سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
رئیس سازمان شیلات در نشست فائو:

ایران در پرورش برخی آبزیان در جهان رتبه اول تا پنجم را دارد

رئیس سازمان شیلات ایران اعلام کرد، تولید جمهوری اسلامی ایران در زمینه صنعت شیلات در سال گذشته با ۱۰درصد رشد به یک میلیون و ۱۵۰ هزار تن رسید و در پرورش گونه های مختلف آبزی در سال های اخیر رتبه های اول تا پنجم جهان را کسب کرده است
سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد؛

هشدار فائو نسبت به صید بی‌رویه ماهی

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) نسبت به صید بی‌رویه ماهی در اقیانوس‌های جهان و بالا بودن مصرف ماهی هشدار داد.
همه چیز درباره ماهی تیلاپیا؛

تیلاپیا، این آبزی پرطرفدار بالاخره مفید است یا مضر؟!

برخلاف تصور عموم مردم ماهی تیلاپیا مقدار جیوه کمتری نسبت به ماهی‌های شکارچی دارد بنابراین مصرف دو بار در هفته از این ماهی نه تنها مشکلی ایجاد نمی‌کند بلکه می‌تواند بسیار مفید باشد.
مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه آبزیان سازمان شیلات کشور؛

با آمریکا مراودات شیلاتی نداریم

مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه آبزیان سازمان شیلات کشور گفت: عملیات بومی‌سازی انجام شده است و در بخش‌های باقیمانده هم در حال بومی‌سازی هستیم. در بخش‌های صید و صیادی کم‌ترین میزان وابستگی را به شناورهای خارجی داریم و امکانات فنی لازم اعم از نیروی انسانی و امکانات فنی در کشور وجود دارد و می‌توانیم از امکانات بومی برای رفع نیازهایمان استفاده کنیم.
ارسلان قاسمی اعلام کرد؛

ممنوعیت واردات تیلاپیا منتفی شد

در گروه بندی جدید، نام تیلاپیا از فهرست کالاهایی که مشمول ممنوعیت هستند، خارج شده است.

تسهیلات روستایی برای پرورش دهندگان میگو

پرورش دهندگان میگو می‌توانند برای افزایش بهره‌وری کار خود از تسهیلات روستایی کم بهره استفاده کنند.

صید ماهی خاویار در خزر به صفر رسید

به‌علت آلودگی رودخانه‌ها و دریاها، ماهیان خاویاری نمی‌توانند تخم‌ریزی کنند، از این‌رو صید و تولید خاویار از دریای خزر به صفر رسیده است.
با آلودگی رودخانه های کشور؛

ماهیان خاویاری دیگر امکان مهاجرت ندارند

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران گفت: آلودگی رودخانه های کشور به حدی رسیده که امکان مهاجرت از ماهیان خاویاری را برای تخم ریزی از آنها گرفته است.
رئیس موسسه تحقیقات بین‌المللی تاسماهیان دریای خزر:

ارزش صادرات هر کیلو خاویار برابر با ۳۲ بشکه نفت خام است

رئیس موسسه تحقیقات بین‌المللی تاسماهیان دریای خزر گفت: ارزش هرکیلو صادرات خاویار برابر با ۳۲ بشکه نفت خام است.
انتقاد از قرارداد اخیر سازمان شیلات با شرکتهای نروژی؛

اختلاف 40 درصدی قیمت "تور پرورش ماهی در قفس" تولید داخل نسبت به نمونه خارجی

رئیس جهاد دانشگاهی واحد دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه سازمان شیلات با برخی از شرکت‌های نروژی برای توسعه پرورش ماهی در دریا قرارداد منعقد کرده است، گفت: این مسئله باعث می‌شود از کشور ارز خارج شود. ما نمی‌دانیم چرا وقتی توانمندی داخلی وجود دارد، باید با قیمت بالاتر از تولیدات خارجی استفاده شود.
شناورهای پوسیده چینی توان صید در عمق ۲۰۰ متر را ندارند؛

شناورهای پوسیده چینی در آب‌های جنوبی ایران چه می‌کنند؟

مدیرعامل اتحادیه تکثیر، پرورش و صادرات آبزیان گفت: شناورهای چینی باید در عمق 200 متر و در آبهای بین المللی صید کنند اما متاسفانه این شناورها اکثرا قادر به این کار نبودند و در آبهای ساحلی به دنبال ماهی های تجاری گشتند و زندگی صیادان منطقه را مختل کردند.
مدیر بخش پایداری شرکت کارگیل ؛

شفافیت در تولید خوراک آبزیان عامل اصلی توسعه

مدیر بخش پایداری شرکت کارگیل می گوید: "برخی از عوامل مهم برای ارزیابی خوراک آبزیان به منظور مشخص کردن پایداری خوراک آبزیان، عبارتند از مصرف انرژی، انتشار گازهای گلخانه ای، مواد تشکیل دهنده و کاهش آنتی بیوتیک ها."
به گزارش فائو ؛

پرورش ماهی راهی برای نجات زمین

بر اساس برآوردهای انجام شده توسط فائو و محققان جمعیت جهان تا سال ٢٠٥٠ به حدود ١٠ میلیارد نفر خواهد رسید، برای تامین نیاز پروتئینی این جمعیت میزان تولیدات دامی باید بطور متوسط ٥٢ درصد افرایش یابد. براورده ساختن این نیاز بدون وارد اوردن به محیط زیست بسیار حیاتی است.
باتوجه به خشکی دریاچه ارومیه؛

آب‌های جنوب کشور مستعد برای تولید و پرورش آرتمیا

کاهش ذخایر و تخم «آرتمیا» در دریاچه ارومیه که زمانی بزرگ‌ترین منبع آرتمیای جهان بود، امروز به یکی از دغدغه‌های زیست‌ محیطی تبدیل ‌شده است. خشکسالی‌های بیش ازیک دهه اخیر در منطقه و تبخیر بسیار بالا به همراه گرمای بیش‌ازحد و کاهش آب ورودی به دریاچه ارومیه به‌دنبال کمبود بارندگی‌ها سبب شده که غلظت نمک دریاچه بالا برود و شرایط مطلوب برای ادامه حیات آرتمیا تا حدودی با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو شود. البته با توجه به اقدامات ستاد احیای دریاچه ارومیه شرایط این تالاب نسبت به چند سال گذشته کمی بهبود یافته و می‌توان در آب آن آرتمیا را مشاهده کرد که نویدبخش حیات دوباره این زیست‌ بوم است.
بلای بزرگ؛

خالی شدن چنته دریا با صید ترال

مسئولان صید ترال را راهی برای افزایش بهره‌وری از دریا و صیادان بومی آن را بلای بزرگ می‌دانند.
آبزی پروری؛

پرورش ماهی در ایران+ تصاویر

پرورش ماهی یکی از زیرمجموعه‌های آبزی‌پروری است که در جهت پرورش ماهی‌ها فعالیت می‌کند و معمولاً ماهی‌هایی مانند قزل‌آلا، کپور، آزادماهی (سالامون)، تیلاپیا، ماهی کول و گربه‌ماهی را پرورش می‌دهند.
توضیحات جالب دبیر اتحادیه صادرکنندگان آبزیان؛

ماجرای ماهی‌گیری کشتی‌های چینی در آب‌های ایران به کجا رسید؟

توضیحات جالب دبیر اتحادیه صادرکنندگان آبزیان در مورد تصاویر منتشر شده در فضای مجازی و ورود چینی ها برای صید به آب های خلیج فارس و دریای عمان
رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی:

تغییر اقلیم، نظام تولید شیلات را تهدید می‌کند

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور گفت: افزایش دمای جهانی یکی از عوامل موثر در ایجاد محدودیت برای نظام تولید در عرصه های مختلف شیلاتی و پرورش آبزیان است.
غارت آبزیان جنوب؛

انواع پساب‌ها، فاضلاب‌ها و صید بی‌رویه، خلیج‌فارس را تهدید می‌کند

امروز روز ملی خلیج‌فارس است. خلیج‌فارس آن اندازه اهمیت دارد که جعل نام آن، در فضای مجازی واکنش میلیون‌ها ایرانی را در سراسر جهان بر می‌انگیزد اما به‌رغم این حساسیت‌ها کمتر شهروندی از وضعیت این دریای بااهمیت خبر دارد. اینکه سال‌هاست انواع آلودگی‌ها اعم از فاضلاب‌های شهری و پساب‌های صنعتی و زهاب‌های کشاورزی بی‌هیچ ضابطه‌ای به این دریا می‌ریزد و محیط‌زیست آن را تا آستانه بحران پیش برده است نه برای شهروندان اهمیت دارد و نه نزد مسئولان، محلی از اعراب.
جشنواره ماهیگیری؛

رقابت ماهیگیران خارجی در دریاچه زریوار

اولین جشنواره بین المللی ماهیگیری با شرکت 9کشور خارجی و 16 استان کشور روز جمعه در دریاچه زریوار مریوان برگزار شد. در این جشنواره نمایندگانی از کشورهای استرالیا، نیوزیلند، هلند، عراق، کلمبیا، آرژانتین، اتریش، آلمان، فرانسه حضور داشتند.
صفحه  از ۹
نظرسنجی
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها