سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
رییس سازمان امور اراضی کشور:

تغییر کاربری اراضی کشاورزی، عامل اصلی خروج این اراضی از چرخه تولید است

مهندس اورنگی رییس سازمان امور اراضی کشور در همایش روز جهانی خاک که با حضور معاونین وزیر، روسای سازمان‌ها و موسسات تابعه در سالن خوشه ساختمان مرکزی وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد تغییر کاربری اراضی کشاورزی را عامل اصلی خروج این اراضی از چرخه تولید دانست.
استاد ژئوپلیتیک دانشگاه خوارزمی مطرح کرد؛

بحران‌های زیست محیطی ایران 10 سال دیگر به اوج می‌رسد!

استاد ژئوپلیتیک دانشگاه خوارزمی با اشاره به مهاجرت‌های ناشی از بحران آب در مناطق مختلف کشور گفت: مهاجرت‌های بی رویه به خصوص به شهرهای شمالی باعث از بین رفتن زمین‌های کشاورزی و تغییر کاربری آنها و به خطر افتادن امنیت غذایی شده است.
فرسایش خاک؛

مرگ خاک در سکوت

خاک مهم ترین جوهره پیدایش هستی و منشا شکل گیری موجودات زنده کره زمین است که این سالها حال خوشی ندارد و سلامت آن آرام آرام رو به زوال است و اگر به گزاف نگوییم وضعیت آن در استان ایلام وخیم تر است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران:

ترانزیت و ترابری از مشکلات جدی در صادرات محصولات کشاورزی هستند

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه روزانه۵۰۰تن پرتقال به کشورهای همسایه صادر می‌شود، گفت: در بحث ترانزیت و ترابری مشکلات جدی داریم و کانتینر مناسب برای بارگیری محصولات نداریم و امیدواریم باغداران بتوانند حاصل دست‌رنج محصولات خود را بدست آورند.
رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان کرمانشاه:

فرسايش خاک در ايران سه برابر بيشتر از حد مجاز جهاني است

رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان کرمانشاه با اعلام اينکه فرسايش خاک در کشور به طور ميانگين 10 تا 12 تن در هکتار است، اين ميزان را در جهان سه تا چهار تن در هکتار اعلام کرد.
مصطفی شریف؛

در حوزه آب، رویکرد منسجمی در کشور وجود ندارد

عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی ضمن بیان این نکته که آب یک منبع عمومی است که باید به آن همچون سایر منابع که جنبه عمومی و ملی دارند نگریست، گفت: ما شش حوضه اصلی آبریز و ۳۱ حوضه فرعی در کشور داریم که باید در برنامه‌های توسعه‌ای مدنظر قرار گیرند. درنظر نگرفتن آنها موجب رشد غده چرکینی خواهد شد که هربار به مسائل جدیدی دامن خواهد زد.
نماینده بافت، رابر و ارزوئیه:

بازار فروش محصولات کشاورزی نیازمند ساماندهی است

نماینده بافت، رابر و ارزوئیه در مجلس شورای اسلامی بر لزوم ساماندهی بازار فروش محصولات کشاورزی تاکید کرد. علی بختیاری پیش از ظهر پنجشنبه در سی و هشتمین جلسه شورای استانی گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در زمینه بررسی نقش بهره وری در بخش کشاورزی اظهار داشت: مشکل ما در زمینه تولید تنها ۲۰ درصد است و مشکل عمده ما در شبکه بازار و در زمینه فروش است.
سرنگ هایی علیه حیات؛

دردهای بی‌دوای زباله‌های بیمارستانی

بیمارستان‌هایی که قرار است ناجی جان مردم باشند، سالانه جان شش‌میلیون نفر را در جهان می‌گیرند‌. این گزارش سازمان جهانی بهداشت درباره زباله‌های بیمارستانی است که به شکل اصولی جمع‌آوری یا دفع نمی‌شوند‌.
مرگ آبخوان‌ها ؛

نیمی از دشت‌های کشور با چالش فرونشست مواجه هستند

مدیرکل مخاطرات زمین‌شناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور نسبت به خسارت دیدن ریل‌های راه‌آهن بر اثر فرونشست زمین هشدار داد.
نایب‌رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران؛

نقاط رانت‌خیز در اتاق‌های شیشه‌ای قرار بگیرد

برخی بر این باورند که اقتصاد ما مبتلا به نفرین نفت شده است و حال که فروش نفت، با محدودیت‌هایی مواجه شده است، وقت آن رسیده که فکری به حال این معضل شود. در شرایطی که اقتصاد به درآمدهای ارزان‌قیمت نفتی آلوده شود، دیگر جایی برای عرض اندام ‌بخش‌خصوصی و تشکل‌های تخصصی باقی نمی‌ماند و بدین ترتیب فضای کسب‌وکار روزبه‌روز آلوده‌تر خواهد شد. در همین زمینه «آرمان» گفت‌وگویی با فرهاد آگاهی نایب‌رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران انجام داده که در ادامه می‌خوانید.
در میزگردی بررسی شد؛

کلاف سر در گم توسعه اراضی کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه

موضوع توسعه اراضی کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه و رعایت حق آبه نگین آبی آذربایجان این روزها به کلاف سر گم شبیه است و به ظاهر آب ستاد احیای دریاچه ارومیه و فراکسیون احیا در مجلس شورای اسلامی با جهاد کشاورزی آذربایجان غربی به یک جوی نمی رود.
شریعت‌نژاد:

افزایش قاچاق گندم؛ نتیجه بی‌تدبیری دولت در تعیین قیمت خرید تضمینی است

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه متاسفانه شورای اقتصاد نسبت به هزینه‌های تولید کشاورزان بی‌اعتنا بوده است، گفت: افزایش قاچاق گندم و انحراف آن از چرخه خرید تضمینی یکی از بدیهی‌ترین نتایج اقدام دولت است.
در گفتگو با کارشناس محیط زیست مطرح شد؛

نسل کشی آهو ها با ریزگردهای نفتی در چذابه

کارشناس محیط زیست گفت: ترکیبات نفتی موجود در مالچ در اثر گرمای هوا، خشک و پوسیده شده و این بار با وزش باد، مواد نفتی هستند که پراکنده می شوند، یعنی ریزگرد نفتی درست کرده ایم.از سرگیری مالچ پاشی در منطقه چذابه، نزدیک ترین نقطه به بهترین زیستگاه آهوها باعث دلنگرانی فعالان محیط زیست شده است. این ترکیبات نفتی باعث ایجاد مشکلات تنفسی برای ساکنین منطقه شده و به شدت سرطان زاست همچنین به دلیل رنگ سیاه، در فصول گرم سال گرمای بیشتری را جذب می کنند و باعث از بین رفتن زیستگاه جانوران منطقه می شوند، به صورتی که در آینده ای نزدیک شاهد از بین رفتن این زیست بوم و به تاریخ پیوستن آهوان فکه و چذابه خواهیم بود.
بی‌آبی در ایران و خطر مهاجرت از شهرها؛

از بین رفتن عشایر، فرار از خوزستان و حالا تغییر در یزد

کاهش منابع آب باعث شده که هر روز خبر جدیدی از مهاجرت مردم استان‌های مختلف منتشر شود.در یک تابستان خشک، در یک پاییز پرباران هرروز پیامدهای ترسناک‌تری از کمبود آب در منطق مختلف ایران دیده می‌شود و حالا نوبت به استان یزد رسیده است.
دور باطل ویلاسازی؛

ویلاسازی، داغ فقر امکانات بر پیشانی گردشگری شمال ایران

گردشگری شمال کشور این سال ها در کنار تمام معضلات از کمبود زیرساخت ها و چادرخوابی گرفته تا نبود برنامه ریزی مناسب برای ظرفیت هایی چون گردشگری دریایی، با معضلی جدی تر به نام «ویلاسازی و ویلاخوابی» مواجه است که ظاهرا چاره بردار نیست.
دکتر علی بیت‌اللهی:

فرونشست، ۳ خط توزیع برق دشت اشتهارد را تهدید می‌کند

با توجه به اینکه سهم آب‌های زیر زمینی در استان البرز ۸۵ درصد است، به دلیل حفر چاه‌های غیر مجاز و وجود چاه‌های فراوان مجاز،‌ دشت‌های اطراف این استان با مخاطرات ناشی از فرونشیست زمین مواجه هستند، به گونه‌ای که به گفته محققان کشور هم‌اکنون سه خط موازی انتقال نیرو و خط توزیع ۲۰ کیلوولتی در بخشی از دشت اشتهارد مورد تهدید قرار گرفته است.دم کنترل جدی بر میزان استحصال آب‌های زیر سطحی در مورد چاه‌های مجاز و از طرف دیگر وجود چاه‌های غیرمجاز فراوان در استان کم وسعتی مانند البرز با منابع آبی محدود، ارمغان نامیمونی به نام "فرونشست زمین" را بر پهنه‌های دشتی این خطه تحمیل کرده است. این امر را در دشت‌های استان به‌ویژه در "هشتگرد"، "تهران"، "کرج" و "اشتهارد" می‌توان به طور مستقیم مشاهده کرد.
مشکل بیمه زنبورداران؛

جای خالی زنبورداران در سبد بیمه

ایران به‌ لحاظ تعداد کلنی زنبور‌ عسل و تولید عسل مرغوب، یکی از 10 کشور فعال در جهان است. زنبورداری نیز شغلی است که اتفاقات طبیعی در آن نقش بسیار پررنگی دارد و به همین دلیل بیمه در این صنعت بسیار مهم است. توسعه بیمه زنبورداری می‌تواند یکی از راه‌های مهم برای کاهش خطرپذیری این شغل باشد، ولی تاکنون این مهم صورت نپذیرفته است و زنبورداران به دنبال حق خود در سبد بیمه تأمین اجتماعی هستند. در این باره با برخی از مسئولان و فعالان صنعت زنبورداری به گفت‌وگو نشسته‌ایم که در ادامه می‌آید.
مجلس از دولت شکایت می‌کند؛

بی‌تدبیری در تعیین نرخ خرید تضمینی گندم

شورای اقتصاد سرانجام با دو ماه تاخیر از قانون، نرخ خرید تضمینی گندم را تنها با ۱۳ درصد افزایش نسبت به سال گذشته، ۱۴۷۰تومان تعیین کرد که انتقاد کارشناسان و نمایندگان مجلس را در پی داشته است.
پس‌لرزه‌های تصمیم بانک مرکزی؛

پیمان‌سپاری ارزی، بلای جان طلای سرخ

گسترش قاچاق زعفران از کشور، نگرانی‌های زیادی را ایجاد کرده و فعالان حوزه معتقدند بخشنامه پیمان‌سپاری ارزی، سرعت خروج غیرقانونی طلای سرخ را سرعت بخشیده است.
رییس کمیسیون کشاورزی مجلس؛

تاخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی تخلف است

رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: تاخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی تخلف از قانون به شمار می رود و در صورت ادامه این تعلل، موضوع در صحن علنی مجلس مطرح می شود.
صفحه  از ۳۷
نظرسنجی
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها