سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
تجربیات جهانی در حوزه کشاورزی؛

تجمیع تولید و بازرگانی کشاورزی تجربه موفق آمریکا و اروپا/دولت از تجربیات جهانی درس نمی گیرد؟

دولت در حالی بر احیای وزارت بازرگانی و لغو قانون تمرکز وظایف و اختیارات بخش کشاورزی اصرار دارد که در کشورهای موفق قاره‌های آمریکا و اروپا، اختیارات تجارت و تنظیم بازار مصرف و حلقه‌های پسین تولید درون ساختار وزارت کشاورزی قرار دارد.
اعمال سياست‌هاي سختگيرانه‌تر براي بازشدن دريچه سدهاي تأمين‌كننده آب شرب ؛

کم آبی در 7 استان

حاج‌رسوليها، مديرعامل شركت مديريت منابع آب ايران كه متولي بهره‌برداري از منابع آب سطحي و زيرزميني كشور است، بهتر از هركس ديگري مي‌داند كه چقدر آب در كدام سد ذخيره شده و قرار است اين آب‌ها با چه نظم و ترتيبي بين مصرف‌كنندگان توزيع شود.
چالش هایی که صنعت لبنیات با آن مواجه شده است ؛

یونجه به کویت قاچاق می شود؟/ گاوداران درخواست افزایش قیمت شیرخام را دارند

در کنار همه مشکلاتی که طی ماههای گذشته صنعت لبنیات کشور با ان مواجه بوده، اخیرا قاچاق یونجه هم شرایط را سخت تر کرده است.
مشکلات شالیکاران؛

مرثیه‌ای برای آینده مجهول برنج‌کاری

هر روز وسعت شالیزارها در مازندران کم می‌شود و پیدا کردن قطعه‌ای از شالیزار در میان برج‌های سیمانی و ویلا کار چندان آسانی نیست. یک‌ چشمش به آسمان است و چشم دیگر خون!
مشکلات صنعت مرغداری؛

مرغداری، فرزند یتیم بخش کشاورزی

برزو بی‌غم، مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی استان تهران در مورد مشکلات صنعت مرغداری گفت.
محمدکاظم شاکری نماینده خراسان شمالی در شورای عالی استانها؛

کشاورزان را دریابید!/ بلایی که بر سر دامداران نازل شده است/ راه‌های توسعه روستایی در ایران

نماینده خراسان شمالی در شورای عالی استانها درخصوص ضعف‌های موجود در حوزه کشاورزی گفت: ضعف در حوزه کشاورزی، نبود جاده‌ دسترسی به مزارع از معضلات منطقه خراسان شمالی محسوب می‌شود.
تعارف آب هندوانه به گوسفندان؛

چرایی تبدیل برخی محصولات کشاورزی آب‌بر به خوراک دام

مناقشه ممنوعیت کشت برنج در برخی مناطق کم‌آب کشور در حالی بالا گرفته که آمارها نشان می‌دهد با پایان فصل برداشت محصولات آب‌بر در مناطق جنوب کشور، کشت هندوانه، پیاز، سیب‌زمینی و گوجه‌فرنگی دستاوردی جز هدر‌روی منابع آبی کشور نداشته است. در واقع کشاورزان جیرفت، منوجان و رودبار جنوب که زیان دیده‌اند برای بازپرداخت بدهی‌های ناشی از تولید این محصولات، زانوی غم بغل گرفته‌اند و قادر به گذران معیشت روزانه خود نیستند.
چگونه پنبه طلای سفيد زده شد؟

وقتی پنبه به راحتی از مدار صادرات خارج می‌شود

تا اوایل سال 82 به سبب مازاد تولید پنبه مخالف سر سخت واردات بودیم اما رفته رفته بی‌توجهی مسئولان به تولید این محصول استراتژیک، افزایش واردات کشت پنبه را به کما برد.
رئیس بنیاد توانمندسازی گندمکاران؛

کشاورزان به فروش گندم به دامداران و مرغداران روی آوردند

رئیس بنیاد توانمندسازی گندمکاران گفت: کشاورزان به دلیل عدم اعتماد به دولت در حال فروش گندم خود به مرغداران و دامداران کیلویی ۱۲۰۰ تومان به صورت نقدی هستند.
کار کشاورز، سود دلال؛

ثمره تلاش کشاورزان ابرکوهی در جیب دلالان می‌رود

قصه تلخ تصاحب ثمره کار کشاورزان توسط دلالان قصه جدیدی نیست. سال‌هاست که کشاورزان در این عرصه عرق می‌ریزند و دلالان سود کلان به جیب می‌زنند. محصول زردآلوی باغداران ابرکوهی که با تلاش یک ساله آنان به بار می‌نشیند، با فعالیت تنها یک‌ماهه دلالان بازار میوه و فروش آن به دو برابر قیمت خریداری‌شده از کشاورزان، به جیب واسطه‌ها می‌رود.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خبرداد؛

برداشت ۱۱۰ درصدی ایران از منابع آب تجدیدپذیر

رئیس سازمان محیط زیست کشور با اشاره به برداشت ۱۱۰ درصدی ایران از منابع آب تجدیدپذیر گفت: این نوع رفتار معنای واقعی خودکشی است، کشورها تنها باید ۴۰ درصد این منابع را مصرف کنند.
شاخص برداشت از آب زیرزمینی؛

خشک‌سالی و قانون نادرست، دو دشمن آب‌های زیرزمینی

آب‌های زیرزمینی به آب‌هایی گفته می‌شود که در لایه‌های آب‌دار و اشباع زیرزمین تجمع پیدا کرده ‌است. این آب‌ها فقط حدود چهار درصد از مجموعه آب‌هایی را که فعالانه در چرخه آب‌شناختی دخالت دارند، تشکیل می‌دهد.
بحران‌هاي زيست‌محيطي ونئوليبراليسم؛

چالش‌هاي جهاني تغيير اقليم و فيلتر گفت‌وگو

ذخاير و منابع طبيعي جهان محدود است، کشورهاي داراي نظام‌هاي سرمايه‌داري با سرعت هرچه تمام‌تر با ابعادي بزرگ و وحشتناک در حال تخريب و ايجاد بحران‌هاي اجتماعي، اقتصادي و محيط‌زيستي هستند و از طرفي ملت‌هاي ستمديده نيازمند ارتباطات و گفت‌وگو و تعامل براي تقابل با اثرات نظام‌هايي هستند که مستقيما بر زندگي آنان اثرگذارند.
در نشست فعالان صنعت مرغداری مطرح شد؛

مرغداری، فرزند یتیم بخش کشاورزی

طی روزهای اخیر مرغداران در اعتراض به ورشکستگی بسیاری از تولیدکنندگان به‌سبب سیاست‌های نادرست اعمالی سازمان پشتیبانی تجمع کردند. با وجود این‌که این تجمع حاصلی دربر نداشت؛ اما بسیاری از مرغداران بر این باورند که باید به مطالباتشان پاسخ داده شود؛ زیرا سیاست‌های نادرست اعمال شده، این صنعت را فلج کرده است.
اینفوگرافیک؛

صادرات آب مجازی در بحران کم‌آبی

در سال 1396، 1.5 برابر سد کرج آب مجازی با صادرات هندوانه از کشور خارج شده است. آب مجازی، میزان آبی است که برای تولید یک محصول در صنعت یا کشاورزی مصرف می‌شود.
دکتر کاوه سوخک لاری/پژوهشگر و استاد دانشگاه:

سه سیمای پنهان

کمبود آب در ایران یک مساله چندوجهی است و من در همه شئون آن متخصص یا حتی آشنا به امور نیستم. مضافا اینکه صدها مقاله و گزارش ارزشمند در این خصوص موجود است و شاید نیاز به قلم‌فرسایی نباشد. با این وصف و پیرو کلام فرخی سیستانی که فرمود «سخن نو آر که نو را حلاوتیست دگر» سعی می‌کنم برخی مسائل را که به نظرم مغفول مانده برجسته کنم. از این روی به ذکر سه نکته می‌پردازم.
بازار در اشغال میوه‌های فرنگی؛

واردات میوه‌های قاچاق به تولید ملی ضربه مهلکی می‌زند

این روزها میوه‌های خوش رنگ و لعاب فرنگی نظیر انگور شیلی، سیب سبز فرانسوی، گلابی آفریقا و لیموترش برزیل در ویترین میوه‌فروشی‌های سطح شهر خودنمایی می‌کند و با وجود ممنوعیت واردات با قیمت‌های گزاف و چند برابر قیمت داخلی در مغازه‌ها عرضه می‌شوند.
بحرانی که صنعت مرغداری با آن روبه رو است ؛

مرغداری در حال نابودی است

اگر نهاده هایی مثل کنجاله سویا و ذرت کاهش یابد صدها میلیون جوجه تلف می شوند.
ضعف هایی که در تولید محصولات لبنی داریم؛

چرا نمی‌توانیم کره تولید کنیم؟

کره یک محصول پروتئینی پرمصرف در سبد خانوار است که با وجود تولید مناسب لبنیات، آن را وارد می‌کنیم؛ اما این در حالی است که به گفته کارشناسان صنایع لبنی می‌توانیم در تولید این محصول هم خودکفا شویم.
مشکلات مرغداران کشور؛

بی‌تدبیری یا فساد؟

فریاد مرغداران در سراسر کشور، از نابسامانی بازار مرغ و کمیابی نهاده‌های مورد نیاز آنها به آسمان رسیده است. صنعت طیور بعد از نفت و خودرو، بزرگ‌ترین صنعت کشور به حساب می‌آید. این صنعت بعد از خودرو بیشترین اشتغال مستقیم و غیرمستقیم را در کشور ایجاد کرده است. بازار مرغ البته با بحران بیگانه نیست. اما هم‌اکنون با بحرانی جدی مواجه شده است که قابل مقایسه با روندهای گذشته نیست.
صفحه  از ۲۲
نظرسنجی
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها