پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
چهارشنبه ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ - 2024 April 24
کد خبر: ۳۶۸۳۵۳
تاریخ انتشار : ۳۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۸
در ابتدای هر ماه ۶۰ لیتر بنزین به افرادی که کارت شهروندی کیش و قشم را داشته باشند صرف نظر از اینکه آیا خودرو دارند یا خیر تعلق می‌گیرد و این افراد می‌توانند بنزین سهیمه‌ای خود را یا خود مصرف کنند یا اینکه با مراجعه به سازمان مناطق آزاد کیش و قشم بنزین خود را همان لیتری هزارو پانصد تومان فروخته و وجه نقد را دریافت کرده و یا به افرادی که خودرو دارند، بنزین را بفروشند، که مبلع آن با توجه به سهمیه شصت لیتری، نود هزار تومان خواهد شد، از سویی به زودی سازوکار اجرایی نحوه خرید و فروش بنزین اعلام خواهد شد.

شعار سال: ابلاغ اجرای طرح اختصاص سهمیه بنزین به افراد بر اساس کد ملی به جای خودرو‌ها به صورت پایلوت در کیش و قشم از سوی محسن رضایی معاون اقتصادی دولت، این شائبه را به وجود آورده بود، که قرار است بنزین دوباره گران شود، در همین راستا گفتگوی عباسی رئیس کمیسیون انرژی مجلس در مورد گران شدن بنزین نیز به این موضوع دامن زد. اما سخنگوی دولت این موضوع را تکذیب کرد.
 
 علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت در یادداشتی تاکید کرد آنچه که در رسانه‌ها با عنوان گرانی بنزین منتشر شده صحیح نیست و سو برداشت از نامه معاون محترم اقتصادی دولت است.

بهادری جهرمی در این یادداشت نوشت: قرار نیست بنزین گران شود و تصمیمات دولت یک شبه نیست. حتما اگر قرار باشد تصمیمی گرفته شود که در زندگی جاری و عمومی مردم اثر بگذارد جوانب مختلف آن سنجیده می‌شود.
 
او ادامه داد: درباره این طرح نیز مقرر شده بصورت آزمایشی در دو جزیره قشم و کیش، سهمیه بنزین به‌جای خودرو‌ها به افراد اختصاص پیدا کند و قیمت عرضه همان نرخ عادی ۱۵۰۰ تومان برای بنزین سهمیه‌ای و ۳۰۰۰ تومان برای بنزین آزاد است که هیچ تفاوتی با نرخ موجود نخواهد داشت.
 
وی افزود: در حال حاضر اگر کسی خودرو نداشته باشد نمی‌تواند از سهمیه بنزین هم استفاده کند در حالیکه سوخت سرمایه ملی و متعلق به همه مردم است، اما کسی که مثلا چهار خودرو داشته باشد، چهار برابر سهمیه استفاده می‌کند. طبیعتا این روش ناعادلانه است و سهم کسی که توان خرید خودرو ندارد در سوخت دیده نمی‌شود.

یارانه بنزین به همه پرداخت خواهد شد

رضا پدیدار رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران  با اشاره به اینکه برنامه دولت برای تغییر نحوه توزیع یارانه بنزین مدتهاست که بر روی آن مطالعه شده است، گفت: مطالعات کارشناسی در فاز اول در این زمینه در سال ۸۷ آغاز شد، از سویی اتاق بازرگانی نیز چنین طرحی را به دولت حسن روحانی ارائه داد، اما این پیشنهاد مورد توجه آن‌ها قرار نگرفت، بنابراین این طرحی که قرار است اجرا شود، مسئله جدیدی نیست که مطرح شده، از سویی دولت به دنبال این است که یارانه پنهان را در بخش انرژی به یارانه آشکار تبدیل کند.
 
وی افزود: بر اساس این طرح قرار است یارانه پرداختی به حامل‌های انرژی که تا به امروز به پلاک خودرو‌ها اختصاص می‌یافت، از این به بعد به تمامی آحاد جامعه و بر اساس کارت ملی تعلق گیر، این طرح به صورت پایلوت در کیش و قشم انجام خواهد شد.
 
پدیدار با اشاره به اینکه که یارانه بنزینی ۹۰ هزار تومان در ماه به ازای هر فرد است، اظهار داشت: در ابتدای هر ماه ۶۰ لیتر بنزین به افرادی که کارت شهروندی کیش و قشم را داشته باشند صرف نظر از اینکه آیا خودرو دارند یا خیر تعلق می‌گیرد و این افراد می‌توانند بنزین سهیمه ای خود را یا خود مصرف کنند یا اینکه با مراجعه به سازمان مناطق آزاد کیش و قشم بنزین خود را همان لیتری هزارو پانصد تومان فروخته و وجه نقد را دریافت کرده و یا به افرادی که خودرو دارند، بنزین را بفروشند، که مبلع آن با توجه به سهمیه شصت لیتری، نود هزار تومان خواهد شد، از سویی به زودی سازوکار اجرایی نحوه خرید و فروش بنزین اعلام خواهد شد.
 
رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران اضافه‌کرد: در ادامه اگر اجرای پایلوت این طرح در مناطق آزاد موفقیت‌آمیز باشد، اجرای آن به کل کشور تعمیم داده خواهد شد، بر این اساس قرار است یک سامانه‌ی هوشمند طراحی شود که بر اساس آن افراد بتوانند بر اساس کد ملی خود در آن بنزین تخصیصی خود را بفروشند و این یارانه ۹۰ هزار تومانی را اگر خواستند به کارت بانکی‌شان واریز کنند، اما در حال حاضر این سازوکار فراهم نیست، ولی به طور قطع با موفقیت آمیز بودن این طرح، نرم‌افزار‌های مربوط به این کار نیز طراحی خواهد شد.
 
پدیدار با اشاره به اینکه این عدالت یارانه‌ای با اجرای این طرح برقرار خواهد شد، گفت: در حال حاضر افراد ثروتمند و قشر مرفه جامعه هر تعداد خودرویی که داشته باشند، می‌توانند به تعداد آن‌ها کارت سوخت دریافت کرده و از بنزین یارانه‌ای استفاده کنند، اما با اجرای این طرح در کل کشور آن‌ها تنها می‌توانند با یک خودروی خود بنزین سهمیه‌ای دریافت کنند، بنابراین یارانه‌ها به صورت هوشمند می‌تواند در بین تمامی آحاد جامعه تقسیم شود.
 
وی با رد هرگونه افزایش قیمت بنزین در این طرح، تصریح کرد: با توجه به اینکه که قرار است تنها نحوه توزیع یارانه انرژی تغییر پیدا کند، این موضوع ارتباطی به افزایش قیمت بنزین که در فضای مجازی مطرح شده ندارد بلکه، تنها بنزین تخصصی بر اساس کارت ملی خواهد بود نه پلاک خودرو‌ها این موضوعی است که در گذشته نیز دولت به دنبال اجرای آن بود که در حال حاضر مقدمات اجرایی آن در حال فراهم شدن است.


شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازپایگاه خبری تحلیلی  فرارو، تاریخ انتشار:  30آذر 1400، کدخبر: 522686، www.fararu.com

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین