاری از کارگران فصلی دست‌شان خالی مانده است‌.
تغییرا الگوی کشت؛

تغییر الگوی کشت، نیازمند حمایت از کشاورزان

سال زراعی جدید از راه رسیده اما بنابراعلام وزارت نیرو میانگین بارش‌های کشور از ابتدای سال گذشته تا پایان شهریورماه امسال به 171 میلیمتر رسید که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال قبل 27 درصد و در مقایسه با مدت متوسط بلندمدت31 درصد کاهش داشت. همین موضوع سبب شده مسئولان و حتی خود کشاورزان به این باور برسند که باید کمبود آب را به‌عنوان یک واقعیت پذیرفته و برنامه‌های کشت، بر این اساس پایه‌ریزی شود.
عربستان چگونه صادرکننده غلات شد؟

اکتشاف موفق آب‌ ژرف در سیستان

یک مقام مسئول با بیان اینکه آب های ژرف می توانند به عنوان منبع آب شیرین مورد استفاده باشند، گفت: به همین منظور در سیستان وبلوچستان حفاری هایی انجام شد که نتایج آن درحال بررسی است.در همین ارتباط هدایت الله فهمی، معاون دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو در گفتگو با خبرنگار مهر در تعریف آب های ژرف گفت: عمقی که برای آب های ژرف تعریف می شود بسته به هر کشور و منطقه ای متفاوت است، اما به طور کلی به آب های موجود تا عمق ٤٠ متری آب های زیرسطحی، آبهای در عمق ٦٠٠ متری آب های معمولی و به آب هایی در عمق بالغ بر هزار متر، آب ژرف می گویند.
ایمانی:

گندمگاران نگران اعلام نرخ خرید تضمینی گندم هستند

یک مقام مسئول گفت: گندمکاران در نامه ای به رهبر انقلاب خواستار اعلام به موقع و منصفانه نرخ خرید تضمینی گندم از سوی دولت شدند.
قیمت مرغ در کشتارگاه به 9800 تومان رسید؛

مشکلات کامیون‌داران توزیع مرغ را مختل کرده است

مدیرعامل اتحادیه مرغداران استان تهران گفت: بیشترین مشکل تامین مرغ در بازار تهران مربوط به مشکلاتی است که برای کامیون‌داران پیش آمده است به همین دلیل در این روزها مرغ کمتری در بازار عرضه شده و قیمت آن را افزایش داده است.
صفحه  از ۳۳
نظرسنجی
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها