سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
مدیر انجمن آبزیان استان بوشهر ؛

بیماری لکه سفید در سایت‌های پرورش میگوی استان بوشهر مشاهده شد

«دکتر مرتضی بحرانی» با اشاره به مبتلا شدن اراضی پرورش میگوی استان به بیماری لکه سفید اظهار داشت: بر اساس بررسی‌های انجام شده بیماری لکه سفید میگو در سایتهای پرورشی بویرات دیلم، حله گناوه، بندرریگ و شیف بوشهرمشاهده شده است.
آرش نبی زاده عنوان کرد؛

برنامه ۵ ساله برای توقف واردات تخم قزل آلا

رئیس اتحادیه تعاونی‌های کشاورزی ماهیان سردآبی کشور گفت: برای جایگزینی واردات ۵ میلیون دلاری تخم ماهی قزل آلا، طرح ۵ ساله این اتحادیه برای جایگزینی تولید داخلی به جای وارداتی به سازمان شیلات رفت.وی افزود: سابقه نشان داده است که هر موقع واردات تخ ماهی قزل آلا یا حتی ارز دولتی آن قطع میشود قاچاق این محصول از کشورهای عراق، ارمنستان و ترکیه به صورت کولبری اتفاق میافتاد که امکان ردیابی آن نیز وجود ندارد که در نهایت منجر به آلودگی مزارع کشور به ویروس می‌شود.
رئیس اتحادیه تعاونی‌های کشاورزی ماهیان سردآبی کشور گفت:

تخم قزل‌آلای آلوده وارداتی از کشورهای ترکیه و آذربایجان، دارای گواهی سلامت جعلی آمریکا و کشورهای معتبر بود!

رئیس اتحادیه تعاونی‌های کشاورزی ماهیان سردآبی کشور گفت: برای جایگزینی واردات ۵ میلیون دلاری تخم ماهی قزل آلا، طرح ۵ ساله این اتحادیه برای جایگزینی تولید داخلی به جای وارداتی به سازمان شیلات رفت.
1400 تن میگو در 53 روز صید شد؛

ممنوعیت صید میگو در آبهای بوشهر

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات استان بوشهر گفت: برای جلوگیری از وارد شدن خسارت به ذخایر آبزیان، پس از ۵۳ روز تلاش صیادی در آب‌های خلیج‌فارس استان بوشهر صید میگو ممنوع شد. معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات استان بوشهر افزود: در مدت صید این آبزی برای افزون بر ۵۰۰ شناور لنج و قایق مجوز صید صادر شد و صیادان استان بوشهر میگوی صید شده خود را از طریق ۲۵ بندر صیادی و مرکز تخلیه صید آبزیان، وارد بازار کردند.
معاون سازمان شیلات:

۵۸۰ میلیون دلار ارزش تجاری قزل آلای ایران

معاون سازمان شیلات ایران با بیان اینکه ۱۷۰ هزار تن قزل آلا به ارزش تجاری ۵۸۰ میلیون دلار در کشور تولید می شود، گفت: ۱۱ شرکت در واردات تخم چشم زده فعال هستند.
محمد مختاریانی عنوان کرد؛

قیمت تن ماهی کاهش می‌یابد

عضو هیأت مدیره سندیکای صنایع کنسرو ایران گفت: پیش بینی می شود با کاهش قیمت دلار و شروع فصل صید، قیمت ماهی تن کاهش یابد و در نتیجه شاهد پایین آمدن قیمت کنسرو تن ماهی در بازار خواهیم بود. محمد مختاریانی، عضو هیأت مدیره سندیکای صنایع کنسرو ایران اظهار کرد: بسیاری از خانواده ها کنسرو تن ماهی را به عنوان یک وعده غذایی به دلیل داشتن امگا و نداشتن هیچ گونه مواد افزودنی در سبد غذایی خود استفاده می کردند اما با بالا رفتن قیمت مجبور به حذف آن شدند.
جوابیه سازمان شیلات؛

قطع واردات تخم قزل آلا به معنی مصرف تولید داخل با هر کیفیتی است

سازمان شیلات ایران در واکنش به درخواست اتحادیه سراسری شرکت‌های تعاونی تکثیر و پرورش ماهیان سردآبی اعلام کرد که این اتحادیه قصد دارد با قطع واردات تخم چشم زده قزل آلا مصرف کنندگان را به استفاده از تولیدات داخلی با هر کیفیتی اجبار کند. واردات تخم چشم زده به کشور در حال حاضر به دلیل آنکه مراکز تکثیر کشور در تمام طول سال قادر به تولید نیستند و همچنین به دلیل ترجیح پرورش دهندگان ماهی به استفاده از تخم خارجی انجام می شود و این واردات بنا به تقاضای هر یک از مزرعه داران و نه به منظور اصلاح نژاد ماهی قزل الا بلکه به منظور تولید بچه ماهی و پرورش ماهی پرواری صورت می گیرد.
تولید محصولات غذایی آبزی؛

همکاری فائو و ایران برای بهبود منابع ژنتیک آبزی‌پروری و قزل‌آلای رنگین‌کمان

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در تازه‌ترین گزارش سالانه خود درباره «وضعیت جهانی منابع ژنتیک آبزی» از تأثیرات مثبت کاربرد فناوری‌ها و تکنیک‌های بهبود ژنتیک در آبزی‌پروری و افزایش تولید محصولات غذایی آبزی و ماهیان خبر داد.
بازار محصولات دریایی؛

چین به جای عربستان از ایران میگو وارد می‌کند

دولت چین روز سه شنبه واردات میگو از عربستان را ممنوع اعلام و همزمان به ۴۰ صادر کننده ایرانی مجوز دسترسی به بازار داخلی چین را اعطا کرد. بر اساس آمار گمرک چین، پکن در شش ماه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی ۲۳ هزار تن به ارزش 145 میلیون دلار میگو از عربستان وارد کرده است. پیش از این، گروه ملی آبزی پروری عربستان (NAQUA)، تنها شرکت سعودی مجاز صادرات میگو به چین بود.مدیر اجرایی گروه ملی آبزی پروری عربستان با انتشار این خبر تا کنون از ارائه جزئیات این ممنوعیت اظهار نظری نداشته است.
رئیس سازمان شیلات ایران مطرح کرد:

توقف ١۶ فروند شناور متخلف صید فانوس ماهیان

نبی الله خون میرزایی رئیس سازمان شیلات ایران گفت: در حال حاضر ١۶ شناور متخلف صید فانوس ماهیان در آب‌های جنوب کشور متوقف و طبق ضوابط در ثبت پرچم آن‌ها بازنگری و مجوز آن‌ها لغو شده است.
استاندار چهارمحال و بختیاری ؛

خط توسعه تولید خوراک میگو در چهارمحال وبختیاری افتتاح شد

خط توسعه تولید خوراک میگو در چهارمحال و بختیاری روز پنجشنبه و در آستانه هفته دولت توسط محمد باقر نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه در قطب صنعتی شهرکرد افتتاح شد.
مدیر کل شیلات استان اردبیل خبر داد:

ورود خاویار تقلبی جمهوری آذربایجان با خاصیت ژلاتینی به بازار اردبیل

مدیر کل شیلات استان اردبیل از ورود خاویار تقلبی به بازار با خاصیت ژلاتینی خبر داد و افزود: این خاویارهای تقلبی که از جمهوری آذربایجان وارد بازار استان اردبیل شده فاقد خاصیت خاویار است و به شکل غیراستاندارد در برخی مغازه‌ها عرضه می‌شود که قطعا درصدد جمع‌آوری این محصول از بازار هستیم.
مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر:

خرچنگ و سفره ماهی‌های بوشهر صادر می‌شوند

مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر گفت: خرچنگ تازه به میزان ۶۶۰۰ کیلو، سفره‌ماهی منجمد به میزان ۳۰۴ تن، خرچنگ دریایی آب‌های شور منجمد به میزان تقریبی ۳۵ تن، لابستر تازه به میزان ۳۹۰۰ کیلو از محصولات صادراتی استان بوشهر در حوزه آبزیان بوده است.
پرورش تیلاپیا آری یا نه؟

پرورش تیلاپیا فقط در قرنطینه

عضو هیئت‌علمی پژوهشکده علوم محیطی دانشگاه شهید بهشتی درباره پرورش ماهی تیلاپیا در ایران و مضرات آن اظهار داشت: بارها به دولت‌های مختلف هشدار داده‌ایم که تیلاپیا یک گونه ماهی مهاجم است و می‌تواند در مدت کوتاهی بسیاری از محیط‌های آبی قابل‌زیست را کاملاً به اشغال خود درآورد و باعث نابودی بسیاری از گونه‌های آبزی و تنوع‌زیستی رودخانه‌ها و تالاب‌های کشور شود؛ اما شاهدیم که پرورش این ماهی در بافق یزد انجام می‌شود.
ماهیان خاویاری ؛

خاویار ایران به لحاظ مزه و طعم، رتبه اول جهان را دارد

طرح افزایش بازماندگی بچه ماهیان خاویاری، در نشستی مشترک با حضور مسئولان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی و موسسه تحقیقات بین المللی تاسماهیان دریای خزر بررسی شد.
صید ماهی با شوک الکتریکی ؛

فیلمی از صید بی‌رحمانه ماهی در کنتاکی امریکا

صیادان امریکایی با اتصال جریان برق به آب از طریق قایق‌های شوک‌دهنده، باعث بیهوشی موقت ماهی‌ها می‌شوند و آن‌ها را صید می‌کنند.
وجود رقبای جدید برای خاویار ایران؛

دلایل کاهش ماهیان خاویاری خزر

صید غیرمجاز، آلودگی رودخانه‌ها و کاهش ورودی آب‌های بالا دست، ماهیان خاویاری را با خطر جدی مواجه کرد و ایران به سمت استحصال خاویار از ماهیان پرورشی روی آورده است،‌راه طولانی در این مسیر دارد اما به واسطه گذشته درخشانش می‌تواند ظهوری موثر داشته باشد
رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور ؛

ایران به صادرکننده تخم چشم زده ماهی قزل‌آلا تبدیل می‌شود

رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور پیش بینی کرد: با به بار نشستن تولید طرح تولید انبوه ماهی قزل آلای رنگین کمان عاری از عوامل بیماری خاص، ایران از واردات تخم چشم زده ماهی قزل آلا بی نیاز شده و تبدیل به صادر کننده می‌شود.
شیلات خوزستان؛

صید ماهی حلوا سفید در آبهای خوزستان و بوشهر آزاد شد

در پی اعلام آزاد شدن صید ماهی حلوا سفید ، شیلات خوزستان از صیادان بنادر صیادی استان خواست با مراجعه به دفاتر شیلات در شهرستان ها ، برای گرفتن مجوز صید این نوع ماهی اقدام کنند.
نفس‌های آخر ماهیان خاویاری؛

باوجود ممنوعیت صید ماهیان خاویاری، جمعیت این ماهی رو به کاهش است

یک دکترای اکولوژی و کارشناس ماهیان خاویاری علت ممنوعیت صید این ماهی را کاهش شدید جمعیت این گونه عنوان کرد و گفت: زیستگاه‌های تولیدمثل این گونه، مانند رودخانه‌ها از بین رفته است. دلایل دیگر این کاهش جمعیت ساخت سدها، توسعه کشاورزی و آلودگی آب‌هاست که باعث شده این ماهی مکانی برای تخم‌ریزی نداشته باشد. زیستگاه این ماهی‌ دریاست، ولی برای تولیدمثل به رودخانه‌ها مهاجرت می‌کند که متأسفانه تعدادی از رودخانه‌ها خشک شده‌اند و در رودخانه‌هایی هم که آب وجود دارد، ماهیان با خطر صید مواجه هستند.
صفحه  از ۱۹
نظرسنجی
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها