سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی کردستان؛

کشاورزان کردستانی در انجام کشت پاییزه تعجیل کنند

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: با توجه به پیش بینی های هواشناسی مبنی بر بارش های نرمال اوایل پاییز انتظار می رود کشاورزان با تعجیل در کشت برای بهره مندی از بارش ها به استقبال این فصل بروند
مدیر جهاد کشاورزی رباط کریم؛

90 هکتار از اراضی کشاورزی رباط کریم زیر کشت زعفران رفت

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رباط کریم تصریح کرد: سال گذشته 70 هکتار از اراضی کشاورزی رباط کریم زیرکشت زعفران رفت که از یک ماه آینده عملیات برداشت آن آغاز می شود. زعفران با دارابودن صرفه اقتصادی بالا و ایجاد اشتغال برای کشاورزی بسیار مهم است و زعفران رباط کریم در داخل و خارج از کشور صاحب بازار است.
سخنگوی شورای هماهنگی تشکل های کشاورزی خوزستان:

تعاون روستایی خرمای خوزستانی را به صورت حمایتی خریداری می کند

سخنگوی شورای هماهنگی تشکل های کشاورزی خوزستان از ورود تعاون روستایی استان برای خرید حمایتی محصول خرما از نخلداران خوزستانی خبر داد.
وزارت کشاورزی پاسخ داد؛

تفاوت معناداری بین بذر پاییزه و بهاره چغندرقند نیست

برآورد اولیه نشان می دهد امسال تولید چغندرقند در برخی از مناطق استان خراسان رضوی به ۵۰ درصد کاهش می یابد، اتفاقی که برخی دلیل آن را اشتباه بزرگ تحویل بذر پاییزه به جای بذر بهاره به کشاورزان می دانند. اما، وزارت جهاد کشاورزی ضمن رد این موضوع، معتقد است تفاوت معنا داری بین بذر پاییزه و بهاره نیست و کاهش تولید در این مناطق بیش از هر چیز مربوط به تغییرات آب و هوایی است.
پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی؛

معرفی ۵۹ رقم اصلاح شده به کشاورزان در چهار سال اخیر

از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی؛ ­­رئیس­ موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر با اعلام این مطلب، مجموع ارقام معرفی شده بعد از انقلاب اسلامی تا پایان سال ۹۶ را ۲۲۰ مورد عنوان کرد و افزود: ارقام معرفی شده به کشاورزان در ­چهار سال اخیر معادل ۲۶ درصد ارقام معرفی شده پس از انقلاب اسلامی بوده است
مدیرکل میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی:

فاصله قیمت مغز گردو تا بازار ۴ برابر قیمت واقعی است

مدیرکل دفترمیوه‌های سردسیری وزارت جهاد کشاورزی گفت: با آنکه رتبه سوم تولید گردو در دنیا را داریم اما به دلیل سرمازدگی بهاره آسیب زیادی به گردوی ما خورد؛ اما عامل اصلی افزایش قیمت این محصول در بازار سوداگری و دست به دست چرخیدن محصول است.
رئیس بنیاد توانمندسازی گندم ؛

دولت در تصویب قیمت گندم تورم را هم حساب کند

رئیس بنیاد توانمندسازی گندم گفت: وزارت جهاد کشاورزی با توجه به عقب افتادگی‌های دوساله و تورم موجود اگر قیمت محصولات را ۲۵ درصد افزایش دهد مشکل تولید حل خواهد شد اما در غیر این صورت باید به فکر یک کمیته امداد برای کشاورزان باشیم.رئیس بنیاد توانمند سازی گندم با اشاره به اینکه دولت افزایش نرخ تورم را در افزایش قیمت‌ها لحاظ نمی‌کند، خاطرنشان کرد: عمل نکردن به نرخ تورم به معنی تضعیف بنیه‌ مالی کشاورز است. کشاورزی که تنها برای معیشت کار می‌کند اگر ما تورم را هم بر روی دوش او بگذاریم نابود می‌شود. کشاورزی که توان اقتصادی نداشته باشد تولید را تحت تاثیر قرار می‌دهد و ما در این زمینه سابقه هم داریم.
نشانه های برنج ایرانی با کیفیت؛

چگونه مثل حرفه‌ای ها برنج بخریم؟

این روزها تشخیص برنج خوب سخت است! به دلیل وجود برنج پلاستیکی، قبل از کیفیت برنج، کشف اصالت آن مهم‌تر است. وقتی برای خرید به فروشگاه‌های اینترنتی یا حقیقی سری می‌زنید با گروهی از نشان‌ها و برندهای متنوع تجاری مواجه می‌شوید. آن موقع است که از خودتان می‌پرسید کدام برنج را بخرم؟
راهکارهای نجات بخش کشاورزی؛

گلخانه؛ ناجی بخش کشاورزی ایران

با توجه به ادامه خشکسالی ها، فرسایش بالای خاک و بحران کم آبی در کشور، گسترش واحدهای گلخانه ای در استان های مختلف از جمله راهکارهای موثر نجات بخش کشاورزی برای گذر از این چالش مهم به شمار می رود.
مزایای توسعه کشت توتون؛

یک تیر و چند نشان احیای کشت توتون در مینودشت

احیای کشت توتون در شهرستان مینودشت ازتوابع استان گلستان به اعتقاد کارشناسان می تواند در افزایش درآمد کشاورزان و نیز ایجاد اشتغال برای مردم بویژه نسل جوان این شهرستان بسیار موثر باشد.
گردشگری کشاورزی؛

آشتی با طبیعت در گردشگری کشاورزی

نخستین سایت آگروتوریسم (گردشگری کشاورزی) ایران در حالی در منطقه دماوند تهران راه‌اندازی شده است که بحران آب سراسر ایران را فراگرفته و کارشناسان رونق آگروتوریسم در کشور را در شرایطی که کشاورزی وابسته به آب، رو به قهقراست، جایگزین خوبی برای تأمین معیشت روستاییان با بهره‌گیری از مزارع کشاورزی اعلام کردند.
یادداشت مسیح کشاورز:

نحوه تأمین 3.2 میلیون تن نیاز داخلی برنج

برنج از مهمترین غلات و اقلام غذایی ایرانی‌هاست. به‌همین خاطر دولت توجه ویژه‌ای به تأمین آن از طریق تولید داخل و همین‌طور واردات دارد. به‌طوری که حتی در حال حاضر برای واردات این کالا دلار چهار هزار و 200تومانی تخصیص می‌دهد. اگرچه در این مورد مشکلاتی نظیر تأخیر در تخصیص‌ها نیز به دلیل شرایط خاص کشور ملاحظه می‌شود اما دولت روند خوبی در زمینه تأمین تقاضای داخلی برنج پیش گرفته و در برخی موارد هم با اصلاحاتی می‌توان شرایط را بهتر کرد.
تولید چهار میلیون تن محصولات لبنی؛

وضعیت صنعت و تولید محصولات لبنی

یکی از صنایع مهم و استراتژیک کشور که به صورت مستقیم با سلامت مردم سر و کار دارد، لبنیات است. لبنیات می‌تواند جایگزین خیلی ازغذاها باشد. از این رو اگر در سبد خانوارها لبنیات سهم قابل قبولی داشته باشد عملاً از بسیاری بیماری‌ها پیشگیری شده است. ولی روند تولید و مصرف شیر و لبنیات در ایران برعکس تمام کشورها سیر نزولی به خود گرفته است و معلوم نیست کاهش مصرف چه زمان متوقف می‌شود.
یادداشت عبدالحسین طوطیایی؛

تولید محصولات کشاورزی، دیروز، امروز و فردا

تا اوایل دهه 40 و با وجود 75 درصد از جمعیتی که در روستاها زندگی می‌کردند می‌توانیم ادعا کنیم که کشور ما عمدتاً مبتنی بر اقتصاد کشاورزی و دامداری اداره می‌شد. اما تحولات نظام بهره‌ برداری موسوم به اصلاحات ارضی موجب دگرگونی‌های پرشتابی در مناسبات تولید و ترکیب جامعه بهره برداران شد. به طوری که در خلال بیش از پنج دهه، جمعیت روستانشین اکنون به حدود 25 درصد جمعیت کل کشور رسیده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

مردم از خرید مرکبات نوبرانه خودداری کنند

تقریباً 110 هزار هکتار از اراضی کشاورزی مازندران به باغ‌های مرکبات اختصاص داده شده است. هنوز تا زرد شدن مرکبات در استان زمان زیادی باقی مانده است. در حالی که تابستان آخرین روزهای حضورش را تجربه می‌کند و قرار است تا چند روز دیگر پاییز برگ ریزان چتر حضور خود را بر فراز آسمان کشورمان بگستراند، اما در بازارهای شمال و حتی بسیاری از استان‌های دور شاهد عرضه و فروش میوه‌های سبز رنگ نارنگی و حتی پرتقال هستیم؛ میوه‌هایی که تا زمان قانونی عرضه به بازار فروش که نیمه دوم آبان ماه است باید روی درختان باقی بمانند، اما برخی از باغداران تحت نام «نوبرانه» آنها را یا به صورت سبز و گاهی هم بعد از رنگ‌آوری و زرد کردن‌های تقلبی پشت ویترین مغازه‌ها می‌فرستند.
رئیس اداره مدیریت بحران و کاهش مخاطرات کشاورزی؛

ورود خسارت ۶۵۰ میلیارد تومانی ‌به حوزه کشاورزی خراسان رضوی

رئیس اداره مدیریت بحران و کاهش مخاطرات کشاورزی خراسان رضوی از افزایش زیان‌‌های وارد شده امسال به حوزه کشاورزی استان نسبت به سال گذشته خبر داد.
چگونگی استخراج سلول های گوشت آزمایشگاهی؛

گوشت های آزمایشگاهی حلال است؟

کارشناسان معتقدند در مواد غذایی که در آن از گوشت آزمایشگاهی استفاده شود، چگونگی استخراج سلول های گوشت آزمایشگاهی ، نوع مواد تشکیل دهنده و روش فرآوري مواد غذایی، می بایست مورد بررسی قرار گیرد.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران خبرداد؛

افزایش یک میلیون تنی تولید گندم در کشور

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: با وجود کاهش ۲۶ درصدی بارندگی ها در کشور یک میلیون تن به میزان تولید اضافه شده است.پیش بینی ما این است که با توجه به رشد تولید به ویژه در مناطق سردسیر که تا اواسط مهرماه ادامه دارد، به ۹.۷ میلیون تن خرید براورد می شود، البته بخشی از گندم تولیدی برای خود مصرفی کشاورزان و تولید بذرگواهی شده استفاده می‌شود که در مجموع می‌توان گفت، امسال ۱۱ میلیون تن گندم در کشور تولید شده است.
استاندار گیلان خواستار شد:

لزوم جلوگیری از واردات محصولاتی که مشابه داخلی دارند

دکتر مصطفی سالاری در نشستی که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و مجمع نمایندگان گیلان در استانداری برگزار شد، گفت: داشتن مرز آبی و خاکی با کشورهای همسایه و بنادر فعال موقعیت ممتازی برای گیلان در زمینه واردات و صادرات ایجاد کرده اما همچون سایر استان های مرزی با مشکلاتی مواجه هستیم که امیدواریم با حمایت دولت رفع شود
رییس دانشگاه آزاد ملایر خبر داد:

تولید قلمه گیاهان کمیاب و راه‌اندازی مرکز تحقیقات دام سبک تا پایان سال

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملایر از تولید 150 هزار قلمه گیاه کمیاب به روش کشت‌بافت تا پایان سال جاری در این مرکز آموزش عالی خبر داد.
صفحه  از ۳۷
نظرسنجی
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها