دنیای فناوری‌های نوین:

علمی اندیشیدن؛ راهکار چالش تراریخته‌ها

امروز دنیای فناوری‌های نوین و گردش سریع اطلاعات و اختراعات بشر است و در این عصر می‌طلبد که با استفاده از اصل دوراندیشی، خردمندانه از ظرفیت‌های علمی ایجاد شده بیشترین بهره را ببریم.
گفتگو با رئیس سابق پژوهشکده اسانس‌های طبیعی دانشگاه کاشان؛

باید روی محصولات کشاورزی «کم آب‌بر» سرمایه گذاری کنیم

این مدرنیزه شدن ما در سال‌های اخیر که محصولات نوین را مصرف می‌کنیم، باعث شده در کشور ما -علی رغم آن سابقه قبلی- خیلی مایل به مصرف گیاهان نباشند. ولی در بقیه کشور‌های دنیا مخصوصا کشور‌های اروپایی، آمریکا و استرالیا اصلا مانند وضعیت ما نیست که بیشترین اعتقاد را به داروهای شیمیایی داشته باشند!

وزیر جهاد کشاورزی خبر داد:اختصاص ۱.۵ میلیارد دلار برای توسعه کارگاه های روستایی کشور

وزیر جهاد کشاورزی از اختصاص ۱.۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای توسعه کارگاه های خرد روستایی در کشور خبر داد.
در دومین همایش ملی مدرسه طبیعت مطرح شد؛

انتقاد از سیاسی کاری برخی سمن‌ها/اختصاص زمین به موسسان مدارس طبیعت

مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اختصاص یک تا ۱۰ هکتاری زمین به موسسان مدارس طبیعت، اظهار کرد: در چشم انداز ۱۰ ساله، این مدارس می‌توانند بازار کار ۲۰۰ هزار نفری برای فارغ التحصیلان حوزه محیط زیست و بستر توسعه اقتصاد کشور را ایجاد کنند.
دربخشنامه معاون اجرایی رئیس جمهور مطرح شد؛

ابلاغ بخشنامه جدید واردات گندم با ارز مبادله‌ای به ۳ وزیر

معاون اجرایی رئیس جمهور بخشنامه جدید واردات گندم با ارز مبادله‌ای را به ۳ وزیر اطلاعات، جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت ابلاغ کرد.
در آذربایجان غربی؛

مرکز ضدعفونی محصولات کشاورزی راه اندازی شد

نخستین مرکز بزرگ ضدعفونی محصولات کشاورزی کشور در آذربایجان‌غربی راه‌اندازی شد.
رئیس اداره هواشناسی کشاورزی کشور:

پیشگیری از خسارت 422 میلیارد تومانی بخش کشاورزی با پیش‌بینی به‌موقع هوا

یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیر‌گذار در رشد محصولات کشاورزی، آب و هوا و شرایط اقلیمی است و این شرایط برای کشاورزی در کشوری مانند ایران که گاه اختلاف دمای سردترین و گرمترین نقطه آن به بیش از 50 درجه سانتیگراد می‌رسد می‌تواند ایده آل باشد، اما اوضاع همیشه بر وفق مراد نیست و کشاورزان در گوشه‌ای از کشور با افت ناگهانی یا افزایش یکباره دما مواجه می‌شوند که می‌تواند حتی دسترنج یکساله آنان را به مخاطره اندازد.
معاون فناوری پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری؛

ضرورت اجرای قانون تراریخته

معاون فناوری پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با بیان اینکه تصویب مجدد قانون واردات، تولید کشت محصولات تراریخته غیر منطقی است، گفت: البته که همین مصوبه در حال حاضر اجرایی نمی شود.
شرایط بانکی برای پرداخت وام و ضامن روستاییان بازنگری می شود؛

تعاونی‌های روستایی برای سرمایه‌گذاری در صنایع تبدیلی و تکمیلی بودجه می‌گیرند

در ابتدای ماه جاری (یکم آذرماه) حسن روحانی، رئیس جمهوری، لایحه اعطای تسهیلات از محل منابع صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال در روستاها با اولویت مناطق کمتر توسعه‌یافته، عشایری و مرزی را با قید دوفوریت به مجلس فرستاد.
دکتر حمیدرضا جلایی‌پور؛

دولت با دست و دلبازی قیمت تضمینی را تعیین کند

دکتر جلایی‌پور عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، معتقد است بعد از ساماندهی توسعه روستایی می‌توانیم به نبردهای بیرونی‌ای بپردازیم که کم نیستند. معتقد است باید به سختی کار کنیم آن هم کاری که دارای پشتوانه مبتنی بر برنامه‌ریزی است. یک عیب اساسی ایرانیان را عملکرد ضعیف در استمرار پروژه می‌داند. جامعه موقتی را به همه حوزه‌ها تسری می‌دهد و معتقد است....
"بررسی لایحه خاک" ؛

تصویب لایحه خاک مقدمه آمایش سرزمین

در بخش نخست میزگرد "بررسی لایحه خاک" ابتدا تلاش شد به یک وفاق کلی در ترسیم آن چه بحران خاک نامیده می‌شود در چارچوب توصیف شرایط و ارائه آمارهای راهبردی و استراتژیک از سوی اندیشمندان محترم حاضر در میزگرد دست یابیم. ۲۸۰ میلیارد دلار خسارت ناشی از فرسایش خاک طی پنج سال، اضمحلال عمق استراتژیک خاک را در ایران به نمایش می‌گذارد. عوامل اساسی ایجاد چنین شرایطی و توانمندی‌های بسیج‌کننده در مهار چنین شرایطی نیز مورد بررسی واقع شد...
آب در برنامه ششم توسعه؛

کلیشه هایی که روی کاغذ می ماند!

کلیات لایحه برنامه ششم توسعه (۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰)، در مجلس تصویب شده و جزئیات آن در حال بررسی است. بخش هشتم این لایحه، به برنامه‌ها و الزامات دولت در زمینه آب اختصاص دارد که شامل سه ماده (مواد ٤٥، ٤٦ و ٤٧) و ١٨ بند است.
رئیس امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین؛

۸۰۰ هزار هکتار عکس هوایی از اراضی کشاورزی قزوین تهیه شده است

رئیس امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت : در اجرای طرح کاداستر؛ تاکنون ۸۰۰ هزار هکتار عکس هوایی از اراضی کشاورزی استان تهیه شده است.
کشاورزی و توسعه روستایی در لایحه برنامه ششم:

آمایش سرزمین، زنجیره تولید و توازن منطقه ای در لایحه برنامه ششم

رییس کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، حميدرضا حاجي بابايي لایحه برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی جمهوری اسلامی ایران (۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰) را پس از بررسی و تصویب در کمیسیون، در ۱۴۴ ماده و ۱۷ جدول، به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد. مواد ۳۱ و ۳۲ به توسعه روستایی و توازن منطقه ای و از ماده ۴۱ تا ماده ۴۴ این لایحه به بخش کشاورزی اختصاص دارد.
معاون وزیر جهادکشاورزی:

100 درصد بودجه تحقیقات کشاورزی امسال محقق شد

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: باوجود تنگناهای مالی دولت، امسال برای نخستین بار 100 درصد بودجه تحقیقات کشاورزی محقق شد.
حجتی عنوان کرد؛

کشت برنج جز در گیلان و مازندران به صلاح نیست

وزیرجهاد کشاورزی با بیان اینکه پیش بینی‌های لازم برای تامین پرتقال شب عید انجام شده است، گفت: هیچ نگرانی در این زمینه وجود ندارد.
رئیس اتاق بازرگانی ایران و برزیل خبرداد؛

محصولات کشاورزی فرا سرزمینی هم خرید تضمینی می‌شوند

رئیس اتاق بازرگانی ایران و برزیل با اشاره به اینکه کشت فراسرزمینی به تصویب هیئت وزیران رسیده گفت: بر این اساس کشاورزان فرا سرزمینی به رسمیت شناخته شده و محصولات آنها خرید تضمینی می‌شود، اما به دلیل نوشته نشدن آیین نامه اجرایی مشکل بازار رسانی دارند.
تحول در سومین جامعه رسمی:

تحول در جامعه عشایری ؛ پایه ای برای تحقق اقتصاد مقاومتی

جامعه عشایری پس از جامعه شهری و روستایی، سومین جامعه رسمی کشور است که با توسعه شهرنشینی و افزایش جمعیت شهرها، ظرفیت جامعه روستایی و عشایری کمرنگ شد.

افزایش ۴۰ درصدی ضریب خودکفایی گندم بیشتر از پیش‌بینی‌ها و نیاز کشور

مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح گندم اظهار کرد: امسال با تولید بیش از ۱۴.۵ میلیون تن گندم ضریب خودکفایی این محصول استراتژیک به ۱۰۲ درصد رسید که بیش از ۲۰ درصد بیشتر از پیش‌بینی‌ها و همچنین بیش از نیاز کشور بود، چرا که یکسال زودتر از برآوردها به خودکفایی این محصول رسیدیم.
ارتباط واردات با گسترش قاچاق؛

محدودیت واردات، قاچاق میوه های خارجی را به همراه دارد؟

کارشناسان صدور احکام محدودیت مجوز در واردات میوه های گرمسیری را به نفع تولیدات کشاورزی دانسته و آن را غیرمرتبط با قاچاق میوه های خارجی می دانند.
صفحه  از ۴
نظرسنجی
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها