سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
اقلیم‌شناس ساکن نروژ؛

مردم ۴۸ ساعت از رودخانه‌ها و دامن طبیعت دوری کنید تا باز تراژدی انسانی رخ ندهد

روزنامه نگار و کارشناس ایرانی محیط زیست ساکن نروژ اعتقاد دارد اگر مردم هشدارهای مسئولین درباره این ۴۸ ساعت پیش‌ رو را جدی بگیرند، خیلی از میزان آسیب‌های احتمالی سیلاب‌ها و طوفان در کشور کاسته خواهد شد.
وزارت جهاد اعلام کرد؛

خسارت۱۶۴۰ میلیارد تومانی سیل به کشاورزی گلستان ومازندران

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی اعلام کرد: سیل در استان های گلستان و مازندران ۱۶۴۰ میلیارد تومان به بخش کشاورزی خسارت وارد کرده است.موسوی، عمده محصولات کشاورزی خسارت دیده استان گلستان را گندم، کلزا و جو عنوان کرد و گفت: سیل اخیر به بخش کشاورزی شهرستان‌های بندر ترکمن، گمیشان، آق قلا، گنبد کاووس، مینودشت، گالیکش و مراوه تپه در گلستان خسارت ۱۰۰ درصدی زده است و باقی شهرستان‌های استان بین ۲۰ تا ۵۰ درصد خسارت دیده‌اند.
اسماعیل کهرم کارشناس محیط زیست؛

دفعه اول نیست که با حادثه سیل روبرو می‌شویم؛ سیل گرگان و پارک ملی گلستان هم باعث نشد آقایان به ‌خود بیایند

یکی از مسوولین محیط زیست چند ‌روز پیش در مصاحبه ای گفت «۴۰۰ هکتار جنگل که چیزی نیست و جبران می‌شود» ببینید! ۴۰۰هکتار جنگل از بین رفته است و ایشان بدون اینکه بداند، جنگل چه ارزشی دارد و ۴۰۰ هکتار یعنی چه، به راحتی از از بین رفتن ۴۰۰ هکتار جنگل حرف می‌زند. انگار ‌نه‌ انگار که یک فاجعه محیط زیستی اتفاق افتاده است که این عمق فاجعه را نشان می‌دهد.
یادداشت محمد فاضلی؛

گزارش ملی سیل گلستان و مازندران را مطالبه کنیم

سیل در گلستان و مازندران در آغازین روزهای سال 1398 بدون شک سؤالات بسیاری را برای مردم پدید می‌آورد. سؤالات زیر فقط آن بخشی است که به ذهن من غیرمتخصص در امور سیل، مدیریت منابع آب و مدیریت بحران می‌رسد.آیا همه دستگاه‌های دولتی و عمومی (مدیریت امور آب، شهرداری‌ها، فرمانداری‌ها، راه و شهرسازی، نظامیان و ...) کارشان را به درستی و مطابق پروتکل‌های مدیریت بحران انجام داده‌اند؟
بخشودگی جرائم کشاورزی؛

آیا مصوبه امهال وام کشاورزان در سال گذشته اجرایی شد؟

اگرچه هیات دولت مصوبه امهال وام کشاورزان را در تاریخ ششم شهریور ۹۷ ابلاغ کرد، اما تاکنون این مصوبه آن طور که باید و شاید اجرا نشده است.
افزایش فروش زمین‌های شمال به غیربومی‌ها؛

شمال کشور در معرض خطر؛ بلایی که سر تهران دهه 40 آمد سر گیلان هم می آید؟

برای حفظ یک منطقه باید هویت آن منطقه حفظ شود و با افزایش جمعیت در استان های شمالی به ویژه گیلان هویت این شهرها در حال از بین رفتن است و شاید در طول سالیان نه چندان دور محیط زیست و جنگل های بکر این منطقه نیز از بین رود.
مافیای واردات در دولت و مجلس چه می‌کنند؟

تیر خلاص نفوذی‌ها برای امنیت غذایی مردم!

وقتی تحریم‌های اقتصادی شدید دشمن در بخش کشاورزی در سال ۹۷ باتدبیر به موقع و هوشمندانه، با بن بست مواجه شد، اخیرا پروژه جدیدی کلید خورده که این بار، امنیت غذایی مردم را نشانه گرفته است.
تراژدی در بهره‌برداری از منابع زیست محیطی کشور؛

وضعیت قرمز اقتصاد سبز

تولید ناخالص داخلی سبز از حدود ۲ دهه پیش به یکی از شاخص‌های مهم در انعکاس آماری حساب‌های ملی در کشورهایی چون آمریکا و ژاپن تبدیل شده‌است. از آنجا که تولید ناخالص داخلی در حساب‌های ملی فرسایش سرمایه‌های حاصل از منابع طبیعی را در نظر نمی‌گیرد، آماره صحیحی از کیفیت رشد اقتصادی نخواهد بود. به همین واسطه اقتصاددانان از حدود ۳ دهه پیش با استفاده از متغیری به نام تولید ناخالص داخلی سبز در حساب‌های ملی، وضعیت اقتصادی کشورهای مختلف را انعکاس داده‌اند. این شاخص در تلاش است تا با استفاده از برآوردگرهایی چون میزان فرسایش منابع طبیعی اثر مخرب زیست‌محیطی را از شاخص تولید ناخالص داخلی کنار بگذارد.
امید به تدبیر در بودجه‌نویسی؛

علیرضا الوندی علل بروز رکود تورمی در کشور را بررسی می‌کند

علیرضا الوندی، رئیس هیئت مدیره کانون خبرگان کشاورزی استان تهران، درباره علل بروز رکود تورمی در کشور اظهار داشت: آیا می‌دانید چرا کشورمان مدتی است که در رکود تورمی قرار گرفته و از آن رهایی نمی‌یابد و اقتصاد فلج شده و هر روز گرانی بیش‌تر به مردم فشار می‌آورد؟ علت آن در نحوه تنظیم بودجه کشور است که متأسفانه راه را به اشتباه می‌رود.
سال 98، نقطه عطفی در حیات آب‌بندان‌ها؛

لایروبی تمامی آببندان‌های مازندران از سال 98 با تأمین اعتبارات

احیای آب‌بندان‌ها به عنوان منابع آبی ماندگار و اجدادی شمالی‌ها در حالی در دستور کار دولت تدبیر و امید قرار گرفته است که کارشناسان با اشاره به لزوم بازگشت این منابع، توجه به اصول فنی و زیرساختی لایروبی و مدیریت را از بایسته‌های تحقق آن می‌دانند. بر اساس برنامه دولت، کار لایروبی آب‌بندان‌ها به همراه سردهنه‌های زراعی با بهره‌گیری از فناوری‌های جدید و تأمین اعتبار از سال 98 آغاز می‌شود و در مدت سه سال تمامی آب‌بندان‌های مازندران لایروبی خواهند شد.
توضیحات مدیرکل محیط زیست مازندران به شائبه های قوم گرایانه وغیرعلمی؛

ساخت جاده‌ای در قلب خزر به سمت آشوراده

اجرای "طرح گردشگری آشوراده" همچنان که فعالان محیط زیست پیش بینی می کردند مطابق طرح و مجوزهای داده شده انجام نشد. تخلف ها از همین ابتدای اجرای طرح، شروع شد. حالا جدیدترین رخداد در حوزه آشوراده را از زبان مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران می شنویم.
ماراتن افزایش قیمت‌ها؛

آقای وزیر! با خواهش و تمنا بازار تنظیم نمی‌شود

ماه‌هاست که بازار مرغ و گوشت کشور دچار آشفتگی شده‌است. وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی تولید و تأمین کالادر بازار از مرداد ماه تاکنون راه‌های متعدد و متغیر تأمین گوشت و مرغ را امتحان کرده‌است. از توزیع گوشت و مرغ منجمد در میادین میوه و تره‌بار با کارت ملی گرفته تا فروشگاه‌های زنجیره‌ای؛ فروش اینترنتی و توزیع از طریق شرکت‌های تعاونی، همگی در هفت ماه گذشته در فرایندی پیچیده آزمایش شده‌اند و هیچ‌یک از این راه‌ها به گرانی بیشتر ختم شده و نتیجه مطلوب را نگرفته به مردم نشان نداده‌است.
قاسم ساعدی عنوان کرد؛

بحران بی آبی در ۸۰ هزار روستا

رئیس ستاد مدیریت بحران کشور گفته است: بیش از ۸۰ هزار روستا در سطح کشور با تانکر آبرسانی می‌شود و باید از بخش خصوصی برای آبرسانی به روستا‌ها استفاده شود.عمده‌ترین مشکلات تامین آب شرب روستایی شامل پراکندگی روستا‌های کشور و وابستگی روستا‌ها به منابع آب ناپایدار است. بیش از ۸۰ هزار روستا در سطح کشور با تانکر آبرسانی می‌شود و باید از بخش خصوصی برای آبرسانی به روستا‌ها استفاده شود و با بارندگی‌های اخیر ۲۰۰ سد در کشور پرآب و سرریز شده است.
بررسی وضعیت محصولات تراریخته در کشور ؛

تراریخته‌های بد

محصولات تراریخته از نظر مفهومی با آمیزش طبیعی گیاهان تفاوت دارد و استفاده از آن‌ها موجب ریسک‌های متفاوتی می‌شود. مطالعات زیادی در زمینه آثار محیط‌زیستی و سلامت محصولات کشاورزی تراریخته انجام شده است و نتیجه این مطالعات منجر به تصمیم 21 دولت به عدم کاشت این محصولات و بعضاً استفاده محدود از این محصولات در کشور‌شان شده است.
نابسامانی بازار گوشت؛

افزایش شدید قیمت گوشت داخلی با وجود افزایش واردات نهاده‌

بررسی‌ها نشان می‌دهد، با وجود تخصیص ارز دولتی به نهاده‌های دامی شاهد افزایش قابل توجه قیمت محصولات نهایی گوشتی تولید داخل در بازارهای مختلف کشور بوده‌ایم.
رئیس هیات مدیره انجمن صنایع چرم ایران ؛

دام ماده صادر می‌شود؟

رئیس هیات مدیره انجمن صنایع چرم ایران با بیان این‌که مشخص نیست علت واردات گوشت، کمبود منابع دامی است و یا خروج دام از ایران، اظهار کرد: شنیده‌ها حاکی از این است که در حال حاضر دام‌های ماده صادر می‌شوند که در درازمدت تأثیرات آن مشخص خواهد شد.
چالش های محیط زیستی؛

فرسایش خاک ۵۶ میلیارد دلار به ایران خسارت می‌زند

اظهار نظر کارشناسان مختلف حوزه خاک از جمله رئیس انجمن علوم خاک ایران نشان می‌دهد که روند فرسایش خاک در ایران رو به افزایش است بگونه‌ای که فرسایش خاک ۵۶ میلیارد دلار به ایران خسارت می‌زند.
نظر افضلی مطرح کرد؛

استفاده افغانستان از فرصت تحریم ایران برای تصاحب بازار زعفران جهان

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: کشورهایی مانند افغانستان به دلیل اینکه با تحریم روبه‌رو نیستند بازاریابی خوبی دارند و محصول زعفران ایران را به نام خود صادر می‌کنند.افضلی با بیان اینکه صنایع بسته بندی زعفران طی سال‌های اخیر به خوبی رشد کرده‌اند اما مشکل حال حاضر تولید زعفران کشور بازاریابی است، گفت: کشورهایی مانند افغانستان به دلیل اینکه با تحریم روبه‌رو نیستند بازاریابی خوبی دارند و محصول زعفران ایران را به نام خود صادر می‌کنند.
سیدرضا موسوی مشکینی عنوان کرد؛

وضعیت دریاچه نمک قم وخیم تر شده است

مدیرکل حفاظت محیط زیست قم گفت: وضعیت دریاچه نمک در این استان نسبت به گذشته وخیم تر شده و لازم است کارگروه ویژه احیای این دریاچه در سطح ملی و استانی تشکیل شود.وی با اشاره به ادامه روند خشکسالی و قطع حقابه های زیست محیطی دریاچه نمک، خواستار تشکیل کارگروه ویژه «احیای دریاچه نمک» و فاصله گرفتن از اقدام های جزیره ای در رابطه با این دریاچه شد و گفت: مسئولان امر باید نگاه ویژه ای به این دریاچه داشته باشند و دور از چشم بودن این دریاچه، باعث فراموشی آن نشود. مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم با بیان اینکه نمی توان با حدس و گمان و ادعاهای کارشناسی نشده با اکوسیستم شکننده دریاچه نمک رفتار کنیم، افزود: در صورت بروز تخریب زیست محیطی در دریاچه نمک، خسارات آن پایدار و جبران ناپذیر خواهد بود و گرد و غبار ناشی از آن پایتخت و مرکز کشور را فراخواهد گرفت.
تهدید امنیت غذایی در تحریم؛

هدر رفت سالانه ۹.۳میلیارد مترمکعب آب با دورریز کشاورزی

بر اساس آمار سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) رتبه نخست هدر رفت ضایعات محصولات میوه و تره بار به ایران اختصاص دارد. این سازمان میزان ضایعات محصولات کشاورزی در ایران را ۳۰درصد اعلام کرده است به این معنا که از حدود ۱۱۷میلیون تن تولیدات محصولات کشاورزی در ایران سالانه ۳۰ میلیون تن آن در هنگام و پس از برداشت از بین می‌رود! این حجم از هدر رفت محصولات کشاورزی قابل پذیرش نیست، اما اکنون که تحریم ها فشار بر اقتصاد کشور را افزایش داده است کاهش ضایعات کشاورزی برای حفظ امنیت غذایی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. اما چه باید کرد؟
صفحه  از ۴۳
نظرسنجی
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها