سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
محمدرضا پورمحمدی مطرح کرد؛

چرا شکر ۴۲۰۰ تومانی را ۱۰.۰۰۰ تومان می‌فروشند؟

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به عرضه شکر با قیمت ۴۲۰۰ تومانی در استان گفت: برخی سودجویان شکر ۴۲۰۰تومانی را به قیمت ۱۰هزار تومان در بازار تبریز به فروش می رسانند.
کارشناس مدیریت منابع آب :

از این پس سیلاب‌های وحشتناک بیشتری در ایران داریم

کارشناس مدیریت منابع آب با بیان اینکه "از این پس سیلاب‌های وحشتناک بیشتری در ایران داریم"، گفت: باید سدهایی را بسازیم که فقط نقش کنترل سیلاب داشته باشند، قطعا اینکار توجیه اقتصادی دارد و قطعا در بلندمدت به نفع ما خواهد بود.
عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان:

بی‌توجهی دولت به واردات محصولات تراریخته بدون برچسب

عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان با اشاره به دست های پنهان در واردات محصولات تراریخته گفت: متاسفانه مافیای انحصاری وارد کنندگان اجازه نمی‌دهند که محصولات وارداتی تراریخته برچسب‌دار شوند.
عوامل بی رغبتی به کشت گل محمدی؛

جایگزینی کشت محصولات کم آب بر راهی مناسب در جهت احیای دریاچه ارومیه

شرایط بکر آب و هوایی در آذربایجان غربی از جمله مزایایی است که سبب کشت گیاه کم آب بر گل محمدی در این حوضه شده است با این حال برخی موانع سبب شده تا در زمینه صادرات حجم ناچیزی داشته باشد .گل محمدی به عنوان محصول کم آب بر می‌تواند با جایگزین شدن به جای محصولات پرآب بر در شرایط احیای دریاچه ارومیه ثمربخش باشد.
افغانستان به یک کشور زعفران خیز تبدیل شد؛

زعفران ایران، به نام و کام افغانستان

زعفران ایران که یکی از کالاهای منحصر به فرد با پیشینه دو هزار ساله است، به دلیل وجود مشکلات در ثبت جهانی و شرایط بازارهای صادراتی همچنان به نام و کام کشورهای دیگر از جمله اسپانیا، ایتالیا و افغانستان به فروش می رسد.
رئیس بنیاد توانمندی‌سازی گندم‌کاران ایران:

قاچاق گندم تهدیدی برای امنیت غذایی

رئیس بنیاد توانمندی‌سازی گندم‌کاران ایران گفت: با توجه به شرایط مساعد جوی و تلاش‌هایی که کشاورزان و وزارت جهاد کشاورزی در کنار هم کشیدند، امیدواریم امسال بیش از 13 میلیون تُن گندم در کشور تولید داشته باشیم.
در شورای اشتغال لرستان مطرح شد:

گاوداری ۶ هزار راسی دلفان؛ پروژه‌ای که بارها کلنگ‌زنی شد

گاوداری ۶ هزار راسی دلفان؛ پروژه‌ای است که تاکنون بارها کلنگ‌زنی شده و به گفته فرماندار این شهرستان زمین پروژه پس از اجرایی نشدن در نهایت زیر کشت نخود رفته است.
برنج و رنج دو واژه نزدیک به هم ؛

برنج‌کاران و هزار و یک مشکل کُهنه/ از رِندی دلالان تا افزایش قیمت‌های تولید

قیمت تمام‌شده تولید برنج در اراضی شالیزاری رابطه مستقیمی در قیمت‌گذاری برنج برای مصرف‌کننده دارد که با افزایش چشمگیر دستمزد کارگران، قیمت ادوات کشاورزی، کود و سموم؛ گرانی برنج دور از انتظار نیست.
نظارت بر بازار ماه رمضان؛

آیا نظارت جدی بر بازار مواد غذایی در آستانه ماه مبارک رمضان آغاز شد؟

با نزدیک‌تر شدن به ماه مبارک رمضان، ضرورت نظارت جدی و دقیق بر بازار اقلام و محصولات غذایی بیش از پیش احساس می‌شود.
اجرا پروژه بین‌المللی ارژن؛

بازگشت شیر ایرانی به ایران؛ برای «کامران» خوشحال باشیم یا نگران؟

چهارشنبه گذشته ساعت ۱۰ شب «کامران»،یک شیر نر ایرانی یا آسیایی در پوشش «طرح احیای نسل شیر ایرانی» از باغ وحش بریستول بریتانیا به تهران منتقل شد و دیروز در باغ وحش ارم تهران به نمایش گذاشته شد.
انتقادات محمدرضا نعمت‌زاده وزیر اسبق صنعت از عملکرد اقتصادی دولت:

هیچ کشوری را سراغ نداریم که یک روز صادرات گوجه را ممنوع کند و یک روز صادرات پیاز را

نعمت‌زاده گفت: ما هیچ کشوری را سراغ نداریم که مثل ما یک روز صادرات گوجه‌فرنگی را ممنوع کند و یک روز صادرات پیاز را؛ چراکه یافتن بازارهای صادراتی برای صادرکنندگان نیازمند سال‌ها تلاش است و متاسفانه به یکباره آقای وزیر می‌گوید از فردا یا هفته بعد صادرات فلان کالا ممنوع است.
هادی کیادلیری:

سد سازی و آبخیزداری به تنهایی جوابگوی مدیریت آب نیست

رئیس دانشگاه منابع طبیعی گفت: سد‌سازی و آبخیزداری به تنهایی نمی‌توانند جوابگوی مدیریت آب باشد.
کارشناس حوزه آب :سد بسازیم یا خیر؟

آیا کشور به ساخت سد جدید نیاز دارد؟

مسعود فرزاد گفت: هدف از ساخت سد باید مشخص باشد، یعنی برای تامین آب شرب و صنعت است یا تأمین انرژی پاک، کدام باشد مهم است.از اصول اولیه سدسازی جانمایی و پتانسیل یابی سد است که بسته به نوع کاربری سد، مکان و جانمایی سد متفاوت است.
چرا برنج، شکر و خرما گران شد؟ ؛

مدیرکل وزارت صنعت: وزارت جهاد کشاورزی باید پاسخگو باشد

مدیرکل وزارت صنعت گفت: مسئول تنظیم بازار کالاهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی است و آنها باید پاسخگو باشند اما براساس آنچه می‌دانم حتی یک کیلو شکر با ارز ۴هزار و ۲۰۰تومانی به‌وسیله بخش خصوصی وارد نشده و همه را وزارت جهاد کشاورزی وارد کرده است.کلامی گفت: سه‌میلیون و 400هزار تن نیاز بازار کشور است که حدود 2 میلیون تن در داخل و یک میلیون و 400 هزار تن وارد می‌شود.
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی:

سیل تولید خرما در کشور را کاهش می‌دهد

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: برای تعیین دقیق میزان خسارت سیل بر مزارع و باغات زود است، اما برآوردهای اولیه گویای اثرگذاری سیل بر نخلستان‌های استان خوزستان است. با توجه به این مساله احتمال کاهش تولید خرمای ایرانی بالاست با این حال باید تا کارشناسی دقیق میزان خسارت سیل بر بخش‌های مختلف صبر کرد..
مرکز مطالعات راهبردی آب، غذا و کشاورزی با نقد طرح تفکیک «صمت» بررسی کرد؛

آفت جداسازی زنجیره تامین غذا

طرح تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت و تشکیل وزارت بازرگانی بار دیگر به جریان افتاده است. این طرح در سال ۹۷ چند مرتبه توسط دولت به مجلس ارائه شد. اما با مخالفت کمیسیون‌های تخصصی روبه‌رو شد. با تشدید نابسامانی‌های تنظیم بازار کالاهای اساسی در ماه‌های پایانی سال ۹۷، مجلس مجددا طرح تفکیک وزارت صمت را در اسفند ماه به جریان انداخت.
محمدحسین رضایی:

تخریب منابع طبیعی و جنگل‌ها یکی از مهم‌ترین دلایل وقوع سیل بود

یک کارشناس محیط زیست گفت: تخریب منابع طبیعی و جنگل‌ها یکی از مهم‌ترین دلایل وقوع سیل در استان‌های جنوبی و شمالی کشور بود.
سیل و سدسازی؛

نقاط تاریک در ارزیابی‌های اقتصادی

امروزه مشاوران و کارشناسان اقتصادی در ارزیابی اقتصادی طرح‌های زیربنایی لازم است نسبت به گذشته طیف وسیع‌تری از مسائل را مدنظر قرار دهند. این مساله را می‌توان ذیل عنوان پایداری خلاصه کرد. به عبارتی توجه به این مهم که فایده اقتصادی پروژه‌ها به‌طور کامل محقق نخواهد شد، مگر آنکه به اثرات زیست محیطی و اثرات توزیعی و بازیابی هزینه و پایداری مالی پروژه‌ها نیز توجه شود.نظام فنی و اجرایی طرح‌های عمرانی کشور قانون حاکم بر روند فعلی اجرای طرح‌های سد‌سازی است. این نظام به استناد ماده ۳۱قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و اصل ۱۳۸ قانون اساسی در پنج فصل در سال ۱۳۸۵ به تصویب رسید.
حسین آخانی/ استاد دانشگاه تهران:

آقای روحانی دیدید حق با محیط‌ زیستی‌ها بود؟

در کشوری که سیل به بسیاری از زیر‌ساخت‌های آن در این یک ماه اخیر آسیب جدی وارد کرده است، کدام کارشناسی می‌تواند قبول کند آب از سواحل خزر به سمنان برسد، کل مسیر را تخریب کند و روزی از خطرات سیل و زلزله در امان باشد؟ ضمن آنکه تخریب‌هایی که ایجاد می‌کند، خود عامل سیل‌های مخرب در منطقه‌ای است که از بالاترین ریسک حوادث طبیعی برخوردار است. کشور ایران از نظر محیط‌زیستی کشوری بسیار آسیب‌پذیر و حساس است. نبود قطعیت‌ها بسیار بالا است.
گفت و گو با دو عضو کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران؛

30هکتار زمین زراعی در بلاتکلیفی قانون!

زمین‌های زراعی هفته پیش یکی از چالش برانگیز‌ترین بحث‌های شورایی‌ها بود. شورایی‌ها در دوره پنجم تصمیم گرفتند تا برخلاف دوره چهارم، برای زمین‌هایی که باغ محسوب نمی‌شوند، رأی باغ صادر نکنند. آنها حالا نگرانند که مبادا زمین‌های زراعی، سرنوشت به مراتب بدتری پیدا کنند و محل ساخت و سازهای خارج از ضابطه بشوند.
صفحه  از ۴۷
نظرسنجی
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها