سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
واردات آب از ترکیه برای احیای دریاچه ارومیه؛
رکود صنعت چاپ در آذربایجان غربی؛
تراژدی مطالبات چغندرکاران آذربایجان غربی امسال تکرار می شود؟+فیلم
همه‌ساله چغندرکاران آذربایجان غربی پس از تحویل محصول خود بعضاً تا چندین ماه درگیر وصول مطالبات خود از کارخانه‌های قند هستند که امسال هم پیش‌بینی می‌شود این مشکل گریبان گیر این بخش از کشاورزان شود
دریاچه ارومیه احیا می‌شود یا به خاطره می‌پیوندد؟
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: اصلاح الگوی کشت، توسعه و ترویج آبیاری های مدرن در اراضی کشاورزی حاشیه دریاچه ارومیه با هدف صرفه جویی و جلوگیری از هدررفت منابع آبی از مهمترین برنامه های سازمان در راستای کمک به احیای دریاچه ارومیه است
نیازمند ۳ میلیارد تومان بودجه !؛
سنددار کردن موقوفات آذربایجان غربی
مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی گفت: سنددار کردن کل موقوفات استان به ۳ میلیارد تومان بودجه نیاز دارد و امسال یک هزار و ۷۴۶ موقوفه سنددار شده و از تعرض موقوفه خواران در امان مانده‌اند.به گفته وی موضوع سنددار کردن موقوفات با هدف افزایش حداکثری مراقبت از آنها در آذربایجان غربی در حال انجام است و سنددار کردن کل موقوفات استان به 3 میلیارد تومان بودجه نیاز دارد و امسال یک هزار و 746 موقوفه سنددار شده و از تعرض موقوفه خواران در امان مانده‌اند ضمن آنکه در 8 ماهه نخست امسال قریب به 2000 رقبه استان نیز ثبت و برای آنها سند ثبتی اخذ شده است.
۱۲موزه تخصصی در آذربایجان غربی ایجاد می شود
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی از راه اندازی ۱۲ موزه تخصصی در سطح استان خبر داد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
آذربایجان غربی بیش از۵۰درصد کل ذخیره طلای کشور را دارد
قائم مقام رئیس در امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: آذربایجان غربی بیش از۵۰درصد کل ذخیره طلای شناسایی شده در کشور را داراست.
وجود ۱۲۶۲ موقوفه در سطح ارومیه
رئیس اوقاف و امور خیریه ارومیه با اشاره به اینکه در سطح این شهرستان یک هزار و ۲۶۲ موقوفه متصرفی و غیرمتصرفی وجود دارد، گفت: در سال جاری موفق به اخذ سند برای زمین‌های زراعی سه روستا به نفع اوقاف شده‌ایم و در حال انجام امورات در راستای کسب سند برای زمین‌های مسکونی آن‌ها هستیم.
طرح انتقال آب از زاب به دریاچه ارومیه ۷۰ درصد پیشرفت دارد
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت طرح انتقال آب از رودخانه زاب به دریاچه ارومیه بیش از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برای پروژه انتقال آب از سد کانی توسط تونل تاکنون بیش از یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است اضافه کرد: پروژه انتقال آب از سد کانی بزرگ‌ترین و شاخص‌ترین پروژه ستاد احیای دریاچه ارومیه است.بهادری احیای دریاچه ارومیه را یکی از مطالبات مهم استان در سفر هفته آتی رئیس جمهوری به استان عنوان و خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین عامل خشک شدن دریاچه توسعه بی رویه اراضی و مصرف زیاد آب در بخش کشاورزی است که برای مدیریت منابع آبی در این حوزه طرح آبیاری تحت فشار در دستور کار قرار گرفته است.
آمار متناقض فرماندار و رسانه دولتی در ماجرای یک تیراندازی
روز گذشته بر اثر تیراندازی فردی در خیابان سهروردی ارومیه آماری متناقض از سوی مئسول و رسانه دولتی منتشر شد که نشان دهنده نبود وحدت رویه در چنین مواردی میان اعضای دولت است.
همزمان با سفر رئیس جمهور به آذربایجان غربی؛
راه اندازی اولین داروخانه هوشمند و مکانیزه کشوری در ارومیه
جواد آقازاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان غربی با بیان اینکه اولین داروخانه رباتیک کشور با همکاری یک کشور فنلاندی در ارومیه راه اندازی می‌شود افزود: این داروخانه همزمان با سفر رئیس جمهوری به استان به بهره برداری می‌رسد.
اقتصاد آذربایجان‌غربی قربانی خام‌فروشی معادن می‌شود
عضو کمسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه اقتصاد آذربایجان‌غربی قربانی خام فروشی معادن می‌شود، گفت: ظرفیت معادن در زمینه اشتغال نادیده گرفته شده است.
رئیس شورای اسلامی شهر ارومیه؛
دروازه‌های تاریخی ارومیه احیا می‌شوند
محمدرضا علیزاده ، موضوع ارومیه شهر گردشگری سال 2020 میلادی (1399 شمسی) را در رونق و شناساندن این شهر موثر دانست و احیای بافت تاریخی و دروازه های قدیمی را در این راستا مهم برشمرد و گفت: شورای اسلامی شهر ارومیه در سال گذشته مصوبه‌ای را گذرانده است که طبق آن مقرر شد نسبت به بازسازی یکی از دروازه‌های تاریخی شهر ارومیه که طرح آن موجود و به لحاظ ملکی بلامعارض باشد، با هماهنگی ادارۀ کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و شهرداری ارومیه اقدامات لازم صورت گیرد
اعتبار سفر رییس جمهوری به آذربایجان امروز مشخص می شود
استاندار آذربایجان غربی گفت: علاوه بر افتتاح 10 هزار میلیارد ریال طرح در سفر روزهای آینده رییس جمهوری به این استان، اعتبار چشمگیری نیز جهت جبران عقب ماندگی ها و تکمیل طرح های نیمه تمام سفر قبلی اختصاص می یابد که میزان آن در جریان دیدار امروز با دکتر روحانی مشخص می شود.
همزمان با سفر رییس جمهوری به آذربایجان غربی؛
گازرسانی به 200 روستا و یک شهرآذربایجان غربی افتتاح می شود
مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان غربی گفت: طرح گازرسانی به شهر 'سرو' و 200 روستای شهرستان های مختلف استان همزمان با سفر هفته آینده رییس جمهوری مورد بهره برداری قرار می گیرد.
رئیس‌پلیس فتا انتظامی آذربایجان‌غربی:
۲ درصد جرائم رایانه‌ای کشور متعلق به آذربایجان‌غربی است
رئیس‌پلیس فتا انتظامی آذربایجان‌غربی گفت: بیشترین تعداد پرونده‌ها با ۴۲ درصد به ارومیه تعلق دارد و نیز دو درصد جرایم رایانه‌ای کشور مربوط به آذربایجان‌غربی است.
پشت‌پرده تکدی‌گری‌ها در ارومیه؛
باز هم پای «افراد سودجو و سود هنگفت» در میان است
متکدیان غیربومی در ارومیه روز بروز به‌صورت چشم‌گیری افزایش یافته و همین موضوع ذهن‌ها را مشغول خود می‌کند که در پشت‌پرده تکدی‌گری‌ها در این شهر چه مسائلی وجود دارد اما آنچه روشن است اینکه حل این مشکل نیازمند عزم همگانی است.کمی باید به موضوع تکدی گری در شهرهای بزرگ ریزتر شد و همین طور سطحی به موضوع نگاه نکرد چرا که در شهرهای بزرگی همچون تهران یک متکدی می‌تواند درآمدی روزانه چندین هزار تومانی و یا حتی میلیونی داشته باشد و در آخر ماه بدون آن که کاری انجام دهد به میزان قابل توجه پول داشته باشد که این موضوع در دیگر کلان‌شهرها از جمله ارومیه نیز می‌تواند به همین صورت باشد و افراد سودجو در شکل تکدی‌گری سود هنگفتی را به جیب بزنند.
مرزی که همانند ۵۰ سال قبل است؛
دولتمردان مرز رازی ‌خوی را دریابند
دولت در حالی اهتمام جدی برای تکمیل زیرساخت‌های پایانه مرز رازی در خوی ندارد که سالیانه ۷۰۰هزار نفر از مسافرین در این مرز با مشکلات عدیده‌ای برای تردد روبرو هستند.کانکس‌های مستقر در مرز رازی خوی از وضعیت بهداشتی مناسب برخوردار نبوده و کارکنان حاضر در مرز در فصول مختلف سال با مشکلات سرمایشی و گرمایشی دست‌وپنجه نرم می‌کنند و زمستان‌های سختی را با توجه به کوهستانی بودن مرز، با دستگاه‌های گرمایشی نامطلوب پشت سر می‌گذارند.
۴۲ میلیون مترمکعب فاضلاب تصفیه شده به دریاچه ارومیه سرازیر می شود
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان غربی از سرازیرشدن ۴۲ میلیون مترمکعب فاضلاب با هدف کمک به احیاء به دریاچه ارومیه خبر داد.وی با بیان اینکه مقرر شده است در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در ۱۴ شهر سالانه ۱۰۵ میلیون متر مکعب پساب تصفیه شده به پیکره دریاچه ارومیه سرازیر شود افزود: امسالحجم فاضلاب تصفیه شده نیز بیش از ۴۲ میلیون مترمکعب است که این فاضلاب تصفیه شده به منظور کمک به احیای دریاچه ارومیه، پس از تصفیه به دریاچه ارومیه سرازیر می شود.
شکایت از وزرای جهاد کشاورزی و نیرو در رابطه با احیای دریاچه ارومیه
نایب رییس فراکسیون احیای دریاچه ارومیه از اقدام غیرقانونی وزارت جهاد کشاورزی و نیرو در برداشت مازاد آب از این دریاچه با وجود ممنوعیت برداشت انتقاد کرد.
ناهماهنگی و نبود زیرساخت کافی؛
انباشت سیب‌های صنعتی در کنار جاده‌ها
مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری آذربایجان غربی، نبود هماهنگی میان سازمان‌ها و نیز عدم وجود زیرساخت ها را عامل انباشت سیب‌های صنعتی در کنار جاده‌های مواصلاتی دانست.
مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران ام‌اس آذربایجان‌غربی؛
آذربایجان‌غربی در خط قرمز شیوع بیماری MS قرار دارد
مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران ام‌اس آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه بیماری ام‌اس در کشورهای در حال توسعه یافته در حال پیشرفت است، گفت: کشور ایران رتبه نخست شیوع بیماری ام‌اس در خاورمیانه را دارد و آذربایجان‌غربی نیز در خط قرمز شیوع این بیماری است.مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران ام‌اس آذربایجان‌غربی با اشاره به تعداد بیماران مبتلا به ام‌اس، گفت: در حال حاضر تعداد بیماران مبتلا به این بیماری در استان چهار هزار نفر است که متاسفانه با مشکلات عدیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کنندو حتی در مواردی به دلیل پنهان‌کاری و هراس از تبعات اجتماعی، موجب غفلت انجمن از بیماری آنها می‌شود.
وعده‌های افتتاح محقق ‌می‌شود؛
راه‌آهن ارومیه - مراغه ۱۷ ساله شد
راه‌آهن سراسری ارومیه - مراغه که ۱۷ سال عملیات اجرایی آن طول کشید از سال گذشته، مراحل پایانی را طی کرده اما اسیر وعده‌های متعدد برای بهره‌برداری شده است.مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی درخصوص آخرین وضعیت راه‌آهن ارومیه – مراغه گفت: این طرح اکنون ۹۵ درصد پیشرفت دارد و مراحل پایانی را برای بهره‌برداری طی می‌کند. ابراهیم مبارک قدم با بیان اینکه این طرح ملی به طول ۱۸۵ کیلومتر در حال اجرا است، افزود: بخشی از این طرح شامل ۸۴ کیلومتر تاکنون به بهره‌برداری رسیده است و بقیه طرح که از سال ۹۲ آغاز شده شامل ایستگاه نقده، ارومیه به همراه دو ایستگاه فرعی رشکان و شیرین بولاغ و دو تقاطع غیرهمسطح مراحل نهایی برای افتتاح را طی می‌کنند.
انباشت سیب کنار جاده ممنوع شد؛
سیب آذربایجان غربی ساماندهی می شود
همین سال گذشته بود که تصاویر سیب تلنبار شده در کنار جاده‌های آذربایجان غربی سوژه اصلی رسانه و شبکه‌های اجتماعی شده بود. هر چند با دیدن این تصاویر در نگاه اول تصور می‌شد که محصول روی دست کشاورزان مانده و آنان متضرر شده‌اند، اما به گفته مسئولان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی این موضوع صحت نداشته و این انباشت روال کار هر ساله کشاورزان بوده است. در اصل کشاورزان هر ساله سیب صنعتی یا به زبان خودمانی زیردرختی را به‌صورت انباشت و فله‌ای برای فروش به کارخانه‌های صنایع تبدیلی جمع‌آوری می‌کنند و در یک زمان مشخص کارخانه‌ها اقدام به انتقال این محصول به مراکز فرآوری می‌کنند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
در پی انباشت سیب های صنعتی در کنار جاده ها؛
دولتِ پیر وعده می دهد و فراموش می کند
باتوجه به اینکه مدیرکل امور اقتصادی استانداری آذربایجان غربی خبر از عدم انباشت سیب های صنعتی در کنار جاده ها داده بود اما امروز شاهد این اتفاق در اکثر جاده ها هستیم که عدم تناقض وعده های مسئولان و و عمل آن ها را نشان می دهد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
حاشیه نشست دولت و بخش خصوصی آذربایجان‌غربی؛
چاره بهبود وضعیت کشاورزی ترمیم مدیریت پیر است نه تذکرات تکراری!
مسئولین در سطوح مختلف استانی و کشوری باید به این باور برسند که مشکل اصلی کشاورزی آذربایجان‌غربی مدیریت پیر و بی رمق این سازمان است نه تذکراتی که هرروزه ارائه می‌شود ولی دریغ از یک تلنگر و البته اقدام در جهت رضایت مخاطبان اصلی!
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
یادداشت و دیدگاه ها
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
نقد و بررسی
وبلاگستان
سفر، گردشگری و تفریحات؛

اول ایرانگردی بعد جهانگردی

کتابشناسی تاریخی ارومیه:

كتابشناسي اروميه

درباره شهروندان ارومیه ای:

باورهای غلط درباره مردم اورمیه

بازدید از بنیاد ایران شناسی:

باز هم قول و باز هم قرار

خواندنیها و دانستنیها
نظرسنجی
سطح رضایتمندی شما از عملکرد استاندار به چه میزان می باشد (لطفا بدون گرایشات سیاسی و با در نظر گرفتن اصول اخلاقی، پاسخ دهید)؟
نظري ندارم
كم
متوسط
زياد
نظرات وگلایه ها
نکته ها و گاف ها
ارومیه،چایپا،سیه چش