سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
گفتمان‌سازی،شبکه‌سازی وتولیدعلم؛ ۳کارکرد کنگره علوم انسانی اسلامی
عطاءالله رفیعی آتانی با بیان اینکه گفتمان‌سازی، شبکه‌سازی و تولید علم سه کارکرد اصلی کنگره علوم انسانی اسلامی است به تشریح دستاوردها و فعالیت‌های در دست انجام دست‌اندرکاران این کنگره پرداخت.
باید به کرسی‌های آزاد‌اندیشی بها داده شود
محمدرضا عارف گفت: همه کسانی که دل در گرو انقلاب دارند و ارتقای علم و فناوری را دنبال می‌کنند و دنبال تحقق منویات مقام معظم رهبری هستند باید به کرسی‌های آزاد‌اندیشی بها داده و اجاز بدهند در فضای صمیمی دانشگاه‌ها بحث‌های روز دنبال شود و عامل اصطکاک نباشند
راه‌حل امروز ما در مقابل علم سکولار، ایدئولوژی‌زدایی است
شجاعی زند در پنجمین همایش ملی روز علوم اجتماعی گفت: راه‌حل امروز ما در مقابل علم سکولار، ایدئولوژی‌زدایی و بازگشت به علم است.
معاون دانشگاه علوم پزشکی تهران در آستانه روز دانشجو مطرح کرد؛
هراس دانشجویان از ابراز عقیده آزادانه در کرسی‌های آزاد اندیشی
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه معتقدم نباید برگزاری کرسی های آزاد اندیشی حالت اداری و فرمایشی پیدا کند و برگزاری و نوع موضوع کرسی های آزاد اندیشی باید توسط دانشجویان اداره شود، گفت: متاسفانه یکی از مشکلات کرسی‌ها، ترس از ابراز عقاید آزادانه دانشجویان و عدم احساس امنیت بعد از بیان عقیده است در حالی که مسؤلین دانشگاه هیچ گونه مشکلی از آزاد بودن ارائه‌ دیدگاه های دانشجویان در کرسی آزاد اندیشی ندارند و از دانشجویان حمایت خواهند کرد
بررسی موانع برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در نهاد رهبری
رئیس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها با تأکید بر بیانات مقام معظم رهبری درباره کرسی‌های آزاداندیشی گفت: در حال بررسی موانع برگزاری این کرسی‌ها هستیم.
دانشگاهی عاری از سیاست‌زدگی خواهیم داشت
موضوع راه‌اندازی دانشگاه هنرهای سنتی و صنایع دستی در زمان حضور بهمن نامورمطلق به عنوان معاون صنایع‌دستی در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مطرح شد اما این امر در دوره هیچ‌کدام از سه رئیس این سازمان محقق نشد.
الگوی پیشرفت ایران در دستور کار مجمع تشخیص قرار گرفت
با لبیک به فراخوان مقام معظم رهبری، الگوی پیشرفت ایران در50 سال آینده در دستور کارمجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفت و به زودی جلساتی به منظور ملاحظه سند و بررسی پیشنهادهای تکمیلی برگزار خواهد شد.
دستاورد‌های عملی الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت؛
مانیفست پیشرفت
مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، در تاریخ دوم خرداد سال 1390 در حکمی، مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت را تشکیل دادند و رئیس و اعضای شورای عالی آن را منصوب کردند. ایشان همچنین در 14 اسفند 1391 لازمه تحقق الگوی اسلامی– ایرانی پیشرفت و رسوخ آن در میان نخبگان را «گفتمان‌سازی» آن در جامعه دانستند. اکنون که 7 سال از تأسیس این مرکز می‌گذرد فرصت را مغتنم دیدیم تا در گفت‌وگو با دکتر عبدالحسین خسروپناه، عضو کمیته علمی این مرکز و رئیس مؤسسه حکمت و فلسفه ایران، گام‌هایی که برای گفتمان‌سازی این الگو برداشته شده است و دستاوردهای عملی آن را به بحث بگذاریم.
برنامه های اجرایی الگوی ایرانی- اسلامی پیشرفت در مجلس
الگوی پایه اسلامی- ایرانی پیشرفت از چه اهمیتی برخوردار است؟ داشتن الگو‌های راهبردی برای توسعه آیا مختص ایران است یا سایر کشورها هم چنین تجربه‌ها و الگوهایی دارند؟ آیا تضمینی هست که این سند راهبردی به فرجام دیگر اسناد بالادستی ایران دچار نشود و به مرحله اجرا برسد؟ آیا مکانیسم نظارتی برای تحقق آن وجود دارد؟ اینها سؤالاتی است که با احسان قاضی‎زاده ‌هاشمی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در میان گذاشته‌ایم. او معتقد است که این سند باید نقشه راه توسعه بلندمدت ایران اسلامی باشد.
معاون فرهنگی دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری؛
برگزاری کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه علمی کاربردی
حجت ‌الاسلام ‌سید صفی رمضانی روز چهارشنبه اظهارداشت: کرسی های آزاداندیشی با عنوان های گوناگون مانند «ازدواج»، «ولایت فقیه» یا «حجاب؛ آری یا نه» در مراکز علمی کاربردی برای دانشجویان برگزار می شود.
طی حکمی از سوی رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت؛
انتصاب رییس و اعضای اندیشکده
طی حکمی از سوی رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، رییس و اعضای "آمایش بنیادین" مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت منصوب شدند. اندیشکده‌های مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به عنوان حلقه مرکزی فعالیت‌های مربوط به تحقیق و طراحی الگو در مرکز الگو، تعریف و تاکنون بر اساس تصمیم شورای عالی مرکز، تعداد 13 اندیشکده راه‌اندازی شده و کار خود را برای اجرای وظایف محوله آغاز کرده است.
ارسال یادداشت نماینده ولی فقیه در سمنان:
دانشگاه ها در کنار ترویج علم انسان ساز باشند
آیت الله سید محمد شاهچراغی روز شنبه در دیدار با مسوولان دانشگاه سمنان افزود: استادان در کنار فعالیت های علمی باید اخلاق را مدنظر داشته و همان گونه که دانشگاه عالم ساز و دانش ساز است باید انسان ساز نیز باشد و اشخاصی را تربیت کند که بتوانند خادم مردم باشند و این بهترین مدال برای یک دانشگاه است.
رئیس هیأت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی؛
تغییر مدیریت دانشگاه به معنای نفی هیچ کس نیست
رئیس هیأت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه وضعیت علوم انسانی ما نسبت به سایر علوم وخیم تر است، گفت: دانشگاه آزاد می تواند با مشارکت حوزه های علمیه در علوم انسانی اسلامی پیشگام باشد و این همکاری منجر به تألیف کتب می شود.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
مطالعات آسیب‌های اجتماعی ذیل علوم انسانی اسلامی دیده شود
دبیر علمی نخستین همایش ملی مواجهه با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام بر اهمیت مطالعات اسلامی آسیب های اجتماعی در ذیل علوم انسانی اسلامی تاکید کرد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
بدون باور به تاثیرگذاری بالای فرهنگ، نمی توان به علاج معضلات فرهنگی پرداخت
عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه تصریح کرد: بی شک بدون باور داشتن به تاثیرگذاری بالای فرهنگ، نمی توان به علاج معضلات فرهنگی در جامعه پرداخت.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
در مشهد آغاز شد؛
نشست هم اندیشی علم دینی
نشستی با عنوان 'هم اندیشی علم دینی' روز چهارشنبه با حضور استادان دانشگاه و نظریه پردازان این حوزه از سراسر کشور در محل بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی در مشهد آغاز شد.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۱   درصف انتشار: ۰
تقابل دیدگاه ذاتی و عرضی به علم دینی
باقری معتقد است علم دینی ذاتی دین نیست و دین منظری برای فعالیت علمی است، اما ناقد او معتقد است که علوم در ذیل دین وجود دارند و نمی‌توان جایگاه دین را به منظر فرو کاست.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۱   درصف انتشار: ۰
واکنش حداد عادل به سخنان اخیر روحانی
رئیس شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی گفت: آنچه از قول یکی از چهره‌های مطرح درباره «علم دینی» مطرح شد، دچار برخی سوءتفاهم‌ها شده است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۱   درصف انتشار: ۰
از زبان آیت الله میرباقری؛
رابطه تمدن سازی و علم دینی
همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند و تصویر روشن و صحیحی نیز در این باره وجود دارد باید به سمت تمدن اسلامی حرکت کنیم، از لوازم قطعی حرکت در این مسیر تولید نرم افزارها و دانش های لازم برای رسیدن به یک تمدن اسلامی است.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
حس غیریت علوم انسانی غربی، مقدمه تحول در علوم انسانی است
احمد رهدار گفت: چیزی که به تحول در علوم انسانی سرعت می دهد، انگیزه ای است که باید در خودآگاه فکری جامعه اسلامی نسبت به درک حس غیریت علوم انسانی غربی به وجود بیاید.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۱   درصف انتشار: ۰
علم دینی و علوم انسانی اسلامی، ۳۰ سال است به نتیجه نرسیده و در آینده نیز به نتیجه‌ای نمی‌رسد
دبیرخانه هم اندیشی اسلامی از رضا داوری اردکانی، رئیس فرهنگستان علوم برای حضور و سخنرانی دعوت کرده بود، اما وی در این هم اندیشی شرکت نکرد و با صدور پیامی به این موضوع پرداخت.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
در حوزه آینده پژوهشی از نگاه دینی عملکرد ضعیفی داشته ایم
مدیرگروه پژوهش های مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در رابطه با تکلیف نگاه دینی به مسئله آینده پژوهشی و عملکرد صورت پذیرفته در این باره گفت: کار مناسبی تا کنون در این راستا در کشور محقق نشده است.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
علوم انسانی به عرصه تجاری سازی وارد می شود
با حمایت دستگاه های اجرایی و عزم پژوهشگاه، به سمت کاربردی شدن علوم انسانی می رویم و دستاوردهاییکه داشته ایم، بارقه های امید فراوانی را ایجاد کرده تا علوم انسانی به عرصه تجاری سازی و کاربردی سازی وارد شود. وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: این جشنواره چند خوش اقبالی داشت، نخست آنکه برای اولین بار در کشور مجله علمی پژوهشی تماما به بحث اقتصاد مقاومتی اختصاص یافت. همچنین، چند اثر نیز ارایه شد که امروز رونمایی می شوند و عبارتند از: کتاب مجموعه مقالات، همایش اقتصاد مقاومتی، نقدنامه اقتصاد مقاومتی (شامل 55 مقاله)، کتاب دانشگاه، متن و آینده. گفتنی است، بخش پایانی این مراسم اختصاص به ارایه مقالات تنی چند از پژوهشگران عرصه اقتصاد داشت.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۱   درصف انتشار: ۰
رهاورد بررسیِ چیستی و چگونگی تحول علوم انسانی از نگاه رهبری
دبیر علمی نخستین همایش چیستی و چگونگی تحول در علوم انسانی از دیدگاه آیت الله خامنه ای، با بیان اینکه میزان استقبال دانشجویان از این همایش بالا بود، گفت: این همایش می تواند روند رو به رشدی را در تحول علوم انسانی منجر شود.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۱   درصف انتشار: ۰
یادداشت و دیدگاه ها
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
نقد و بررسی
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نکته ها و گاف ها