سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
11 دست‌انداز هواشناسی کشاورزی؛

چگونه امنیت غذایی با پایش خشکسالی و سرمازدگی تامین می‌شود؟

خشکسالی‌ها و کم‌آبی‌های سال‌های اخیر از یک‌طرف، همچنین اهمیت امنیت غذایی کشور در شرایط حال‌حاضر کشور از طرف دیگر، لزوم بررسی و درک تاثیر رخدادهای هواشناسی و هیدرولوژیکی را بر بخش کشاورزی، برای افزایش عملکرد و کاهش خسارات، اقدامی اجتناب‌ناپذیر می‌کند. در سال‌های اخیر با توجه به پیشرفت فناوری و آثار آن بر سایر علوم و از جمله علم هواشناسی، کاربرد این شاخه از علم در بسیاری از بخش‌ها از جمله هوانوردی، حمل‌ونقل و ... آشکار است. یکی از بخش‌های مذکور، کشاورزی است. اخیرا مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی با بررسی ۱۱چالش بخش هواشناسی کشاورزی در ایران، فرصت‌های پیش‌ رو در استفاده از این موضوع را بررسی کرده بود.
فاجعه ای در راه است ؛

آماده‌باش برای بارش‌های پاییزی/ چشم کشاورزان از سیل ترسیده است

پیش‌بینی‌های متفاوتی درباره سیل‌آسا شدن باران‌های پاییزی وجود دارد، اما کشاورزان انتظار دارند با توجه به سیل ابتدای امسال؛ تمهیداتی برای کنترلِ سیل احتمالی پاییز در نظر گرفته شود.
هواشناسی:

سامانه هشدار سیل درخوزستان راه‌اندازی می‌شود

مدیرکل هواشناسی خوزستان با بیان اینکه پروژه راه‌اندازی سامانه هشدار سیل برای خوزستان تعریف شده و سال آینده اجرایی خواهد شد گفت: این سامانه به شکلی طراحی و ساخته شده که با شکل‌گیری رواناب، با اطلاع‌رسانی به موقع می‌تواند از وقوع حادثه پیشگیری کند.
طوفان دوریان؛

طوفانی که جزایر باهاما را درهم کوبید

طوفان دوریان، شدیدترین طوفانی که تاکنون در اقیانوس اطلس رخ داده، با تخریب خانه‌ها و کندن سقف ساختمان‌ها خسارات عظیمی به باهاما وارد کرده است.
پیش بینی باران در ۸ استان؛

نفوذ جریانات خنک شمالی به کشور

سازمان هواشناسی با اعلام نفوذ جریانات خنک شمالی به کشور از بارش باران و رعد و برق طی چهار روز آینده در ۸ استان خبر داد.
پیش بینی هواشناسی؛

بارش های رگباری و هشدار وقوع آبگرفتگی در برخی استان ها

سازمان هواشناسی طی اطلاعیه ای نسبت به بارش های رگباری و وقوع آبگرفتگی در برخی استان ها هشدار داد.
مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی خبر داد:

بارش باران در تهران و بسیاری از نقاط کشور

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از بارش پراکنده باران و وزش باد در تهران و بسیاری از استان‌های کشور طی دو روز آینده خبر داد.
سازمان هواشناسی اعلام کرد؛

پیش‌بینی باران ۵روزه در ۱۴ استان/ تهران ۶درجه خنک می‌شود

سازمان هواشناسی با پیش‌بینی باران، صاعقه و وزش باد شدید موقتی ۵روزه برای ۱۴ استان از کاهش ۳ تا ۶ درجه‌ای دما برای شمال‌غرب، سواحل دریای خزر، دامنه‌های جنوبی البرز در استان‌های قزوین،‌ البرز، تهران، سمنان و خراسان‌شمالی و خراسان‌رضوی خبر داد.
سونامی‌های خلیج فارس؛

بحرانی زیست‌محیطی در خلیج‌فارس

در میان همه هیاهویی که درباره امنیت تنگه هرمز به وجود آمده است، هفته پیش تحقیقی درباره بحرانی زیست‌محیطی در خلیج‌فارس منتشر شد که می‌تواند به همان اندازه خطرناک باشد.ماجرای این تحقیق به سال ۱۳۹۵ برمی‌گردد، در آخرین روز سال اتفاقی عجیب در جنوب کشور رخ داد و دیده نشد. زمانی که موج‌هایی سونامی‌گونه با حداکثر ارتفاع ۳ متر در بندر «دیر» استان بوشهر به حرکت درآمدند؛ این موج‌ها یک کیلومتر از خشکی‌های این بندر را پوشاندند و در آن حادثه ۵ نفر جان خود را از دست دادند.
احد وظیفه اظهار کرد:

بارش پراکنده باران در برخی مناطق کشور

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از بارش پراکنده باران در استان تهران و برخی مناطق دیگر کشور طی امروز و فردا (۱۰ و ۱۱ مرداد) خبر داد.
راه های مقابله با گرمای هوا ؛

چرا گرمای اروپا کشنده است و گرمای جنوب ایران نه؟

در ماه اوت سال ۲۰۰۳، پانزده هزار نفر در فرانسه در اثر گرما جان خودشان را از دست دادند در حالی که دمای هوا حداکثر ۴۴ درجه سانتی‌گراد بود ولی در مناطق گرمسیر ایران، دمای هوا گاهی به ۶۰ درجه سانتی‌گراد هم می‌رسد بی‌آنکه کسی در اثر گرما جانش را از دست بدهد.
پیش بینی وضع هوا؛

بارش‌های پراکنده در سواحل خزر و کاهش نامحسوس دما

کارشناس سازمان هواشناسی گفت: سواحل دریای خزر درروزهای آتی شاهد بارش‌های پراکنده است که موجب کاهش دمای دو تا سه درجه‌ای در این مناطق می‌شود
پیش بینی وضعیت هوا؛

پیش بینی باران سه روزه در ۱۱ استان

سازمان هواشناسی از بارش پراکنده باران طی امروز، فردا و روز چهارشنبه در ۱۱ استان خبر داد.
هشدار سازمان هواشناسی:

آسمان بیشتر مناطق کشور صاف است/ هوای تهران بین ۳۴ تا ۴۲ درجه

احد وظیفه مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با اشاره به بارش پراکنده در جنوب کشور گفت: در سایر مناطق کشور آسمان صاف است.
هشدار موسسه سوییسی؛

تغییر دمای شدید در انتظار ایران؛ تهران به گرمی کالیفرنیا

تاریخ بارها به ما نشان داده است که آمار و ارقام به تنهایی برای ایجاد تغییر در رفتار و زندگی مردم کافی نیست.
گفت‌وگو با کارشناسان محیط زیست ؛

افزایش شدید دما در ایران؛ منتظر یک بحران باشیم؟

یکی از جنبه‌های مهم تغییراقلیم افزایش حوادث اکستریم اقلیمی است و امواج گرما هم زیرمجموعه همین موضوع هستند و حتما شاهد افزایش تعداد و شدت آنها در آینده خواهیم بود.
پیش بینی باران ۲ روزه در ۱۲ استان؛

هوا ۶ درجه خنک می‌شود

سازمان هواشناسی از رگبار باران و صاعقه طی روزهای شنبه و یکشنبه آینده در ۱۲ استان خبر داد و اعلام کرد دمای هوا روزهای شنبه و یکشنبه هفته آینده در سواحل دریای خزر ۴ تا ۶ درجه کاهش می‌یابد.طی مدت یاد شده در استان‌های قزوین،‌ البرز، تهران، برخی مناطق شمال آذربایجان شرقی، شمال و غرب هرمزگان، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان،‌ نیمه غربی کرمان، جنوب و شرق فارس در بعدازظهر و اوایل شب رشد ابر،‌گاهی رگبار، رعد و برق و وزش باد پیش بینی شده است.
در ابتدای سال آبی جدید؛

سه استان با بارش‌هایی بیش از یک متر

طی روزهای اخیر با بارش‌های جدید در استان گیلان، بارش‌های این استان نیز از مرز ۱۰۰۰ میلی‌متر عبور کرد و استان گیلان به جمع استان‌هایی با بارش‌های بیش از ۱۰۰۰ میلی‌متر پیوست.
وضعیت آب و هوایی کشور؛

افزایش نسبی دما در بیشتر مناطق کشور

کارشناس سازمان هواشناسی گفت: با خروج سامانه بارشی از کشور از امروز(۱۲ تیر) تا پایان این هفته شاهد افزایش نسبی دما در بیشتر مناطق کشور خواهیم بود.
روزهای داغ تابستانی؛

تعطيلي مدارس فرانسه بعلت گرماي بي سابقه

گرمای بی سابقه و تاریخی در فرانسه باعث شد مهدکودک ها و مدارس سراسر این کشور امروز و فردا (پنج شنبه و جمعه) تعطیل شود.وزارت آموزش فرانسه که به دلیل امتحانات آخر سال با تعطیلی مدارس مخالفت کرده بود سرانجام در اثر فشار خانواده ها و ترس از عواقب حضور دانش آموزان در گرمای طاقت فرسا ؛ با تعطیلی مدارس و مهدکودک ها موافقت کرد.در حال حاضر گرمای بالای 40 درجه ای هوا در فرانسه و احساس گرمای حدودا 50 درجه ای باعث شده 78 استان در فرانسه در وضعیت هشدار نارنجی قرار گیرند.
صفحه  از ۲۶
نظرسنجی
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها