سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
وزیر جهاد کشاورزی:

33 درصد صید کشور در هرمزگان انجام می شود

وزیر جهاد کشاورزی گفت: استان هرمزگان در بحث صید و صیادی پیشرفت خوبی داشته است و هم اکنون حدود 33 درصد صید کشور در این استان انجام می شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی؛

امسال چهل هزار تن میگوی پرورشی در کشور تولید می‌شود

وزیر جهاد کشاورزی به همراه قائم مقام سازمان شیلات ایران، رئیس سازمان جهاد کشاورزی، مدیر عامل شیلات هرمزگان و جمعی از مدیران بخش کشاورزی از مزرعه ۲۰۰هکتاری شور اول بازدید کردند
مشکلات دریای شمال؛

دریای خزر زیستگاه خطرناک برای ماهیان ریز جثه

کارشناسان شاغل در شیلات مازندران و پژوهشکده اکولوژی دریای خزر دلیل اصلی ریز جثه شدن و نرسیدن به وزن و اندازه استاندارد ماهی کفال را مشکلات تغذیه ای ناشی از آلودگی دریای خزر عنوان می کنند.
افزایش قیمت به بازار ماهی هم رسید؛

قیمت ماهی سفید دریایی دو برابر شد

طی روزهای گذشته ماهی هم از افزایش‌ قیمت بی‌بهره نماند و قیمت این محصول مهم و ضروری نیز رو به افزایش گذاشت. این در حالی است که صفر تا صد تولید و پرورش ماهی در کشور انجام می‌شود و صادرات هم وجود دارد. یعنی اینکه تولید این محصول هیچ ارتباطی با افزایش ارز که این روزها بهانه خوبی برای بالا بردن قیمت‌ها شده است، ندارد.
رئيس امور بين‌الملل سازمان شيلات ايران خبر داد؛

تمديد ممنوعيت صيد ماهيان خاويان

رئيس امور بين‌الملل سازمان شيلات ايران گفت: نمايندگان پنج کشور ساحلي درياي خزر، ممنوعيت صيد تجاري ماهيان خاوياري در اين دريا را تا پايان سال 2019 ميلادي تمديد کردند.
تور گستر؛

صید پّره در دریای خزر+ تصاویر

صید پّره یا تور گستر یکی از قدیمی ترین روشهای صید ماهیان استخوانی از جمله ماهی سفید در حاشیه جنوبی دریای خزر می‌باشد .
تولید آبزیان مفید ؛

پرورش ماهیان خاویاری از شمال به جنوب رسید

تولید ماهیان خاویاری که روزگاری در دریای خزر به بیش از چند هزار تن می‌رسید، اکنون به چند صد کیلو کاهش یافته است. همین مسأله سبب شده تا کارشناسان و مسئولان حوزه شیلات کشور تصمیم بگیرند پرورش ماهیان خاویاری را که تاکنون مختص به استان‌های شمالی کشور بوده، در بیشتر استان‌ها مانند قم، کرمان و حتی استان‌های جنوبی نیز توسعه دهند تا علاوه بر بازگشت رونق صادرات، زمینه ایجاد اشتغال ثابت را هم در این استان‌ها فراهم کنند.بر اساس اعلام سازمان شیلات، برنامه‌ریزی شده تا پایان برنامه ششم توسعه تولید گوشت ماهیان خاویاری به ۱۰ هزار تن و تولید خاویار پرورشی به ۱۰۰ تن برسد. در این راستا 2 سالی می‌شود که طرح آزمایشی پرورش ماهیان خاویاری در هرمزگان کلید خورده و با موفقیت روبه رو بوده است. از این رو، مسئولان استانی با هدفگذاری تولید چندهزار تنی ماهیان خاویاری تصمیم گرفته‌اند این بخش را توسعه دهند.
افزایش 50‌برابری شناورهای چینی در آب‌های جنوب؛

28 میلیارد تومان یارانه سوخت به چینی‌ها پرداخت شد!

پرونده فعالیت کشتی‌های فرسوده خارجی در آب‌های ایران به مرکز پژوهش‌های مجلس رسید. آن‌طور که در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس آمده است، کشتی‌های خارجی که به کشتی‌های چینی در بین صیادان جنوبی شهرت یافتند، از کشورهای مختلفی به سمت آب‌های ایران سرازیر شده‌اند؛ اما بین دولت ایران با دولت چین یا سایر دولت‌های خارجی و حتی بخش خصوصی دو کشور هیچ قراردادی برای صیادی در آب‌های جنوب بسته نشده است.
مدیر شیلات و آبزیان آذربایجان غربی:

صنعت آبزی پروری سالانه ۲۰ تن سیست آرتیما نیاز دارد

مدیر شیلات و آبزیان آذربایجان غربی گفت: برای پرورش میگو و صنعت آبزی پروری کشور سالانه ۲۰ تن سیست آرتمیا نیاز داریم.معصوم فصیح با بیان اینکه این نیاز به سیست آرتمیا هر سال از طریق واردات تامین می کنیم اظهارداشت: این در حالی است که در کشور به خصوص آذربایجان غربی ظرفیت های ویژه ای برای تولید و پرورش آرتمیا داریم.
تورهای کم رونق؛

فصل صید ماهی در محمود آباد

ماهیگیران در محمود آباد مازندران با تورهایشان به کنار دریای خزر آمده‌اند. فصل‌ ماهیگیری آغاز شده و ماهیگیران برای صید به دریا میزنند.
20 هزار صیاد بیمه می‌شوند؛

هدفگذاری ایجاد ۳۰ هزار شغل جدید

مدیر ملی طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار با اشاره به طرح های اشتغالی در اردبیل و سواحل مکران و چابهار گفت: هدفگذاری ایجاد ۳۰ هزار شغل را در دستور کار داریم. این دو طرح تا یکی دوماه آینده رونمایی می شود.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی خبرداد؛

ایجاد پنج شهرک پرورش میگو در استان هرمزگان

مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی گفت: برنامه‌ریزی برای ایجاد پنج شهرک پرورش میگو در سطح ۲۰ هزار هکتار در استان هرمزگان در دستور کار قرار دارد.
روایت‌های متفاوت از حضور ترالر‌ها در عمان؛

حق با کدامیک است شیلات یا صیادان؟

درحالی حضور هر نوع ترالری با هدف صید ترال در عمان از سوی شیلات تکذیب می‌شود که صیادان از حضور حداقل ۳۰ فروند ترالر کوچک و بزرگ در عمان و آب‌های ساحلی سیستان و بلوچستان خبر می‌دهند.
پرورش قزل‌آلا دیگر امکان توسعه ندارد؛

تکذیب سرطان‌زایی تیلاپیا

رئیس مرکز ملی تحقیقات آبزیان با اشاره به برخی شایعاتی که در راستای محدود کردن پرورش تیلاپیا مطرح شده است، سرطان‌زا بودن این ماهی را تکذیب کرد.
جنوب کشور مستعمره مدیران داخلی شد؛

پشت پرده حضور کشتی های چینی در خلیج فارس

قریب به ۶۰ فروند کشتی صیادی در آب های هرمزگان به روش غیر اصولی ترال فعالیت می کنند که موجب برهم زدن توازن اکوسیستم دریا شده اند و با وجود موج گسترده ای از اعتراضات بومیان به واسطه پشت گرمی طرف مقابل راه به جایی نرسیده است.
مشکلات صیادان ایرانی؛

صیادان را دریابید

صیادان، پرورش‌دهندگان و صادرکنندگان آبزیان در استان بوشهر می‌گویند به‌دلیل وجود نابه‌سامانی و تنگناهای فروان در این حوزه، به جای صید، خودمان همچون ماهی در تور این مشکلات گیر افتاده‌ایم. آنان در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در استان بوشهر راهکارهای کنترل صید بی‌رویه، تأمین سوخت مورد نیاز گشت‌های کنترل ذخایر دریایی، ضرورت حرکت در جهت آبزی‌پروری، تأمین زیرساخت‌های سایت‌های پرورش میگو، حل مشکل مالکیت اراضی پرورش میگو، لحاظ کردن کنش‌ها و واکنش‌های جامعه صید و صیادی پیرامون تصمیم‌های دستگاه‌های اجرایی و واگذاری کنترل ذخایر دریایی به محیط‌زیست را خواستار شدند. همچنین ساماندهی قایق‌های بدون هویت، پرهیز از عرضه میگوی مولد در بازار، جلوگیری از ورود پساب و فاضلاب به دریا و اعطای تسهیلات کم‌بهره برای پوشش هزینه‌های جاری صید و صیادی از دیگر مواردی بود که در این نشست توسط فعالان حوزه صید و صیادی و آبزی‌پروری در استان بوشهر مطرح شد.
رئیس سازمان شیلات ایران ؛

ماهی ارزان قیمت به بازار می‎آید

رئیس سازمان شیلات ایران با بیان اینکه تولید گونه‌های جدید مانند تیلاپیای داخلی و کپور ماهی هندی در کنار کپور ماهیان چینی در دستور کار است، گفت: برای افرادی که قدرت خرید کمتری دارند ماهیان جدیدی مانند تیلاپیای داخلی از پایان سال به بازار عرضه می‌شود.
کاهش قیمت استخوانی در گلوی ماهی‌گیران؛

رونق صيد و کاهش قيمت ماهيان درياي مازندران

تورهای پر ماهی صیادان مازندرانی در نخستین هفته از آغاز فصل صید و صیادی علاوه‌بر رونق بازار ماهی‌فروشان، سبب کنترل قیمت‌ها برخلاف جریان روز بازار کالاها و مواد غذایی شده است‌.
کاهش صید ماهیان استخوانی در دریای خزر؛

هشدار برای معیشت صیادان و سفره‌ مردم

صید 10 تا 12هزار تنی انواع ماهیان استخوانی در اوایل دهه هشتاد توسط صیادان مازنی در دریای خزر به کمتر از سه هزار تن در چند سال اخیر رسیده و این ضرب‌المثل سال به سال دریغ از پارسال زمزمه صیادان در هر صید شده است.
به زودی آغاز می شود؛

طرح پایلوت تولید محصولات فناورانه از جلبک

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور ، تولید محصولات فناورانه را یکی از اولویت های موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور دانست که در این زمینه طرح پایلوت تولید محصول از جلبک، به زودی آغاز خواهد شد.وی معتقد است که با توجه به پژوهش های متعدد در عرصه جلبک، اکنون تولید پایلوت تحقیقاتی و ترویجی از طرح ها فرا رسیده است. بنابراین نیاز است که در این مرحله طرح های پایلوت آغاز و زمینه برای تولید محصول و تجاری سازی آن آماده شود.
صفحه  از ۱۴
نظرسنجی
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها