سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
pic
موانع پیش روی کرسی های آزاد اندیشی بررسی می شود
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم :
گزارش نشست «مسأله ایرانشهر؛ رویکردی متفاوت به خواجه نظام الملک و سیرالملوک»
اندیشه ایرانشهری نوعی تحریف از نگاه آرمانی دوره باستان است؛
ثمره وحدت حوزه و دانشگاه در برپایی کرسی های آزاداندیشی بصیرت افزایی است
طلوعی شعار حجاب اختیاری را جنگ دشمن با باورهای ملت ایران دانست و گفت: نتیجه وحدت حوزه و دانشگاه در برپایی کرسی های آزاد اندیشی، بصیرت افزایی است.
موضوعی برای کرسی های آزاداندیشی؛
نقش دانشگاه‌ها در «ادغام بانکی» چیست؟
نقش دانشگاه‌ها و اساتید دانشگاهی در ارائه راهکار برای «ادغام بانکی» موضوعی است که می‌تواند برای برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها استفاده شود.
مسئول انجمن علمی فقه و حقوق دانشگاه مذاهب:
اولین مناظره دانشجویی علوم انسانی اسلامی برگزار می شود
مسئول انجمن علمی فقه و حقوق دانشگاه مذاهب اسلامی از برگزاری اولین اولین مناظره دانشجویی علوم انسانی اسلامی کشور در 25 فروردین ماه سال جاری خبر داد.
نقش فضای مجازی در تولید هویت غیرسرزمینی و علوم انسانی غیربومی
پژوهش حاضر با روش توصیفی-تحلیلی در پی پاسخ به این پرسش بنیادی است که اصولاً نقش فضای مجازی در به وجود آمدن و نیز تداوم وضعیت فعلی علوم انسانی در ایران چگونه ارزیابی می‌شود؟
کرسی‌های نظریه‌پردازی در چله دوم انقلاب، محور حکمرانی کشور باشند
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: نظریه‌پردازی برای حکمرانی در نظام یک «باید» است و در چله دوم انقلاب، کرسی‌های نظریه‌پردازی باید محور حکمرانی کشور باشند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:
خطر حزبی شدن کرسی‌های آزاداندیشی
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: کرسی‌های آزاداندیشی نباید اختصاص به یک گروه خاص داشته باشند و اگر حزبی شوند، خطرناک خواهد بود.
بزرگترین مانع نظریه‌پردازی، کلیشه‌ای فکر کردن است
رئیس هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی گفت: بزرگترین مانع در نظریه‌پردازی، کلیشه‌ای اندیشیدن است که متاسفانه در حوزه و دانشگاه این مورد وجود دارد.آیت الله علی‌‌اکبر رشاد با اشاره به تلاش‌های حجت‌‌الاسلام خسروپناه در برگزاری کرسی‌های نظریه‌پردازی و بلوغ این هیئت ادامه داد: حجت‌الاسلام خسروپناه، بار اصلی هیئت کرسی‌های نظریه‌پردازی را بر دوش کشیده است و از ایشان صمیمانه تشکر می‌کنم. وی تصریح کرد: زمانی که فضلا نامه‌ای در سال ۸۱ به رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه موضوع نظریه‌‌پردازی باید مسئول داشته باشد و نهادینه شود، نوشتند؛ این نامه سبب شد که رهبر معظم انقلاب ۱۶ اسفند ۸۱ پاسخ متقنی دادند و این پیشنهاد که نهادی برای ممیزی نظریه‌ها ایجاد شود، ارزش‌گذاری شد.
رئیس مرکز الگوی اسلامی‌-ایرانی پیشرفت:
بهره‌مندی از اندیشه نخبگان
صادق واعظ‌زاده، رئیس مرکز الگوی اسلامی‌-ایرانی پیشرفت گفته است: بر اساس سند الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت مقرر ‌شده که جمهوری اسلامی علاوه بر اینکه مبتنی بر آرای عمومی ولایت‌فقیه است با بهره‌مندی نظام‌مند از مشورت نخبگانی اداره شود. به گفته وی در این الگو حلقه‌های دانشگاهی و اندیشکده‌ها با نظام اجرایی و برنامه‌ریزی و سیاستگذاری کشور نوعی پیوند و همکاری دارند.
به همت مجتمع آموزش عالی علوم انسانی؛
کارگاه پژوهشی چیستی و چگونگی نظریه‌پردازی برگزار شد
کارگاه پژوهشی کرسی نظریه‌پردازی در موضوعاتی مانند «تحلیل مفهومی نظریه پردازی و تحلیل موردی نظریه» و «چیستی نظریه‌پردازی و کاربرد آن در علوم انسانی و اسلامی» به همت مجتمع آموزش عالی علوم انسانی برگزار شد.
ضرورت تربیت مترجمان حرفه‌ای در حوزه‌های علمیه
رئیس انجمن علمی ترجمه و زبان‌های خارجی حوزه علمیه با بیان اینکه کشور نیازمند مترجمان حرفه‌ای است و تربیت مترجم از برنامه‌های اصلی این انجمن است، گفت: در حال حاضر تعداد ۱۰۰ روحانی با تحصیلات حوزوی و آکادمیک در این انجمن عضو هستند.وی ادامه داد: ما در کشورمان به مترجمان حرفه‌ای به معنای اینکه در کارشان استوار باشند و بر موضوع ترجمه اتقان داشته باشند، نیاز داریم. در حال حاضر تعداد ۱۰۰ روحانی با تحصیلات حوزوی و آکادمیک در این انجمن و در سه سطح مختلف عضو هستند.
رشد تصاعدی کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه آزاد اسلامی
رئیس پژوهشکده علوم اجتماعی و انقلاب اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی از رشد تصاعدی کرسی‌های آزاداندیشی در این دانشگاه خبر داد.
در نشست مشترک شورای عالی الگو با وزیر علوم عنوان شد؛
۲ سال آینده فرصت طلایی برای تکمیل و ارتقای سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت
2 سال آینده فرصت طلایی برای تکمیل و ارتقای و پیشرفت سند الگوی اسلامی ایرانی است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
در نشست کارشناسان فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور مطرح شد؛
برگزاری ۱۴۰ کرسی آزاداندیشی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور
مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت که در نشست کارشناسان فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در مشهد مقدس حضور داشت، از برگزاری ۱۴۰ کرسی آزاداندیشی در سال تحصیلی ۹۶- ۹۷ در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور خبر داد.
گفتمان‌سازی،شبکه‌سازی وتولیدعلم؛ ۳کارکرد کنگره علوم انسانی اسلامی
عطاءالله رفیعی آتانی با بیان اینکه گفتمان‌سازی، شبکه‌سازی و تولید علم سه کارکرد اصلی کنگره علوم انسانی اسلامی است به تشریح دستاوردها و فعالیت‌های در دست انجام دست‌اندرکاران این کنگره پرداخت.
باید به کرسی‌های آزاد‌اندیشی بها داده شود
محمدرضا عارف گفت: همه کسانی که دل در گرو انقلاب دارند و ارتقای علم و فناوری را دنبال می‌کنند و دنبال تحقق منویات مقام معظم رهبری هستند باید به کرسی‌های آزاد‌اندیشی بها داده و اجاز بدهند در فضای صمیمی دانشگاه‌ها بحث‌های روز دنبال شود و عامل اصطکاک نباشند
راه‌حل امروز ما در مقابل علم سکولار، ایدئولوژی‌زدایی است
شجاعی زند در پنجمین همایش ملی روز علوم اجتماعی گفت: راه‌حل امروز ما در مقابل علم سکولار، ایدئولوژی‌زدایی و بازگشت به علم است.
معاون دانشگاه علوم پزشکی تهران در آستانه روز دانشجو مطرح کرد؛
هراس دانشجویان از ابراز عقیده آزادانه در کرسی‌های آزاد اندیشی
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه معتقدم نباید برگزاری کرسی های آزاد اندیشی حالت اداری و فرمایشی پیدا کند و برگزاری و نوع موضوع کرسی های آزاد اندیشی باید توسط دانشجویان اداره شود، گفت: متاسفانه یکی از مشکلات کرسی‌ها، ترس از ابراز عقاید آزادانه دانشجویان و عدم احساس امنیت بعد از بیان عقیده است در حالی که مسؤلین دانشگاه هیچ گونه مشکلی از آزاد بودن ارائه‌ دیدگاه های دانشجویان در کرسی آزاد اندیشی ندارند و از دانشجویان حمایت خواهند کرد
بررسی موانع برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در نهاد رهبری
رئیس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها با تأکید بر بیانات مقام معظم رهبری درباره کرسی‌های آزاداندیشی گفت: در حال بررسی موانع برگزاری این کرسی‌ها هستیم.
دانشگاهی عاری از سیاست‌زدگی خواهیم داشت
موضوع راه‌اندازی دانشگاه هنرهای سنتی و صنایع دستی در زمان حضور بهمن نامورمطلق به عنوان معاون صنایع‌دستی در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مطرح شد اما این امر در دوره هیچ‌کدام از سه رئیس این سازمان محقق نشد.
الگوی پیشرفت ایران در دستور کار مجمع تشخیص قرار گرفت
با لبیک به فراخوان مقام معظم رهبری، الگوی پیشرفت ایران در50 سال آینده در دستور کارمجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفت و به زودی جلساتی به منظور ملاحظه سند و بررسی پیشنهادهای تکمیلی برگزار خواهد شد.
دستاورد‌های عملی الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت؛
مانیفست پیشرفت
مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، در تاریخ دوم خرداد سال 1390 در حکمی، مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت را تشکیل دادند و رئیس و اعضای شورای عالی آن را منصوب کردند. ایشان همچنین در 14 اسفند 1391 لازمه تحقق الگوی اسلامی– ایرانی پیشرفت و رسوخ آن در میان نخبگان را «گفتمان‌سازی» آن در جامعه دانستند. اکنون که 7 سال از تأسیس این مرکز می‌گذرد فرصت را مغتنم دیدیم تا در گفت‌وگو با دکتر عبدالحسین خسروپناه، عضو کمیته علمی این مرکز و رئیس مؤسسه حکمت و فلسفه ایران، گام‌هایی که برای گفتمان‌سازی این الگو برداشته شده است و دستاوردهای عملی آن را به بحث بگذاریم.
برنامه های اجرایی الگوی ایرانی- اسلامی پیشرفت در مجلس
الگوی پایه اسلامی- ایرانی پیشرفت از چه اهمیتی برخوردار است؟ داشتن الگو‌های راهبردی برای توسعه آیا مختص ایران است یا سایر کشورها هم چنین تجربه‌ها و الگوهایی دارند؟ آیا تضمینی هست که این سند راهبردی به فرجام دیگر اسناد بالادستی ایران دچار نشود و به مرحله اجرا برسد؟ آیا مکانیسم نظارتی برای تحقق آن وجود دارد؟ اینها سؤالاتی است که با احسان قاضی‎زاده ‌هاشمی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در میان گذاشته‌ایم. او معتقد است که این سند باید نقشه راه توسعه بلندمدت ایران اسلامی باشد.
معاون فرهنگی دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری؛
برگزاری کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه علمی کاربردی
حجت ‌الاسلام ‌سید صفی رمضانی روز چهارشنبه اظهارداشت: کرسی های آزاداندیشی با عنوان های گوناگون مانند «ازدواج»، «ولایت فقیه» یا «حجاب؛ آری یا نه» در مراکز علمی کاربردی برای دانشجویان برگزار می شود.
طی حکمی از سوی رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت؛
انتصاب رییس و اعضای اندیشکده
طی حکمی از سوی رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، رییس و اعضای "آمایش بنیادین" مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت منصوب شدند. اندیشکده‌های مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به عنوان حلقه مرکزی فعالیت‌های مربوط به تحقیق و طراحی الگو در مرکز الگو، تعریف و تاکنون بر اساس تصمیم شورای عالی مرکز، تعداد 13 اندیشکده راه‌اندازی شده و کار خود را برای اجرای وظایف محوله آغاز کرده است.
یادداشت و دیدگاه ها
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
صلاحی درمیزگرد مطالبات رهبری از تشکل‌های دانشجویی:

برگزاری کرسی‌های نظریه پردازی در راستای توانمندسازی دانشجویان

پروژه‌ تحقیقاتی آکادمی علم آمریکا؛

شاخص‌های علوم انسانی در آمریکا؛ معرفی یک پروژه

در گفت وگوی تفصیلی با دکتر سید جواد میری؛

پروژه علوم انسانی اسلامی دچار خلط معرفتی است

به همت معاونت آموزشی وزارت بهداشت؛

نخستین وبینار علوم انسانی و سلامت برگزار شد

نقد و بررسی
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نکته ها و گاف ها