سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
بحران پلاستیکی؛

ایران، پنجمین کشور مصرف کننده پلاستیک

یک عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع گفت: برای کاهش مصرف پلاستیک، می توانیم دو کار اساسی کنیم یکی وضع قونین انگیزشی و دوم حمایت دولت از سرمایه‌گذاری در پلاستیک‌های تجدید پذیر است که کمتر از دو هفته به‌طور کامل در محیط تجزیه می شوند.
نارضایتی کشاورزان از اقدامات دولت؛

مجلس به نقض قانون رسیدگی کند

دولت بعد از هفت ماه تاخیر اعلام کرد نرخ خرید تضمینی گندم افزایش نمی‌یابد؛ اما کارشناسان معتقدند مجلس باید نقض قوانین خرید تضمینی توسط دولت را با جدیت پیگیری کند.
وزیر اسبق جهاد کشاورزی؛

وزرای کشاورزی پس از انقلاب باید پاسخگو وضعیت فعلی باشند

وزیر اسبق جهاد کشاورزی گفت: بعد از پیروزی انقلاب تنها چهار وزیر مسئولیت بخش کشاورزی را در اختیار داشته‌اند و هر بلایی سر کشاورزی کشور آمده تقصیر یکی از این افراد است که گردنش را بزنند یا حداقل بیاید از مردم عذرخواهی کند.
تبعات اجتماعی کمبود آب در ایران:

راه را اشتباه رفته ایم/ آینده نگری، گمشده مدیریت در ایران

کم آبی بحرانی در کشور موضوعی نیست که دیگر برای کسی ناآشنا و یا غیر قابل باور باشد. کاهش ۵۰درصدی نزولات جوی، کاهش ۳۰تا۷۰درصدی ورودی آب به سدها، برداشت ۹۷درصدی از آب های سطحی، کاهش روزافزون منابع آب زیرزمینی، ثبت رکورد جهانی فرونشست زمین به نام دشت میان فسا و جهرم با ۵۴سانتیمتر نشست در سال و دهها و صدها خبر دیگر از این دست نشان از بحران عمیقی دارد که می تواند همه بخش های کشور را درگیر کند. بحرانی که به گفته کارشناسان هنوز برنامه جامعی برای کنترل آن تدارک دیده نشده است.
بحران خشکسالی؛

دلار زبان دارد، آب زبان ندارد!

همه‌جا صحبت از گران‌شدن دلار است. در شبکه‌های اجتماعی، عکس، کاریکاتور و طنزهای بسیاری منتشر شده و کار به جایی رسیده که در تاکسی، اتوبوس و مترو همه با حرارت درباره این گرانی حرف می‌زنند و تحلیل می‌کنند.
خشکسالی مدیریت یا مدیریت خشکسالی؛

چگونه در کمترین زمان، 85 درصد ذخایر آبی را هدر دادیم؟

بر اساس آمار شرکت مدیریت منابع آب وزارت توانیر، میزان بارش از ابتدای مهرماه سال‌جاری تا روز 20 بهمن ماه 87 میلیمتر بوده که این میزان، نسبت به مدت مشابه سال گذشته که 136 میلیمتر بوده‌ است با کاهش 36 درصدی روبه‌روست. بر اساس همین آمار، میزان بارندگی سال آبی 96 – 95 اختلاف ناچیزی با دو سال پیش دارد اما نسبت به سال آبی 48 سال گذشته که 117 میلیمتر بوده، با 26 درصد کاهش رو به روست.
عضو کمیسیون کشاورزی در مجلس شورای اسلامی:

واردات محصولات باغی باید ممنوع شود/ امسال خشکسالی مفرط و کم آبی داریم

عضو کمیسیون کشاورزی در مجلس شورای اسلامی گفت: واردات محصولات باغی باید محدود و حتی ممنوع شود زیرا ما محصولات باغی متنوعی داریم.
از ۱۷۷ سد کشور؛

۷۳ سد مهم کشور کمتر از ۴۰ درصد آب دارند

از مجموع ۱۷۷ سد مهم موجود در سراسر کشور، ۷۳ سد ذخیره آبی کمتر از ۴۰ درصد ظرفیت خود دارند.
با ادامه بحران، زامبیا دیگر وجود خارجی نخواهد داشت؛

بحران آب در جهان و آغاز ترس و دلهره

بدون آب، هفت میلیارد انسان و دیگر جانداران روی زمین محکوم‌به مرگ هستند چراکه آب شاهراه اصلی هستی انسان‌ها به شمار می‌آید. آب تنها برای آشامیدن و شستشو نیست، بلکه یک منبع حیاتی برای بسیاری از فعالیت‌های انسان‌ها ازجمله کشاورزی، پرورش آبزیان، دامداری و تولیدات صنعتی و انرژی به شمار می‌رود.
نایب رییس انجمن اقتصاددانان:

شکست دولت‌ها در جذب سرمایه برای کشاورزی/ کم‌آبی و درآمد پایین «جذب سرمایه» را ضروری کرده است

نایب رییس انجمن اقتصاددانان دلایل عقب ماندن کشاورزی در اقتصاد ایران را بررسی کرد .
وزیر نیرو مطرح کرد؛

متهم تنش آبی در ایران

ماجرا مربوط به امروز و دیروز نیست؛ وخامت ذخایر «آب» ایران چند سالی است که ردپای خود را بر صحنه این سرزمین به جا گذاشته و زنگ هشدار کم‌آبی و خشکسالی در بسیاری از استان‌های کشور را به صدا درآورده است. نگرانی درباره بحران آب در حالی است که به باور تحلیلگران اقتصادی یکی از ابرچالش‌هایی به‌شمار می‌رود که در کمین اقتصاد ایران نشسته است.
بحران آب جدی تر از همیشه؛

بی‌آبی به تابستان امسال نزدیک‌تر می‌شود

وضعیت منابع آبی امسال به‌گونه‌ای است که مسئولان دیگر هشدار کم آبی نمی‌دهند و صراحتا اعلام می‌کنند که تابستان امسال شهرهای زیادی تحت تنش آبی قرار خواهند گرفت و با مشکلاتی در این حوزه مواجه خواهیم شد.
گفتگو با اساتید هواشناسی؛

تفاوت فاحش فرود هواپیما در فرودگاه‌های ایران با دنیا

تفاوت فاحش فرود هواپیماها در فرودگاه‌های ایران با دنیا، بی‌توجهی آخوندی به نامه پدر علم هواشناسی ایران، چرایی عدم پیش‌بینی طوفان ۹۳ در تهران، پشت‌پرده اتفاقات ناخوشایند در پیش‌بینی هواشناسی کشور و ... بخشی از نشست با حضور اساتید پیشکسوت هواشناسی است.
چاره ای برای کم آبی؛

آیش، نسخه‌ کوتاه مدتی برای مقابله با کم‌آبی

آیش یکی از روش‌های متداول در تمام مناطق نیمه خشک جهان است که در زمین زراعی یک یا چند فصل کشت نمی‌شود که منجر به حاصل‌خیزی خاک،‌ ذخیره رطوبت و کنترل فرسایش می‌شود و نسخه خوبی برای کم آبی است.
خلیج گرگان؛

خشکی ساحل دریا در گلوگاه

گلوگاه،شرقی ترین شهرستان مازندران و در کنار خلیج گرگان قرار دارد.همانند دو شهر دیگر ساحلی بندرترکمن و بندرگز نیز تحت تاثیر تغییر شرایط اقلیمی و عوامل انسانی ساحل آبی اش پس رفت زیادی داشته است.شرایطی که با دخالت های انسانی تسریع یافته اند.آب بندان های فراوان و کاهش میزان ورودی آب،عدم لایروبی کانال های منتهی به خلیج در کنار کاهش میزان رطوبت منطقه و افزایش تبخیر که آن هم تحت تاثیر گاز گلخانه ای حاصل از فعالیت نیروگاه برق نکا است وضعیت فعلی خلیج گرگان را شبیه به سرگذشت دریاچه ارومیه کرده است.
اسدالله قره‌خانی اعلام کرد؛

واردات ذرت و گندم، کمک به صرفه جویی آب/ مذاکره برای واردات آب

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: می توان با واردات حدود ۴ میلیون تن گندم از کشورهایی همانند استرالیا، آرژانتین، اوکراین و غیره، آب را به صورت مجازی وارد کرد.
۹۷ از پی ۹۶ آمد؛

سال خشک، سال خشک‌تر

در خشکسالی پیش‌رو چه‌کنیم که آب جیره‌بندی نشود در حالی که ۹۷ درصد مساحت ایران درگیر خشکسالی است؟
کمبود آب و بافت‌های تاریخی؛

کمبود آب چه بر سر بافت های تاریخی آورده است؟

به گواه اسناد تاریخی، ایران از نظر جغرافیایی همواره در معرض خشکسالی قرار داشته است؛ البته این امر در طول قرن‌های گذشته همواره با مدیریت مناسب و استفاده بهینه مردم از داشته‌های آبی کشورمان حل می‌شد.
شاعری مطرح کرد؛

اقدام غیرقانونی وزارت جهاد درجلوگیری از بهره برداری درختان شکسته / سازمان جنگل ها از قاچاق چوب جلوگیری کند

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس نسبت به بی توجهی به ملاحظات اجتماعی و اقتصادی طرح تنفس جنگل ها انتقاد کرد.
لزوم هشیاری ؛

بیابان‌زایی نگران‌کننده در ایران

بیابان‌زایی یکی از مهم‌ترین معضلات زیست محیطی کشور است که در خلال سال‌های اخیر به دلیل فعالیت‌های انسانی و تغییرات اقلیمی به ابعاد نگران کننده‌ای رسیده است. ایران ۱.۲ درصد از خشکی‌های جهان و ۳.۰۸ درصد مناطق بیابانی جهان را در خود جای داده است. حدود ۶۱ درصد از مساحت کشور در اقلیم خشک و فراخشک قرار دارد که ۳.۱ برابر درصد جهانی (۱۹.۶ درصد) است.
صفحه  از ۱۸
نظرسنجی
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها