سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
عضو هیئت مدیره انجمن علمی غذا و تغذیه:

سیاست‌گذاری غذایی کشور متولی واحد ندارد

امنیت غذایی و امنیت ملی دو روی یک سکه هستند چون با داشتن امنیت غذایی است که می‌شود یک جامعه سالم داشت که بتواند مردمش خوب فکر کنند، خلاقیت و نوآوری داشته باشند، روی پای خودشان بایستند و در مقابل تهدیدات خارجی نرم و سخت ایستادگی کنند.
حجتی به مردم پاسخ دهد؛

جلسات یواشکی درباره «تراریخت»

تجارت تراریخت در دنیا شکست خورد؛ صدای شکستن استخوانهایش به عموم مردم ایران هم رسید، اما شنیده شد مسئولان وزارت جهادکشاورزی شنبه‌ آتی برای«یک‌سره» کردن پنبه تراریخت ــ‌ به یک سمت خاص ــ جلسه دارند. جادارد جناب وزیر به برخی پرسشهای افکارعمومی پاسخ دهد.
در گفتگو با مهندس حاجت پور؛

بررسی مشکلات توسعه تراریخته و فناوری های نوین

برخی معتقدند مهندسی ژنتیک در ایران مظلوم واقع شده است تا جایی که بر خلاف سیاست‌های نظام و مقام معظم رهبری و فتاوای کلیه مراجع تقلید عظام، برخی مدعیان خودشیفته آن را "حرام" اعلام کرده‌اند.
سیل، سرمازدگی و هجوم ملخ ؛

آیا امنیت غذایی کشور به خطر می‌افتد؟

یکی از شاخص‌های توسعه پایدار، دستیابی به امنیت غذایی برای همگان، یعنی پایان دادن به گرسنگی و تامین غذاست که سازمان‌های بین‌المللی، توصیه‌ها و کشورهای جهان برنامه‌های متنوعی برای دستیابی به این هدف دارند.
روایت دروغین آمریکا از دور اخیر تحریم‌ها؛

هدف گیری امنیت غذایی کشور و معیشت مردم، دستور کار اصلی دولت آمریکاست

خروج آمریکا از برجام؛ آزادی و تحرک بیشتری برای اعمال تحریم های گسترده تر و کشاندن این تحریم ها به حوزه غذا و دارو به این کشور داده است، در یادداشت پیش رو دکتر حسین شیرزاد به بررسی اثر این تحریم ها بر امنیت غذایی کشور پرداخته است.
عبدالحسين طوطيايي/ پژوهشگر کشاورزي:

خوداتکايي در روغن براي حکمراني غذايي

با وجود نقش پررنگ بخش کشاورزي در چرخه اقتصادي سال‌هاي اخير، وابستگي بيش از 90 درصدي به واردات روغن (روغن خام و دانه‌هاي روغني) از مهم‌ترين چالش‌هاي پيش رو در تحقق راهبرد حکمراني غذايي به شمار مي‌آيد. لحاظ عوامل به جز تحریم‌ها از قبيل تغييرات اقليمي، افزايش مصرف و کاهش منابع توليد، ضرورت دستيابي به حکمراني غذايي را براي کشورمان ضروري مي‌کند؛ بنابراين تدارک برنامه‌اي همه‌جانبه براي کاستن از اين وابستگي کلان را بايد از نخستین فوريت‌ها در بخش کشاورزي تلقي كرد.
محصولات اصلاح شده یا تراریخته ؟

کدام محصولات در ایران تراریخته هستند؟

این روزها بحث بازار محصولات تراریخته در میان مردم بسیار داغ است و همه نگران از سلامت اینگونه محصولات هستند.در این رابطه پروفسور علی کرمی ویدئویی منتشر نموده و در آن به انواع محصولات تراریخته اشاره نموده اند.حتی به موضوع پنبه تراریخته اشاره می نمایند که بسیار جالب توجه است .ایشان گفتند که بهتر است از طریق سایت انجمن های ارگانیک از فروش اینگونه محصولات در محل زندگی خود آگاه شویم .محصولات ارگانیک گران هستند اما سلامتی ما ارزشمند است و مستحق هزینه برای سلامت خود هستیم .
خوردن حشرات ؛

خوردن ملخ: خوب، بد، زشت

از نظر بهداشتی تا زمانی که سمپاشی نشده باشد، خوردن ملخ اشکالی ندارد. خوردن ملخ از نظر شرعی هم اشکالی ندارد. ولی همچنان خیلی‌ها خوردن ملخ را کار زشتی می‌دانند.
بسته‌بندی مواد غذایی ؛

سرو پیتزا در کاغذهای ۳ بار بازیافت‌شده!

پک‌ها و بسته‌بندی‌های پشت‌طوسی پیتزا، ساندویچ و شیرینی، کاغذهای سه بار بازیافت‌شده‌ای هستند که اغلب استاندارد مؤسسه استاندارد و وزارت بهداشت را نیز ندارند و حامل انواع آلودگی‌ها و بیماری‌ها هستند؛ کاغذهایی که در شرایط کاملاً غیر بهداشتی با آلایندگی‌هایی مثل مواد چاپی و… در کارخانه بازیافت خرد می‌شوند و شکل مقوایی سالم به خود می‌گیرند اما در واقع محصولی با انواع باکتری‌های بیماری‌زا و مضر برای سلامت انسان هستند که در چرخه تولید و تحویل مواد غذایی و گاه در بسته‌بندی داروها، کالای سفارشی ما را با خود حمل می‌کنند.
دکتر مطهره محسن پور/ عضو هیئت علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی:

چرا کشورهای قوی در کشاورزی به سمت تولید تراریخته می‌روند؟

ما در ایران و سایر کشورهای جهان شاهد مصرف بیش از اندازه آب هستیم و حتی آمارهای رسمی نیز نشان می‌دهد با توجه خشکسالی موجود، به طور قطع در آینده با کمبود بیشتر در رابطه با زمین‌های کشاورزی مواجه خواهیم شد.
مشکلات تولیدکنندگان محصولات ارگانیک ؛

سهم ناچیز بازار از محصولات ارگانیک

تولید محصولات ارگانیک به‌عنوان یکی از راهبردهای افزایش ارزش‌افزوده غیرنفتی همواره در کشورهای مختلف دنبال می‌شود که در ایران با توجه به حجم بالای تولیدات به‌ویژه در بخش کشاورزی، می‌توان از این فرصت برای حضور در بازارهای جهانی به‌خوبی بهره برد.
وزیر جهاد کشاورزی:

سالانه ۸۰ میلیارد دلار غذا در ایران تولید می‌شود

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ۸۵ درصد نیاز غذایی کشور در داخل تامین می شود، اعلام کرد: در ایران سالانه ۸۰ میلیارد دلار غذا تولید می‌شود که ۷۵ میلیارد دلار آن به مصرف داخلی می رسد.
حذف گوشت از سبد غذایی؛

سرانجام قیمت گوشت قرمز پس از حذف ارز دولتی چه خواهد شد؟

دولت اعلام کرده است که به علت ایجاد رانت، ارز دولتی به واردات گوشت قرمز اختصاص نمی‌دهد و قیمت گوشت قرمز با ارز نیما محاسبه و وارد می‌شود.
«یورومانیتور» بررسی کرد‌؛

تغییرات صنعت غذا تا ۲۰۳۰

چشم‌انداز صنعت غذا در جهان در سال ۲۰۳۰ چگونه است؟ یورومانیتور پیش‌بینی کرده با توجه به برآورد رشد جمعیت و تولید ناخالص داخلی جهان تا سال ۲۰۳۰، همچنین گرایش بیشتر افراد به سبک زندگی غربی و روش زندگی راحت، انتظار می‌رود تقاضا برای مواد غذایی بسته‌بندی شده بیشتر شود.
جلوگیری ازبیماریهای همه گیر درشرایط بحرانی؛

نحوه تهیه آب آشامیدنی سالم درشرایط بحرانی

در عکس زیر اطلاعاتی راجع به نحوه تهیه آب آشامیدنی سالم و جلوگیری ازبیماریهای همه گیر درشرایط بحرانی ارائه شده است .
معاون وزیر بهداشت ؛

وزارت بهداشت به محصولات تراریخته اجازه تولید نمی‌دهد

معاون وزیر بهداشت گفت:هر اقدامی که منجر به تغییر بافت و ژنتیک محصولات کشاورزی بشود از نظر وزارت بهداشت ممنوع است و این وزارتخانه اجازه نخواهد داد که اینگونه محصولات در کشور تولید یا مصرف شود.سالانه حدود 5.5 میلیارد دلار محصولات تراریخته وارد کشور می‌شود و بدون اینکه برچسب تراریخته روی آن نصب شود به مصرف جامعه انسانی می‌رسد، در این مدت وزارت بهداشت که متولی اصلی سلامت در جامعه است هیچ موضعی را اعلام نکرده بود.
انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی ایران ؛

هشدار، مردم از مصرف قارچ های خودرو و وحشی خودداری کنند

انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی ایران از مردم خواست تا از چیدن و مصرف قارچ های خودرو و وحشی در رویشگاه های طبیعی (جنگل ها، دشت ها و ارتفاعات) و خرید این نوع قارچ ها از دست فروشان و مکان های غیرمعتبر خودداری کنند.
آدرس غلط ندهیم!

دلیل گرانی پیاز از زبان رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز

در حالی که طی روزهای گذشته قیمت پیاز رو به افزایش گذاشته و برخی مسئولان اتحادیه‌های بخش خصوصی، قاچاق این محصول را عامل گرانی آن اعلام کرده‌اند، رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تأکید کرد که صادرات بیش از حد پیاز و بارندگی‌های اخیر عامل اصلی بوده است، نه قاچاق!
محصولات تراریخت؛

آیا میوه‌هایی که اندازه درشت یا ریز دارند، "تراریخت" هستند؟

علی کرمی، استادتمام بیوتکنولوژی به این پرسش که «میوه‌ها و سبزی‌های موجود در بازار، مثل پرتقال تامسون، گوجه، بادنجان، فلفل دلمه‌ای، آناناس، سیر و نظیر اینها که ظاهر عادی ندارند، تراریخته هستند یا خیر؟» پاسخ داد.
پیدا و پنهان طرح شمس؛

آیا طرح "شمس" به اسم محصولات سالم در پی به‌رسمیت‌شناختن "محصولات تراریخته" است

اخیراً طرحی به‌نام "شمس" یا شبکه محصولات سالم از سوی برخی چهره‌های شاخص و مدافع سرسخت "محصولات تراریخته" ارائه شده است؛ چیزی که از شواهد و قرائن فهمیده می‌شود این است که در قالب این طرح قصد دارند تراریخته را به‌جای محصولات سالم به‌خورد مردم بدهند!
صفحه  از ۲۵
نظرسنجی
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها