سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
دبیر دومین جشنواره ملی کرسی‌های‌ آزاد اندیشی دانشگاه‌ها:
طی احکامی از سوی آیت الله طباطبائی نژاد صورت گرفت؛
سال تحصیلی جدید کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه آزاد اسلامی رونق می‌یابد
مدیرکل فرهنگی دانشگاه آزاد با اشاره به مطالبه رهبر انقلاب مبنی برای برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی گفت: در سال تحصیلی جدید با رعایت مقدمات لازم کرسی‌های آزاد اندیشی را به دست دانشجویان فعال و انقلاب رونق خواهیم داد
از فضای باز سیاسی دانشگاه‌ها راضی نیستیم؛
موانع زیادی بر سر راه کرسی‌های آزاد اندیشی است
دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت با تاکید بر این که از فضای باز سیاسی دانشگاه‌ها راضی نیستیم، گفت: متاسفانه موانع زیادی بر سر راه برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه‌ها وجود دارد که باید این موانع با تعامل، گفت‌وگو و وحدت رویه بین نهادهای مسوول رفع شوند.
با حضور استاد دانشگاه “لانکاستر انگلستان” در لارستان؛
برگزاری کرسی نظریه پردازی چالش های امنیتی
نشست علمی و کرسی نظریه پردازی تحت عنوان «چالش های امنیتی و مبانی تئوریک آن در خاورمیانه» در سالن کنفرانس دانشکده علوم انسانی دانشگاه آزاد برگزار شد.
بررسی نظر مجلس در خصوص الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت
شورای عالی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نیز در یکصد و هفتاد و دومین جلسه خود متن دریافتی را مورد بررسی و مداقه قرار داد و ضمن تشکر از مجلس شورای اسلامی در انجام وظیفه محوله از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، مقرر داشت که نکات مورد اشاره مجلس در تکمیل و ارتقای الگوی پیشرفت مورد توجه قرار گیرد و بازخورد لازم در اختیار مجلس گذارده شود.
مسئولان دانشگاه‌ها نباید از برگزاری کرسی‎های آزاد اندیشی هراس داشته باشند
فرماندار کاشمر گفت: مسئولان دانشگاه‌ها باید بر برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی تاکید کنند و نباید از برگزاری آن هراس داشته باشند.
کرسی‌های آزاداندیشی یک فرصت ویژه برای دانشگاه آزاد اسلامی است
رضا نصیری مدیر کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی و اندیشه‌ورزی یک فرصت ویژه برای دانشگاه آزاد اسلامی است.
دکتر هادی اکبرزاده دبیر کنفرانس الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت با بیان اینکه مراحل تهیه و تدوین سند الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت مراحل نهایی خود را طی می‌کند، از اجرای این سند از سال ۱۴۰۰ خبر داد.
رشد برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه‌ها
غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری تهران پرس، درباره لزوم برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها اظهار کرد:باید تمام تلاش خودمان را برای ورود دانشجویان در برگزاری کرسی‌‌های آزاداندیشی داشته باشیم و در حوزه کاری که برای این معاونت تعریف شده تشویق دانشجویان و اساتید به برگزاری کرسی‌ها وجود دارد.
از تحلیل ها کورکورانه تقلید نکنیم / ضرورت تقویت کرسی های نظریه پردازی
نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان بابیان اینکه نباید از تحلیل های مختلف به صورت کورکورانه تقلید کنیم، بر ضرورت ایجاد و تقویت کرسی های نظریه پردازی در جامعه تأکید کرد.
تضارب آرا مانع همکاری علمی بین دانشجویان نشود
مدیر اجرایی پارک علم و فناوری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران با تأکید بر آن‌که تضارب آرا بین دانشجویان نباید مانع همکاری علمی بین آن‌ها شود، خاطرنشان کرد: با توجه به سرعت پیشرفت‌های علمی می‌توان آینده خوبی را از لحاظ توسعه دانش‌بنیان متصور شد؛ به شرط آن که حمایت‌های لازم از مجموعه‌ها صورت بگیرد.
۲۲ کرسی آزاداندیشی طی دوسال برگزار کردیم
معاون فرهنگی دانشگاه رازی کرمانشاه گفت: دانشگاه رازی از دانشگاه‌های پیشرو کشور در بحث برگزاری کرسی های آزاد اندیشی است و طی دوسال گذشته بیش از ۲۲ کرسی آزاد اندیشی در این دانشگاه برگزار شده است.
احیای کرسی‌های آزاداندیشی در آستان قدس
تولیت آستان قدس رضوی گفت: معیار و ملاک ما در مسائل فرهنگی منویات رهبر معظم انقلاب است، باید در فعالیت‌ها و طرح‌هایی که ارائه می‌کنیم، پیوست «فرمایشات رهبری» داشته باشیم، زیرا بهترین راهبردها در موضوعات فرهنگی را ایشان تبیین کرده‌اند.
برگزاری ۲۲ کرسی آزاد اندیشی در دانشگاه رازی کرمانشاه
معاون فرهنگی دانشگاه رازی کرمانشاه از برگزاری ۲۲ کرسی آزاد اندیشی در این دانشگاه با موضوعات مختلف طی مدت ۲ سال خبر داد.
معاون فرهنگی دانشگاه رازی؛
22 کرسی آزاداندیشی برگزار کردیم
معاون فرهنگی دانشگاه رازی کرمانشاه گفت: دانشگاه رازی از دانشگاه‌های پیشرو کشور در بحث برگزاری کرسی های آزاد اندیشی است. وی بابیان اینکه دانشگاه رازی یکی از دانشگاه های پیشرو کشور در بحث برگزاری کرسی های آزاد اندیشی است، اعلام کرد: در بسیاری از کرسی های آزاد اندیشی که برگزار کردیم، ابتکار عمل داشتیم که این موضوع در برگزاری موفقیت آمیز کرسی ها بسیار تاثیرگذار بود.
ثمره وحدت حوزه و دانشگاه در برپایی کرسی های آزاداندیشی بصیرت افزایی است
طلوعی شعار حجاب اختیاری را جنگ دشمن با باورهای ملت ایران دانست و گفت: نتیجه وحدت حوزه و دانشگاه در برپایی کرسی های آزاد اندیشی، بصیرت افزایی است.
موضوعی برای کرسی های آزاداندیشی؛
نقش دانشگاه‌ها در «ادغام بانکی» چیست؟
نقش دانشگاه‌ها و اساتید دانشگاهی در ارائه راهکار برای «ادغام بانکی» موضوعی است که می‌تواند برای برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها استفاده شود.
مسئول انجمن علمی فقه و حقوق دانشگاه مذاهب:
اولین مناظره دانشجویی علوم انسانی اسلامی برگزار می شود
مسئول انجمن علمی فقه و حقوق دانشگاه مذاهب اسلامی از برگزاری اولین اولین مناظره دانشجویی علوم انسانی اسلامی کشور در 25 فروردین ماه سال جاری خبر داد.
نقش فضای مجازی در تولید هویت غیرسرزمینی و علوم انسانی غیربومی
پژوهش حاضر با روش توصیفی-تحلیلی در پی پاسخ به این پرسش بنیادی است که اصولاً نقش فضای مجازی در به وجود آمدن و نیز تداوم وضعیت فعلی علوم انسانی در ایران چگونه ارزیابی می‌شود؟
کرسی‌های نظریه‌پردازی در چله دوم انقلاب، محور حکمرانی کشور باشند
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: نظریه‌پردازی برای حکمرانی در نظام یک «باید» است و در چله دوم انقلاب، کرسی‌های نظریه‌پردازی باید محور حکمرانی کشور باشند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:
خطر حزبی شدن کرسی‌های آزاداندیشی
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: کرسی‌های آزاداندیشی نباید اختصاص به یک گروه خاص داشته باشند و اگر حزبی شوند، خطرناک خواهد بود.
بزرگترین مانع نظریه‌پردازی، کلیشه‌ای فکر کردن است
رئیس هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی گفت: بزرگترین مانع در نظریه‌پردازی، کلیشه‌ای اندیشیدن است که متاسفانه در حوزه و دانشگاه این مورد وجود دارد.آیت الله علی‌‌اکبر رشاد با اشاره به تلاش‌های حجت‌‌الاسلام خسروپناه در برگزاری کرسی‌های نظریه‌پردازی و بلوغ این هیئت ادامه داد: حجت‌الاسلام خسروپناه، بار اصلی هیئت کرسی‌های نظریه‌پردازی را بر دوش کشیده است و از ایشان صمیمانه تشکر می‌کنم. وی تصریح کرد: زمانی که فضلا نامه‌ای در سال ۸۱ به رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه موضوع نظریه‌‌پردازی باید مسئول داشته باشد و نهادینه شود، نوشتند؛ این نامه سبب شد که رهبر معظم انقلاب ۱۶ اسفند ۸۱ پاسخ متقنی دادند و این پیشنهاد که نهادی برای ممیزی نظریه‌ها ایجاد شود، ارزش‌گذاری شد.
رئیس مرکز الگوی اسلامی‌-ایرانی پیشرفت:
بهره‌مندی از اندیشه نخبگان
صادق واعظ‌زاده، رئیس مرکز الگوی اسلامی‌-ایرانی پیشرفت گفته است: بر اساس سند الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت مقرر ‌شده که جمهوری اسلامی علاوه بر اینکه مبتنی بر آرای عمومی ولایت‌فقیه است با بهره‌مندی نظام‌مند از مشورت نخبگانی اداره شود. به گفته وی در این الگو حلقه‌های دانشگاهی و اندیشکده‌ها با نظام اجرایی و برنامه‌ریزی و سیاستگذاری کشور نوعی پیوند و همکاری دارند.
به همت مجتمع آموزش عالی علوم انسانی؛
کارگاه پژوهشی چیستی و چگونگی نظریه‌پردازی برگزار شد
کارگاه پژوهشی کرسی نظریه‌پردازی در موضوعاتی مانند «تحلیل مفهومی نظریه پردازی و تحلیل موردی نظریه» و «چیستی نظریه‌پردازی و کاربرد آن در علوم انسانی و اسلامی» به همت مجتمع آموزش عالی علوم انسانی برگزار شد.
ضرورت تربیت مترجمان حرفه‌ای در حوزه‌های علمیه
رئیس انجمن علمی ترجمه و زبان‌های خارجی حوزه علمیه با بیان اینکه کشور نیازمند مترجمان حرفه‌ای است و تربیت مترجم از برنامه‌های اصلی این انجمن است، گفت: در حال حاضر تعداد ۱۰۰ روحانی با تحصیلات حوزوی و آکادمیک در این انجمن عضو هستند.وی ادامه داد: ما در کشورمان به مترجمان حرفه‌ای به معنای اینکه در کارشان استوار باشند و بر موضوع ترجمه اتقان داشته باشند، نیاز داریم. در حال حاضر تعداد ۱۰۰ روحانی با تحصیلات حوزوی و آکادمیک در این انجمن و در سه سطح مختلف عضو هستند.
یادداشت و دیدگاه ها
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
جدال قلمی رسول جعفریان و محسن الویری ؛

صبغه دینی به علوم ره به ناکجاآباد می برد

صلاحی درمیزگرد مطالبات رهبری از تشکل‌های دانشجویی:

برگزاری کرسی‌های نظریه پردازی در راستای توانمندسازی دانشجویان

پروژه‌ تحقیقاتی آکادمی علم آمریکا؛

شاخص‌های علوم انسانی در آمریکا؛ معرفی یک پروژه

در گفت وگوی تفصیلی با دکتر سید جواد میری؛

پروژه علوم انسانی اسلامی دچار خلط معرفتی است

نقد و بررسی
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نکته ها و گاف ها