سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
وزارت صنعت؛

فعلا چاره‌ای جز واردات برنج نداریم

مدیر کل تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با توجه به کسری برنج در کشور، گزینه ای برای ممنوعیت واردات آن نداریم زیرا در غیر این صورت قیمت هرکیلوگرم برنج خارجی در بازار به ۱۱ هزار تومان و برنج ایرانی به ۲۰ هزار تومان می رسد.
سستی بخش کشاورزی؛

محصولات کشاورزی اوکراین در صحنه تجارت

ایران و اوکراین علاقمند به تعمیق همکاری های دوجانبه در بخش کشاورزی و به ویژه افزایش تجارت غلات، روغن نباتی، ذرت، جو و سویا برای تامین نیازهای داخلی ایران هستند.
رییس انجمن ژنتیک ایران گفت:

80 درصد سبد غذایی وارداتی به کشور تراریخته است

رییس انجمن ژنتیک ایران گفت: 55 درصد سبد غذایی کشور از واردات تامین می شود که از این میزان 80 درصد آنها تراریخته است.وی تاکید کرد: در واقع باید گفت که امروزه فناوری زیستی نیاز مبرم برای ماست؛ اگر محصولی مقاوم به شوری تولید می شود در واقع کمکی به سبد غذایی کشور است، بنابراین باید مخالفت ها و موافقت ها منطقی و با دلیل باشد.
رئیس کارگروه ایمنی زیستی سازمان حفاظت محیط زیست؛

80درصد سبد کالایی کشور از محصولات تراریخته است

رئیس کارگروه ایمنی زیستی سازمان حفاظت محیط زیست استفاده از تکنولوژی و مهندسی ژنتیک را در شرایط حاضر ضرروی دانست و اظهار داشت: ۵۵ درصد سبد کالایی ما از طریق واردات تامین می‌شود که ۸۰ درصد آن تراریخته هستند.
خرید تضمینی گندم؛

تهدید امنیت غذایی با نرخ غیرمنطقی

شورای اقتصاد نرخ خرید تضمینی گندم برای سال زراعی (۹۸-۹۷) را کیلویی 1470 تومان تعیین کرد که این رقم نسبت به سال زراعی گذشته 13.07 درصد رشد داشته است.با توجه به نرخ تورم امسال، قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی (۹۸-۹۷) باید حدود 1800 تومان تعیین می‌شد. در همین راستا، ملک‌زاده، رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور نرخ پیشنهادی خرید تضمینی گندم در سال زراعی ۹۸-۹۷ را 1800 تومان اعلام کرد و گفت: «استمرار تولید بهینه این کالای اساسی به تعیین به‌موقع قیمت در شهریورماه و تناسب آن با نرخ تورم نیاز دارد».
شیرخشک وارد می شود؛

ممنوعیت واردات شیر خشک نوزاد لغو شد + سند

در جلسه‌ای با حضور وزرای دولتی اما بدون حضور وزیر جهاد کشاورزی، اعمال ممنوعیتی که جهادکشاورزی برای واردات شیر خشک نوزاد ایجاد کرده بود، به دلیل جلوگیری از کمبود در بازار برداشته شد.
معاون سابق وزیر جهاد کشاورزی:

نگرانی درباره محصولات تراریخته

معاون سابق وزیر جهاد کشاورزی دو نگرانی عمده درباره مصرف محصولات تراریخته یعنی تهدید سلامتی انسان و تخریب محیط زیست مطرح کرد و گفت: قوانین و پروتکل‌های زیادی برای جلوگیری از اثرات منفی این محصولات تصویب شده است، اما به ضمانت‌ اجرایی آنها اشاره نکرد.
محصولات تراریخته ؛

دفاع تمام قد کلانتری از محصولات تراریخته به رغم همه تردیدها

رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست به رغم همه تردیدهایی که درباره محصولات تراریخته وجود دارد، برای چندمین بار از تولید این محصولات دفاع کرد. وی درباره محصولات تراریخته گفت: محصولات تراریخته در واقع از یک ژن وحشی ایجاد نمی‌شود، بلکه تراریخته از یک ژن شناخته شده است؛ یعنی ژنی که دیگر وحشی تلقی نمی‌شود.
زندگی مردم در خطر است؛

تهدید امنیت غذایی با نرخ غیرمنطقی برای خرید تضمینی گندم

شورای اقتصاد نرخ خرید تضمینی گندم برای سال زراعی (۹۸-۹۷) را کیلویی 1470 تومان تعیین کرد که این رقم نسبت به سال زراعی گذشته 13.07 درصد رشد داشته است. در حلی که دولت موظف است، نرخ خرید گندم را حداقل متناسب با نرخ تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی اعلام کند، اما دولت در سال‌های اخیر، این قانون را رعایت نکرده و روند افزایش قیمت خرید تضمینی گندم در سال‌های 94 تا 97 مطابق با تورم سالانه نبوده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

فعلا برنامه‌ای برای تولید محصولات تراریخته در داخل کشور وجود ندارد

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: سخت‌گیرانه‌ترین پروتکل‌ها را در تولید و واردات محصولات تراریخته در وزارت جهاد کشاورزی به کار می‌گیریم و در داخل هم هنوز برنامه تولید وجود ندارد.
مشاور کمیسیون کشاورزی اتحادیه اروپا؛

مصرف هرگونه هورمون برای افزایش رشد مرغ و ماهی در اروپا ممنوع است

مشاور کمیسیون کشاورزی اتحادیه اروپا با بیان اینکه استفاده از هورمون برای رشد مرغ و ماهی در اتحادیه اروپا ممنوع است، گفت: مصرف‌کنندگان اروپایی اصلا به سراغ محصولات تراریخته نمی‌روند بنابراین فروشگاه‌ها هم علاقه‌ای به این محصولات نشان نمی‌دهند.
تراریخته خوب یا بد؟

تولید محصولات شبه تراریخته با فن‌آوری‌«کریسپر» و «تلنز»

فناوری نوین مهندسی ژنتیک بنام‌های «کریسپر» و «تلنز» محصولات کشاورزی به بازار عرضه می‌کند که در حقیقت همان تراریخته هستند اما روش‌های آنها فرق می‌کند، مردم جهان نگرانی‌ هستند و به سلامت اینگونه محصولات دستکاری شده اطمینان ندارند.
اصلاح ژنتیکی محصولات غذایی ؛

تولید محصولات شبه تراریخته با فن‌آوری‌«کریسپر» و «تلنز»/مردم نگران هستند

فناوری نوین مهندسی ژنتیک بنام‌های «کریسپر» و «تلنز» محصولات کشاورزی به بازار عرضه می‌کند که در حقیقت همان تراریخته هستند اما روش‌های آنها فرق می‌کند، مردم جهان نگرانی‌ هستند و به سلامت اینگونه محصولات دستکاری شده اطمینان ندارند.
ذرت در صدر واردات کالاهای اساسی؛

افزایش ۲۲ درصدی واردات دانه روغنی

طی هفت ماهه سال‌جاری 10 میلیون و 450 هزار تن کالای اساسی به ارزش 5 میلیارد و 343 میلیون دلار وارد کشور شده است. ذرت، برنج، دانه‌های روغنی، دارو، روغن‌های خوراکی، گوشت قرمز، کنجاله سویا، جو، کود، قند و شکر و گندم ازجمله کالاهای اساسی هستند که طی هفت ماهه سال‌جاری وارد کشور شده‌اند
یادداشت حسین ناصری؛

در ستایش صرفه‌جویی

اگر مبنای همه سیاست‌گذاری‌های اجتماعی- اقتصادی دستیابی به توسعه پایدار در نظر گرفته شود، روشن است که رضایت از زندگی، مؤلفه بسیار مهمی محسوب خواهد شد؛ ضمن اینکه به تعبیر برخی از اندیشمندان، هدف غایی توسعه پایدار «با دیدگاه‌های تنگی که توسعه را با عناوین و معیارهایی مانند رشد تولید ملی، افزایش درآمدهای شخصی، صنعتی‌شدن یا پیشرفت‌های فناوری مشخص می‌کنند، در تضاد است» (آمارتیا سن، 1383)؛ بنابراین دستیابی به شاخص‌های توسعه پایدار، بدون مواردی نظیر رضایت از زندگی فقط نابودی منابع طبیعی را به دنبال خواهد داشت. روشن است که رفاه بدون رضایت، به‌ جز تحمیل زندگی سیزیف‌وار به بشر ارمغانی نخواهد داشت.
ویلیام انگدال؛

بذرهای نابودی: جهان اهریمنیِ دستکاری ژنتیک

در واقعیت داستان ارگانیسم های دستکاری ژنتیک شده، داستان تکامل قدرت در دستان نخبگان است که عزم خود را جزم کرده اند تا به هر بهایی که هست کل جهان را زیر نگین خود درآورند.
«فائو» برای ۸ گروه کالایی منتشر کرد؛

چشم‌انداز ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ غذا

«سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد (فائو)» جدیدترین گزارش «چشم‌انداز غذا»ی خود را منتشر کرد. در این گزارش که سالی دو بار منتشر می‌شود وضعیت بازارهای جهانی غذا برای ۸ گروه کالایی مورد بررسی قرار گرفته است. وضعیت بازارهای غذای هریک از کشورها نیز از دیگر آمار ارائه شده در این گزارش است که بخشی از آن مربوط به ایران است. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، به نقل از «فائو»، وضعیت بازارهای غذای جهان و ایران (جدول) به شرح زیر است.
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه یک کشور :

یک میلیون و یکصدهزار تن برنج ذخیره سازی شده است

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه یک کشور از ذخیره سازی بیش از یک میلیون و یکصد هزار تن برنج در انبارها و سیلوهای زیر پوشش این شرکت خبر داد
مخاطرات محصولات تراریخت؛

اظهارنظر جدید ابتکار در خصوص «تراریخت»

معصومه ابتکار درخصوص مخاطرات محصولات تراریخت به اظهار نظر پرداخت .وی به عنوان پرسابقه‌ترین مسئول سازمان حفاظت محیط زیست در دوران ۴۰ ساله‌ی انقلاب، همواره مخالفتهای جدی با رهاسازی و تجارت محصولات دستورزی‌شده‌ی ژنتیک (تراریخت) داشته است؛ چنانکه کارشناسان در ممنوعیت تولید بی‌محابا و آزادانه‌ی این محصولات، سهم قابل توجهی را متوجه روشنگریهای سازمان متبوع او طی سه دهه‌ی گذشته می‌دانند.
وزیر جهاد کشاورزی:

التهابات بازار مرغ سیاه‌بازی است

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که براساس سرمایه گذاری صورت گرفته و هزینه های مرغداری ها باید قیمت هر کیلوگرم مرغ نهایتا ۱۰ هزار تومان باشد گفت:‌ برخی از التهابات در بازار مرغ ناشی از سیاه بازی است.
صفحه  از ۲۱
نظرسنجی
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها